GP Κατάρ: Ο Λορένθο την πρωτιά

Όπως και πέρυσι, έτσι και φέτος ο Jorge Lorenzo πήρε τη νίκη στην πίστα Losail του Κατάρ.

Ο Ισπανός δύο φορές παγκόσμιος πρωταθλητής είχε έναν εύκολο αγώνα, κρατώντας απλά τη θέση από την οποία ξεκίνησε και αφήνοντας το ενδιαφέρον για τις πιο πίσω θέσεις.

Εκεί, ο Valentino Rossi, έδωσε εκπληκτικές μάχες, έδειξε τον παλιό καλό του εαυτό και από 7ος πήρε τη δεύτερη θέση δίνοντας στη Yamaha το 1-2 στο πρώτο Grand Prix της χρονιάς.

Εκπληκτικό αγώνα είχε κι ο 20χρονος Marc Marquez, ο οποίος στον πρώτο του αγώνα στη μεγάλη κατηγορία ανέβηκε στην τρίτη θέση του βάθρου.

Ο αγώνας ξεκίνησε με τον Lorenzo να βλέπει μόνο μπροστά, αφήνοντας τους Pedrosa, Crutclow, Marquez και… Rossi να παλέψουν για το βάθρο.

Ο Βρετανός αναβάτης της Monster Yamaha Tech, δεν ξεκίνησε καλά και αφού έχασε αρχικά τη δεύτερη θέση, είδε τον Rossi να τον πιέζει και να τον προσπερνάει. Εκεί, μάλιστα, ο Crutclow έχασε και τα φρένα του με αποτέλεσμα να βγει εκτός πορείας.

Τελικά, πήρε την 5η θέση, αλλά στην καλή του μέρα μπορεί να πάρει κάτι καλύτερο.

Eκτός βάθρου έμεινε ο Dani Pedrosa, καθώς ο Marc Marquez απέδειξε το λόγο που η Repsol Honda τον εμπιστεύεται τόσο πολύ. Έτσι, ο περσινός πρωταθλητής του Moto2 ανέβηκε στο πόντιουμ στην πρώτη του εμφάνιση στη μεγάλη κατηγορία.

Οι δύο Ducati των Dovizioso – Hayden τερμάτισαν στην 7η και 8η θέση με τον Bautista να τερματίζει μπροστά τους στην 6η θέση.