Μάντσεστερ Σίτι – Ρεάλ Μαδρίτης 4-0: Η αποκαθήλωση της «Βασίλισσας» – Στον τελικό οι «Πολίτες» (Βίντεο)

Δείτε την εκπομπή μας

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Μπερνάρντο Σίλβα που πέτυχε δύο γκολ, η απίθανη Μάντσεστερ Σίτι διέλυσε με 4-0 τη Ρεάλ Μαδρίτης στο «Etihad», πήρε εκδίκηση για τον περσινό αποκλεισμό και πάει στην Κωνσταντινούπολη για να διεκδικήσει το πρώτο Champions League της ιστορίας της, κόντρα στην Ίντερ
Αυτή τη φορά δεν ήταν δυνατόν να χάσει την ευκαιρία! Ο περσινός αποκλεισμός – και κυρίως ο τρόπος με τον οποίο ήρθε – έγινε μάθημα στη Μάντσεστερ Σίτι που επιβεβαίωσε την ανωτερότητά της κόντρα στη Ρεάλ Μαδρίτης και πήρε την πρόκριση για τον δεύτερο τελικό της ιστορίας της στο Champions League. Η ομάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα ήταν κυρίαρχη στη ρεβάνς του «Etihad», σκόρπισε με 4-0 τη «Βασίλισσα» και πηγαίνει στην Πόλη για να διεκδικήσει το πρώτο της τρόπαιο στη διοργάνωση, δύο χρόνια μετά τον χαμένο τελικό με την Τσέλσι.

Μεγάλος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης ήταν ο Μπερνάρντο Σίλβα που πέτυχε δύο γκολ στο πρώτο ημίχρονο και ουσιαστικά έκρινε την πρόκριση. Η Σίτι έχει πλέον τη δυνατότητα να διεκδικήσει το τρεμπλ αφού απέχει επίσης μία νίκη από την κατάκτηση του πρωταθλήματος ενώ βρίσκεται και στον τελικό του Κυπέλλου, με αντίπαλο τη συμπολίτισσα Γιουνάιτεντ. Ιστορία έγραψε από την άλλη ο Κάρλο Αντσελότι που σε αυτή την άσχημη βραδιά έγινε ο πρώτος προπονητής σε συμμετοχές στη διοργάνωση (191) αφήνοντας δεύτερο τον Σερ Άλεξ Φέργκιουσον (190).

Τα πάντα τελείωσαν σε μεγάλο βαθμό από το πρώτο ημίχρονο που η Σίτι πέτυχε δύο γκολ και θα μπορούσε να πετύχει άλλα τόσα. Είναι χαρακτηριστικό ότι η στατιστική σε αυτό το διάστημα κατέγραψε 13-1 τελικές και 72-28 κατοχή μπάλας, με τη Ρεάλ να μην μπορεί να πάρει ανάσα. Ρόδρι και Χάαλαντ έχασαν τεράστιες ευκαιρίες στο πρώτο τέταρτο ενώ στο 21′ ο Κουρτουά με απίθανη επέμβαση κράτησε το μηδέν σε κεφαλιά του Νορβηγού φορ.

Δύο λεπτά αργότερα ήρθε τελικά το γκολ. Ο Ντε Μπρόινε έβγαλε ασίστ στον Μπερνάρντο που απέναντι από τον Κουρτουά σημάδεψε σωστά για το 1-0. Ο Χάαλαντ στο 27′ απείλησε με σουτ και στο 35′ ο Κρόος λίγο έλειψε να σκοράρει στη μοναδική τελική της Ρεάλ, αλλά το τρομερό του σουτ σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Έντερσον. Κι αφού δεν έγινε εκεί το 1-1, έγινε το 2-0 με κεφαλιά του Μπερνάρντο σε φάση διαρκείας. Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου οι «Πολίτες» άγγιξαν και το τρίτο γκολ με τον Ακάντζι, αλλά έσωσε ο Αλάμπα.

Στο δεύτερο μέρος η Σίτι έδωσε την μπάλα στη Ρεάλ, η οποία δεν είχε τρόπο όμως να απειλήσει, εκτός από μία εκτέλεση φάουλ του Αλάμπα, που έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ ο Έντερσον. Στο 73΄η Σίτι απάντησε και στα δοκάρια, με τον Γκουντογκάν να κάνει τακουνάκι και τον Χάαλαντ να μην μπορεί να νικήσει τον Κουρτούα, ο οποίος απέκρουσε και στη συνέχεια η μπάλα βρήκε και το σίδερο. Το 3-0 έγινε τελικά στο 76′ όταν από κεφαλιά του Ακάντζι ο Μιλιτάο έβαλε αυτογκόλ και το τελικό 4-0 διαμόρφωσε στις καθυστερήσεις ο Άλβαρες από απίθανη κάθετη του Φόντεν, δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στη νίκη-πρόκριση της ομάδας του που έφτασε τα 23 σερί ματς χωρίς ήττα σε όλες τις διοργανώσεις.