Πληγώθηκε στο τέλος..

Ένας κακός και άστοχος Ολυμπιακός  στα 4” πριν τη λήξη και ηττήθηκε 65-64 από τη Μακάμπι, πέφτοντας στο 12-10!  Παρά τη μεγάλη προσπάθεια του αρχηγού  στο τέλος για να πάρει την νίκη ο Ολυμπιακός.

1ο Δεκάλεπτο 14-16

Δυνατά   μπήκαν οι «ερυθρόλευκοι» στο ματς, πηγαίνοντας στο 4-10, στα πρώτα τέσσερα λεπτά. Ωστόσο, η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Καθώς οι παίκτες του Μπλατ επέμεναν άστοχα από την περιφέρεια, χάνοντας το ένα τρίποντο πίσω από το άλλο, έτσι  η Μακάμπι ισοφάρισε (14-14). Στο τελευταίο λεπτό, οι Πειραιώτες έσφιξαν ξανά την άμυνά τους και ένα καλάθι του Σπανούλη, διαμόρφωσε το 14-16 της πρώτης περιόδου.

2ο Δεκάλεπτο 26-29

Στην 2η περίοδο η άμυνα του Ολυμπιακού σίγα σίγα με τον χρόνο φάνηκε να φτιάχνει  στην  συνέχεια χτυπώντας με τον Πρίντεζη μέσα από τη ρακέτα, έφτασε στο +5 (17-22), στα μισά. Στα  τελευταία  λεπτά του πρώτου ημιχρόνου και οι δυο ομάδες είχαν μια αδράνεια  αλλά ο Ολυμπιακός βρήκε λύσεις πρώτα με τον  Μπόγρη και στην συνεχεία με το τρίποντο του Στρέλνιεκς (το πρώτο του Ολυμπιακού στο παιχνίδι και 1/11), έστειλαν τους «ερυθρόλευκους» στα αποδυτήρια προηγούμενους (26-29).

3ο Δεκάλεπτο 45-42

Άσχημο  ξεκίνημα για την ομάδα του   Ολυμπιακός στο δεύτερο ημίχρονο, καθώς έδωσε το δικαίωμα στην   Μακάμπι να πάρει   για πρώτη φορά το προβάδισμα (30-29). Οι δύο ομάδες συνέχιζαν να προσφέρουν τραγικό θέαμα με τους μόνους να ξεφεύγουν να είναι ο Σπανούλης και ο Πρίντεζης , αλλά το θέμα ήταν ο Ολυμπιακός, ο οποίος με την αστοχία  (1/17 τρίποντα μέχρι εκείνο το σημείο) και έτσι οι γηπεδούχοι έκλεισαν την τρίτη περίοδο μπροστά (45-42).

4ο Δεκάλεπτο 65-64

Σπανούλης και Γκός κράτησαν τον Ολυμπιακό στην υπόθεση νίκη στης αρχές του 4ου δεκαλέπτου. Παρ όλα αυτά η Μακαμπί ξέφυγε με +5 (54-49) στα μίσα της περιόδου με τον Ολυμπιακό και τον αρχηγό του να τον κρατάει  στο παιχνίδι  στο  38’  ήταν η σειρά του αρχηγού να μιλήσει και με δικούς του πόντους έφερε αρχικά το παιχνίδι στο καλάθι (63-61), στο 39’, ενώ με ένα μεγάλο τρίποντο έβαλε μπροστά (63-64) τον Ολυμπιακό, στα 14’’ πριν τη λήξη. Ωστόσο, ο Γουίλμπεκιν –ύστερα από κακή άμυνα του Τουπάν- έβαλε στα 4’’ πριν τη λήξη μπροστά τη Μακάμπι, η οποία πήρε τη νίκη (65-64), καθώς ο Πρίντεζης αστόχησε στην τελευταία επίθεση.

Τα δεκάλεπτα: 14-16, 26-29, 45-42, 65-64

Μακάμπι Τελ Αβίβ (Σφαιρόπουλος): Γουίλμπεκιν 17 (1), Πάργκο 5 (1), Ο’ Μπράιαντ 7, Καλοϊάρο, Ρολ 9 (1), Κέιν 6, Τάιους 2, ΝτιΜπαρτολομέο, Κοέν, Μπλακ 19, Ζούσμαν.

Ολυμπιακός (Μπλατ): Γουίλιαμς-Γκος 16, Τουπάν 3 (1), Σπανούλης 16 (3), Τίμα, Μιλουτίνοφ 9, Στρέλνιεκς 4 (1), Βεζένκοβ, Πρίντεζης 6, Παπανικολάου 2, Μάντζαρης, Μπόγρης 2, ΛεΝτέι 6.