Νέο ρεκόρ με “12 στα 12”!!! Πανθρακικός – Ολυμπιακός 3-4

Ο Θρύλος ξεπέρασε το ρεκόρ της ομάδας του Μπούκοβι με τη νίκη του στην Κομοτηνή επί του Πανθρακικού (3-4), έκανε το 12 στα 12 και τώρα το μυαλό στον… τελικό με την Άρσεναλ!

panthrakikos-olympiakos-panigiriko

Ο Πανθρακικός μπήκε στο παιχνίδι κουβαλώντας την καλή ψυχολογία που του έδινε το σπουδαίο “διπλό” της περασμένης αγωνιστικής στο Περιστέρι επί του Ατρομήτου, την στιγμή που ο Ολυμπιακός είχε διπλή αποστολή: να δώσει συνέχεια στο νικηφόρο σερί του στην Super League αλλά και να έχει την απαιτούμενη ένταση στο παιχνίδι του ενόψει της αναμέτρησης με την Άρσεναλ στις 9 Δεκεμβρίου.

Το αγωνιστικό πλάνο των γηπεδούχων ήταν ξεκάθαρο. Ο Ελευθερόπουλος ήθελε να εξουδετερώσει τον Φορτούνη, βάζοντας τον Σέτι να τον ακολουθεί κατά πόδας στο γήπεδο και φυσικά ζητούσε από τους παίκτες του να μην έχουν αποστάσεις μεταξύ τους, να ντουμπλάρουν στα μαρκαρίσματα και να καλύπτουν σωστά στους χώρους. Αυτά όσον αφορά το ανασταλτικό κομμάτι. Για να βρει γκολ, ο Πανθρακικός ήταν φανερό ότι θα έψαχνε την κόντρα, με τον Ντιγκινί να κινείται διαρκώς ανάμεσα και στην πλάτη των Σιόβα, Ντα Κόστα.

Ο ρόλος του Ολυμπιακού στο ματς ήταν ο συνήθης. Οι Πειραιώτες είχαν την μπάλα στα πόδια τους (24% – 76% η κατοχή), προσπαθούσαν να επιβάλλουν τον ρυθμό τους και βγάζοντας συνεργασίες κυρίως από τα άκρα, να δημιουργήσουν απειλητικές καταστάσεις στην εστία του Πασχαλάκη. Ο Σίλβα ζητούσε γρήγορες επιλογές από τους παίκτες του και συνεχή overlap από τους Ελαμπντελαουί και Μαζουακού.

Το πρώτο ημίχρονο στο Δημοτικό Στάδιο Κομοτηνής ολοκληρώθηκε ισόπαλο, με τα δύο γκολ μάλιστα να απέχουν δευτερόλεπτα μεταξύ τους. Στο 14′ ο Ντουρμάζ αιφνιδίασε τον Πασχαλάκη, καθώς εκτέλεσε απευθείας ένα φάουλ αρκετά μέτρα εκτός περιοχής και στο πλάι, βάζοντας μπροστά στο σκορ τον Ολυμπιακό με το 5ο φετινό του τέρμα. Με την σέντρα οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν, όταν η άμυνα των Πειραιωτών αδράνησε και ο Ντιγκινί από πλάγια θέση ξεπέρασε το εμπόδιο του Ρομπέρτο και πλάσαρε για το 1-1 στο 15′.

Ο Πανθρακικός είχε την πρώτη καλή στιγμή στο ματς στο 11′, με την κεφαλιά του Σερφά να φεύγει άουτ, ενώ ο Ολυμπιακός έψαξε δεύτερο τέρμα αλλά η κεφαλιά – ψαράκι του Καμπιάσο στο 29′ και οι προσπάθειες του Κασάμι στο 40′ και το 43′, δεν βρήκαν στόχο. Με το 1-1 πήγαν στα αποδυτήρια οι δύο ομάδες για το πρώτο μέρος.

Στο ξεκίνημα της επανάληψης και πριν συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό, ο Καλογερόπουλος υπέδειξε πέναλτι για ανατροπή του Φινμπόγκασον από τον Σερφά, απόφαση που αμφισβήτησε ο αμυντικός του Πανθρακικού. Από τα ριπλέι και με γυμνό μάτι δεν μπορεί κάποιος να διακρίνει επαφή των δύο παικτών, το αντίθετο συμβαίνει στο παρακάτω φωτογραφικό στιγμιότυπο.

