«Πάτησε» τη Φινλανδία η εθνική χάντμπολ!

Το «τρία στα τρία» στην προκριματική φάση του Παγκοσμίου πρωταθλήματος 2021 έκανε η εθνική μας ομάδα χάντμπολ Ανδρών. Στο κλειστό γυμναστήριο Λευκόβρυσης, για την τρίτη αγωνιστική του προκριματικού ομίλου του θεσμού, η Ελλάδα νίκησε με το εμφατικό 36-22 την Φινλανδία, κάνοντας επίδειξη δύναμης!

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα είχε τον απόλυτο έλεγχο στο ματς, μετά το πρώτο δεκάλεπτο, παίζοντας εντυπωσιακή άμυνα και έχοντας κορυφαίο, μεταξύ άλλων, τον Χάρη Μάλλιο του Ολυμπιακού!

Πέραν του Μάλλιου, καλή εμφάνιση πραγματοποίησαν και οι υπόλοιποι Πειραιώτες και, ειδικότερα, οι Πέτρος Κανδύλας, Παναγιώτης Καραμπουρνιώτης, Άγγελος Τσίλης, Ανδρέας Αραπακόπουλος, αλλά και ο άτυχος Δημήτρης Τζηράς, όσο αγωνίστηκε. Ο εξτρέμ του Θρύλου τραυματίστηκε στο 40ό λεπτό (24-17) και αποχώρησε από τον αγωνιστικό χώρο…

Στο αγωνιστικό κομμάτι, η Εθνική μας ξεκίνησε… μουδιασμένα και βρέθηκε πίσω στο σκορ από τους Φινλανδούς με 2-0, 4-1 και 5-3 στα πρώτα οκτώ λεπτά. Ωστόσο, δεν… μάσησε και «έτρεξε» σερί 7-0, παίρνοντας προβάδισμα με 10-5 (16:45). Έτσι, από το σημείο αυτό και έπειτα, δεν ένιωσε ιδιαίτερη αντίσταση και επιβεβαίωσε την ανωτερότητα της!

Πρώτα, έφτασε το σκορ στο 12-6, ενώ στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου ξέφυγε με εννιά γκολ (24-15). Στη συνέχεια, όχι μόνο δεν… χαλάρωσε, αλλά ανέβασε κι άλλο τη διαφορά, αυτή τη φορά στο +10 (27-17). Με το εμφατικό 36-22 να αποδεικνύει την εξαιρετική απόδοση των Ελλήνων χαντμπολιστών.

Την Κυριακή (5/1) η «γαλανόλευκη» θα παίξει με την Φινλανδία εκτός έδρας…