Παναχαϊκή – Ολυμπιακός 1-3

Εύκολη νίκη με 3-1 σετ επί της Παναχαϊκής σημείωσε ο Ολυμπιακός. Οι «ερυθρόλευκοι» ζορίστηκαν μόνο στο πρώτο σετ, αλλά ακολούθως απάντησαν καταλλήλως στους γηπεδούχους για τις συνεχόμενες διαμαρτυρίες. Πολύ καλή εμφάνιση του Έγκλεσκαλνς.

1401640

Στο πρώτο σετ, ο Θρύλος δεν ξεκίνησε καλά, βρέθηκε πίσω και στα δύο τεχνικά τάιμ άουτ, αλλά προηγήθηκε στο τέλος (22-20) και «καθάρισε» το σετ με την κόκκινη κάρτα στον Λιβαθινό. Βέβαια, σε αυτό το σημείο πήρε χωρίς λόγο κόκκινη και ο Ρομπέρτο Πιάτσα και δημιουργήθηκε ένα μπέρδεμα για ένα 5λεπτο.

Στο β’ σετ, ο Ολυμπιακός δεν πήγε καλά. Ναι μεν «γύρισε» το παιχνίδι (από 8-4 σε 15-16), αλλά δεν είχε σταθερότητα στην απόδοσή του και μοιραία ήρθε το 1-1 σετ (25-21) με άσο του Βάλτερ.

Στο τρίτο, ο Θρύλος έδειξε την ποιότητά του. Προηγήθηκε από την αρχή (5-12) και με ένα 9-0 σερί εκτόξευσε το σκορ στο 5-21! Στη συνέχεια χαλάρωσε λίγο (5-0 η Παναχαϊκή και 11-22), αλλά όπως και να ‘χει, πήρε εύκολα το τρίτο σετ και έβαλε τις βάσεις για το τρίποντο.

Στο 4ο σετ, δεν άλλαξε τίποτα. Ο ανώτερος Ολυμπιακός επέβαλλε τον ρυθμό του, έφτασε μέχρι και το +6 (11-17) και έκανε το 3-1 με δύο συνεχόμενους πόντους του Όγκουρτσακ και έναν του Τσουκ (25-20). Κάπως έτσι, οι «ερυθρόλευκοι» πήραν άλλο ένα… επικίνδυνο παιχνίδι και διατηρήθηκαν στην κορυφή της βαθμολογίας.