Την εσχάτη των ποινών ανέλαβε να εκτελέσει ο Φορτούνης και με ψύχραιμο σουτ στην αριστερή γωνία του Πασχαλάκη έβαλε ξανά μπροστά στο σκορ τον Ολυμπιακό στο 48ο λεπτό. Ο Σίλβα ήταν συνεχώς όρθιος δίνοντας οδηγίες στους παίκτες του, ζητώντας να συγκέντρωση στο ματς, την στιγμή που έβλεπε αστάθεια στην αμυντική γραμμή και γενικότερα στην ανασταλτική λειτουργία.

Ο Ελευθερόπουλος από την πλευρά του ήθελε ψυχραιμία και καλύτερη κυκλοφορία της μπάλας, με απώτερο στόχο την σωστή τροφοδότηση του Ντιγκινί. Οι γηπεδούχοι ωστόσο δυσκολεύονταν να βρουν τα μονοπάτια που οδηγούν στην αντίπαλη εστία, καθώς τους έλειπε η αποτελεσματικότητα στο “ένας εναντίον ενός” και η φαντασία.

Στο 65′ ο Ηλιάδης ανέτρεψε τον Καμπιάσο εντός περιοχής και το πέναλτι αυτή τη φορά δεν σήκωνε καμία απολύτως συζήτηση. Ο Φινμπόγκασον έστησε την μπάλα στα 11 βήματα, διάλεξε την ίδια γωνία με τον Φορτούνη και ευστόχησε για το 1-3 στο 66ο λεπτό. Ο Ηλιάδης τρία λεπτά αργότερα είδε τον Ρομπέρτο να του “λέει” όχι και ο Πανθρακικός στερήθηκε την ευκαιρία να ξαναμπεί στο ματς.

Σίλβα και Ελευθερόπουλος προσπάθησαν να ανακατέψουν την τράπουλα φέρνοντας παίκτες από τον πάγκο, ωστόσο η διαμορφωθείσα κατάσταση στον αγωνιστικό χώρο ήταν δύσκολο να αλλάξει. Στο 80′ ο Σεμπά πήρε το ριμπάουντ από το σουτ του Ντουρμάζ και την απόκρουση του Πασχαλάκη, πλασάροντας σε ανυπεράσπιστα δίχτυα για το 1-4.

Μια ωραία φάση αντεπίθεσης και γύρισμα του Μπαϊκαρά από δεξιά έφερε το δεύτερο τέρμα του Πανθρακικού στο παιχνίδι, με τον Ηλιάδη να μειώνει σε 2-4 το σκορ για τους γηπεδούχους στο 87′ παρά την προσπάθεια του Ρομπέρτο. Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων μάλιστα ο Ντιγκινί έβαλε… φωτιά στο παιχνίδι, καθώς συνέλαβε για ακόμη μια φορά κοιμώμενη την άμυνα του Ολυμπιακού και πλάσαρε ιδανικά τον εξερχόμενο Ρομπέρτο για το 3-4!

Οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να φτάσουν στην ισοφάριση στα λεπτά που απέμεναν και οι Πειραιώτες απέφυγαν μια απρόσμενη γκέλα, με το σκορ στο υπέρ τους 4-1 στο 80’… Ο Ολυμπιακός έβαλε ένα ακόμη τρίποντο στο σακούλι του, ωστόσο σίγουρα προβλημάτισε με την αμυντική του ασυνέπεια μόλις τέσσερις μέρες πριν την μεγάλη αναμέτρηση με την Άρσεναλ στο Φάληρο για την 6η και τελευταία αγωνιστική των ομίλων του Champions League.

Από την πλευρά του, ο Πανθρακικός μπορεί να ηττήθηκε αλλά κέρδισε τις εντυπώσεις με το πείσμα και την μαχητικότητα του, πιστοποιώντας πως βρίσκεται διαρκώς σε ανοδική πορεία. Η σημερινή εμφάνιση δεν είχε βαθμολογικό κέρδος για την ομάδα του Ελευθερόπουλου, σίγουρα όμως θα της δώσει ψυχολογία για τη συνέχεια.

ΠΑΝΘΡΑΚΙΚΟΣ (Δημήτρης Ελευθερόπουλος): Πασχαλάκης, Παπαγεωργίου, Ποτουρίδης, Μελίσσης, Σερφά, Σετι, Ψάλτης (76′ Μαρκόπουλος), Μουδούρογλου (58′ Ηλιάδης), Μπαϊκαρά, Χαβίτο, Ντιγκινί.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μάρκο Σίλβα): Ρομπέρτο, Ομάρ, Ντα Κόστα (78′ Μποτία), Σιόβας, Μασουακού, Κασάμι, Καμπιάσο, Φορτούνης (71′ Τσόρι), Ντουρμάζ, Ερνάνι (67′ Σεμπά), Φινμπόγκασον