Πάλεψαν όσο μπορούσαν στη… ζούγκλα

Η κανονική περίοδος στην Α1 βόλεϊ Γυναικών ολοκληρώθηκε απόψε. Ο Θρύλος δεν κατάφερε να διατηρήσει την πρώτη θέση που είχε, τερμάτισε δεύτερος και θα παίξει στα πλέι οφ με τα Βριλήσσια. Κι αυτό μετά την ήττα με 3-0 σετ από την Κούλα.1093062

Σε ένα ματς που έγινε σε ζούγκλα! Γιατί το κοτέτσι που επέλεξαν για να γίνει αυτή η αναμέτρηση, ήταν σε άθλια κατάσταση. Εδώ άναψαν καπνογόνα και η ατμόσφαιρα ήταν αποπνικτική! Με αποτέλεσμα να διακοπεί το ματς σε δύο-τρεις περιπτώσεις.

Και από την άλλη, οι γνωστές αδερφές Μουλά. Αυτές που σφύριξαν στον αγώνα. Δεν είδαν τις τέσσερις μπαλιές στο φινάλε του δεύτερου σετ, πριν πάρει πόντο η Κούλα και πάρει προβάδισμα με 2-0 στα σετ. Αλλά και σε πολλές ακόμα φάσεις, όλα τα σφυρίγματα και οι αποφάσεις του ήταν υπέρ της Κλάψας.

Και ο Γιάννης Νικολάκης το είπε μετά το ματς. Ναι μεν η ομάδα του δεν έπαιξε καλά, αλλά από την άλλη δεν ήταν αυτό γήπεδο για να διεξαχθεί ματς. Διότι υπάρχει και μια ακόμα παράμετρος που επιβεβαιώνει γιατί το κοτέτσι στη Νέα Φιλαδέλφεια έμοιαζε με ζούγκλα. Γύρω από τον αγωνιστικό χώρο κυκλοφορούσαν διάφοροι… περίεργοι! Σε ένα ματς Γυναικών που η διοίκηση της Κλάψας στο βόλεϊ αποφάσισε να το κάνει σε αυτό το κλίμα, γιατί αλλιώς δεν θα μπορούσε να το πάρει!

Όσο αφορά στο αγωνιστικό κομμάτι, με εξαίρεση το πρώτο σετ που η Κούλα ήταν καλύτερη, τα άλλα δύο σετ έληξαν με 26-24. Οι διαιτητικές αποφάσεις, όμως, έπαιξαν ρόλο, ενώ και τα καπνογόνα έκαναν τη δουλειά τους. Λογικό ήταν να είναι φοβισμένες οι «ερυθρόλευκες», λογικό να πάει το ματς όπως κύλησε.

Η ουσία είναι ότι ο Ολυμπιακός τερμάτισε στη δεύτερη θέση. Και θα αντιμετωπίσει τα Βριλήσσια. Θα τα ξαναπεί, όμως, με την Κούλα στους τελικούς των πλέι οφ. Κι αν αυτές οι αναμετρήσεις γίνουν υπό κανονικές συνθήκες, τότε ο Ολυμπιακός δεν το χάνει ούτε αυτό το πρωτάθλημα. Και θα τους το πάρει μέσα στο κοτέτσι, αρκεί να μην είναι τόσο… βρώμικο!