Πάρτι στη Θεσσαλονίκη με 4άρα και περιμένει, ανεβασμένος, τον ΠΑΟΚ!

Σαρωτικός ο Ολυμπιακός στη Θεσσαλονίκη, σκόρπισε τον Άρη με 4-2 μέσα στο «Κλεάνθης Βικελίδης» και περιμένει… αγριεμένος, ξανά, τον ΠΑΟΚ (12/7, 21:45), για την 8η αγωνιστική των πλέι οφ της Super League.

Ο Θρύλος ήταν εξαιρετικός, πέτυχε τέσσερα γκολ, είχε δύο δοκάρια και πολλές ευκαιρίες, παρουσιάζοντας πολύ καλή εικόνα. Ο Μασούρας στο 34’ και στο 49’ και ο Χασάν στο 45+1’ και στο 66’ πέτυχαν τα γκολ της ομάδας του Πέδρο Μαρτίνς. Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν και δύο δοκάρια, στο 18’ με το υπέροχο πλασέ του Τοροσίδη και στο 42’ με τον Μασούρα. Ο Άρης μείωσε στο 56’ με τον Φετφατζίδη και στο 87’ με τον Μπαγκαλιάνη, ενώ είχε και δοκάρι στο 42’ με τον Φετφατζίδη.

Με Μασούρα και Χασάν
Ο Ολυμπιακός ήταν πολύ καλός στο πρώτο ημίχρονο. Μπήκε δυνατά, είχε καλή εικόνα και επιβεβαίωσε την ανωτερότητά του. Είχε φάσεις, είχε διάθεση, είχε και δύο γκολ. Γενικά, πάντως, το πρώτο ημίχρονο ήταν πολύ καλό, με φάσεις μπροστά και από τις δύο εστίες. Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 1-0 στο 34’ με το πλασέ του Μασούρα μετά την κάθετη του Καμαρά. Νωρίτερα, είχε απειλήσει στο 7’ με το σουτ του Λοβέρα, είχε δοκάρι στο 18’ με το υπέροχο πλασέ του Τοροσίδη και μία μεγάλη στιγμή στο 21’ με τον Χασάν, όταν από πολύ κοντά δεν κατάφερε να σπρώξει τη μπάλα στα δίχτυα. Το 2-0 υπέρ του Θρύλου ήρθε στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου, όταν από λάθος των γηπεδούχων, ο Χασάν βγήκε τετ α τετ, έκανε το «σκαφτό» και σκόραρε κι εκείνος για το 7ο φετινό του τέρμα. Πριν το δεύτερο γκολ, ο Ολυμπιακός είχε κι άλλες καλές στιγμές, όπως στο 39’ με τον Γκασπάρ και στο 44’ με τον Μασούρα, με τον Έλληνα εξτρέμ να πιάνει την κεφαλιά, αλλά τον Κουέστ και το δοκάρι να του αρνούνται γκολ. Ο Άρης είχε κι εκείνος κάποιες φάσεις, όπως στο 38’ με τον Μαντσίνι και στο 42’ με το δοκάρι του Φετφατζίδη από κοντά.

Άνετος, εκκίνηση με γκολ και ευκαιρίες
Ο Ολυμπιακός μπήκε φουριόζος στο δεύτερο ημίχρονο. Και μπήκε με γκολ: Ο Τοροσίδης έκανε το γέμισμα, ο Μασούρας δεν άφησε τη μπάλα να σκάσει κάτω και «έγραψε» το 3-0 υπέρ του Θρύλου. Ωραίο γκολ, το 11ο του Έλληνα εξτρέμ στη σεζόν. Ο Άρης μείωσε στο 56’ με το σουτ του Φετφατζίδη, με τον Αλέν να στέκεται άτυχος, μιας και η μπάλα κόντραρε στον Σισέ και πήγε στη γωνία. Το καλό προβάδισμα που είχε αποκτήσει ο Ολυμπιακός έδωσε τη δυνατότητα στον Πέδρο Μαρτίνς να δώσει κι άλλες ευκαιρίες, βάζοντας στον αγωνιστικό χώρο, στο 57’, τον Ραντζέλοβιτς, ως δεξί μπακ, και τον Μπρούνο. Ο Θρύλος σκόραρε ξανά, στο 66’, με το εύστοχο πέναλτι του Χασάν για το 4-1, το οποίο το κέρδισε ο ίδιος από τον Δεληζήση. Ο Καφού στο 77’ έχασε μεγάλη ευκαιρία για το πέμπτο γκολ, μιας και η μπάλα από το πλασέ του πέρασε ελάχιστα άουτ. Πάντως, εδώ πρέπει να δοθούν τα εύσημα στον Χασάν, ο οποίος κάλλιστα θα μπορούσε να είχε πλασάρει για να προσπαθήσει για το χατ τρικ. Ο Ραντζέλοβιτς είχε μία καλή στιγμή στο 82’ με το σουτ που έκανε με το αριστερό, ο Μπρούνο στο 92’ δεν σούταρε καλά μέσα από την περιοχή, στις τελευταίες καλές στιγμές του Ολυμπιακού. Ο Άρης μείωσε σε 4-2 με κεφαλιά του Μπαγκαλιάνη στο 87’, σε μία φάση που νίκησε τον Μπουχαλάκη και τον Τζολάκη.

Κάπως έτσι, ο πολύ καλός Ολυμπιακός πέρασε από τη Θεσσαλονίκη με 4-2 επί του Άρη, επέστρεψε στις νίκες και στις καλές εμφανίσεις και περιμένει, ξανά, τον ΠΑΟΚ. Την προσεχή Κυριακή…

Άρης: Κουέστα, Μπακουτσής, Δεληζήσης, Μπαγκαλιάνης, Ρόουζα, Ματίγια, Φετφατζίδης, Γκάμα, Μαρτίνες, Μαντσίνι, Σάσα (81’ Διαμαντόπουλος).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Αλέν (77’ Τζολάκης), Τοροσίδης, Σεμέδο, Σισέ, Γκασπάρ (57’ Ραντζέλοβιτς), Καμαρά (57’ Μπρούνο), Μπουχαλάκης, Καφού, Λοβέρα (69’ Ξενιτίδης), Μασούρας (69’ Βαλμπουενά), Χασάν.