Πήρε αυτό που ήθελε στη Λιέγη ο Παναθηναϊκός.

pegasus_LARGE_t_1041_106326723_type11291

Ο Παναθηναϊκός έκανε το πρώτο βήμα για την πρόκριση στα πλέι οφ του Champions League, καθώς απέσπασε «λευκή» ισοπαλία (0-0) από την Σταντάρ Λιέγης στο Βέλγιο.

Κακός στο πρώτο ημίχρονο με ανασταλτικά προβλήματα και κακή κυκλοφορία της μπάλας, ανεβασμένος στο δεύτερο και είχε και οριζόντιο δοκάρι με τον Σίλντενφελντ (64′).

Σταθερός ο Κοτσόλης όποτε χρειάστηκε, «βράχος» ο Κουτρουμπής. Ξεχώρισε ο Ζέκα, ανέβηκαν και οι υπόλοιποι στο δεύτερο ημίχρονο με τους «πράσινους» να πιέζουν ψηλά και να κυκλοφορούν σωστά τη μπάλα, παίζοντας και στο χώρο. Από τους Βέλγους ξεχώρισε ο Μπιά, ενώ απείλησε μια-δυο φορές ο Ντε Καμάργκο.

Δεν μπορούσε, αλλά δεν κινδύνεψε κιόλας…

Ο Παναθηναϊκός μπήκε στο ματς με σαφείς αμυντικούς προσανατολισμούς και με στόχο να κρατήσει το μηδέν στα μετόπισθεν. Γι αυτό το λόγο άλλωστε, ο Αναστασίου τοποθέτησε τον Λαγό στην βάση του ρόμβου στο κέντρο, για να έχει έναν επιπλέον κόφτη.

Ωστόσο, οι «πράσινοι» αντιμετώπισαν ανασταλτικά προβλήματα και ιδιαίτερα από δεξιά, εκεί που έπαιζαν Ζέκα και Τριανταφυλλόπουλος. Ο Μπιά έκανε αρκετές επελάσεις από το αριστερό άκρο της επίθεσης των Βέλγων και παρότι βρήκε στις περισσότερες εξ αυτών ανοργάνωτη την άμυνα του «τριφυλλιού» δεν βρήκε ούτε ασίστ, αλλά ούτε έκανε τελική προσπάθεια.

Παρόλα αυτά, οι γηπεδούχοι ήταν πιο επικίνδυνοι από την ελληνική ομάδα, με τον Κοτσόλη πάντως να φωνάζει «παρών» όποτε χρειάστηκε. Η καλύτερη επέμβαση του Ελληνα κίπερ ήρθε στο 38′ στο συρτό σουτ του Ντε Καμάργκο.

Από την άλλη, οι «πράσινοι» που είχαν πρόβλημα στο να διατηρήσουν τη μπάλα στην κατοχή τους και να την κυκλοφορήσουν σωστά, είχαν μια καλή φάση στο 21′ όταν ο Πέτριτς βρήκε ωραία τον Μπεργκ, όμως ο Σουηδός σούταρε άτσαλα άουτ από καλή θέση.

Μεταμορφωμένος στο δεύτερο ημίχρονο

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός μπήκε καλύτερα και πίεσε τους γηπεδούχους, χάνοντας μια πολύ καλή ευκαιρία στο 57′ με τον Πέτριτς να μην μπορεί να νικήσει τον Καβασίμα από καλή θέση.

Οι «πράσινοι» ανέβασαν την απόδοσή τους κατακόρυφα, κυκλοφόρησαν σωστά τη μπάλα και έφτιαξαν φάσεις για να σκοράρουν με κορυφαία το οριζόντιο δοκάρι του Σίλντενφελντ, που τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι του Καβασίμα στο 64ο λεπτό!

Στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Ατζαγκούν έβαλε άτσαλα το κορμί του και πλάσαρε άουτ, ενώ ο Αναστασίου φρέσκαρε την ομάδα, ρίχνοντας στο ματς τον Πράνιτς αντί του Πέτριτς και τον Καρέλη αντί του Μέντες.

Οι Βέλγοι «απάντησαν» στις ευκαιρίες με ένα γυριστό του Ντε Καμάργκο στο 72′ στο οποίο αντέδρασε και πάλι σωστά ο Κοτσόλης.

Στο υπόλοιπο του αγώνα, οι παίκτες των δυο ομάδων φάνηκαν να αδειάζουν από δυνάμεις, έγιναν αρκετά φάουλ και ο οποίος ρυθμός έπεσε.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο μπήκε ο Κλωναρίδης, που πήρε τρεις προσπάθειες εκτός περιοχής, όμως δεν κατάφερε να απειλήσει τον Καβασίμα και το ματς έκλεισε με μια μεγάλη ευκαιρία για τους γηπεδούχους, όμως ο Κουτρουμπής πήρε τη μπουκιά από το στόμα του Εζεκιέλ στο τετ α τετ με τον Κοτσόλη στο 90ο λεπτό.