Δεν τα κατάφερε ο Θρύλος! Ολυμπιακός – Σπόρτινγκ 2-3

Δεν τα κατάφερε ο Θρύλος!Ολυμπιακός – Σπόρτινγκ 2-3

Η ομάδα μας δεν τα κατάφερε στην πρεμιέρα του UEFA Champions League, καθώς ηττήθηκε 3-2 από την Σπόρτινγκ.

Το κακό πρώτο ημίχρονο πλήρωσε ο Θρύλος, ο οποίος δεν τα κατάφερε στην πρώτη αγωνιστική των ομίλων του UEFA Champions League και ηττήθηκε με 3-2 από την Σπόρτινγκ. Τα γρήγορα γκολ της πορτογαλικής ομάδας, από τις αντεπιθέσεις στο 2΄και στο 13’ «πάγωσαν» την ομάδα μας, κάτι που έφερε στη συνέχεια και τρίτο γκολ για τους φιλοξενούμενους.

Το δεύτερο μέρος, με τις διορθωτικές κινήσεις από τον κ.  Χάσι ήταν διαφορετικό, με τους πρωταθλητές Ελλάδος να ανεβάζουν συνεχώς ρυθμό ειδικά μετά την είσοδο του Πάρντο στο 78’. Ο Κολομβιανός άσος με δύο προσωπικά γκολ στο 89’ και στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, διαμόρφωσε το τελικό 2-3. Πλέον, ο Θρύλος βλέπει τη συνέχεια και τα επόμενα ματς στην κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση, αρχής γενομένης από το επόμενο ματς στο Τορίνο κόντρα στην Γιουβέντους.

Το «φιλμ» του αγώνα Ολυμπιακός – Σπόρτινγκ 2-3

2’ Γκολ για την Σπόρτινγκ. Σέντρα από δεξιά, ο Ντούμπια έπιασε την κεφαλιά και έγραψε το 0-1.

13’ Οι Πορτογάλοι βγήκαν στην κόντρα και ο Μάρτινς στο τετ α τετ με τον Καπίνο πέτυχε το δεύτερο τέρμα για την Σπόρτινγκ.

18’ Σουτ του Φερνάντες από το ύψος της περιοχής, η μπάλα σταμάτησε στο δεξί δοκάρι του Καπίνο.

22’ Ο Κοάτες πέρασε τους αμυντικούς του Ολυμπιακού, αλλά ο Καπίνο ήταν εκεί και αποσόβησε τον κίνδυνο για την εστία του.

24’ Εκτέλεση φάουλ του Φορτούνη, η μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Ρουί Πατρίτσιο.

26’ Ο Οτζίτζα Οφόε έκανε το σουτ, η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ.

27΄ Σουτ του Καρσελά, εντός περιοχής, η προσπάθεια του πέρασε άουτ.

32’ «Σέρβιρε» ο Μάριν προς τον Φορτούνη, ο τελευταίος έκανε το σουτ αλλά η μπάλα πήγε χωρίς δύναμη στην αγκαλιά του Ρουί Πατρίτσιο.

36’ Κεφαλιά του Καρσελά, μετά από σέντρα του Φιγκέιρας, λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι.

40’ Δοκάρι για την Σπόρτινγκ, μετά από σουτ του Μάρτινς.

43’ Γκολ για την Σπόρτινγκ με τον Φερνάντες.

47’ Ο Οτζίτζα Οφόε απειλεί, ο Ρουί Πατρίτσιο μπλοκάρει.

62’ Ο Τζούρτζεβιτς έγινε κάτοχος της μπάλας, μέσα στην περιοχή, αλλά ο αμυντικός και ο τερματοφύλακας της Σπόρτινγκ πρόλαβαν την προσπάθεια του.

89’ ΓΚΟΛ! Πανέμορφη ατομική προσπάθεια από τον Πάρντο, που εκτέλεσε μέσα από την περιοχή και μείωσε το σκορ για τον Ολυμπιακό

90+3’ ΓΚΟΛ! Σέντρα του Φιγκέιρας, ο Πάρντο «βγήκε» στην πλάτη της άμυνας και με ιδανικό πλασέ πέτυχε το δεύτερο τέρμα της ομάδας και προσωπικό του.

Ολυμπιακός: Καπίνο, Ελαμπντελαουί, Ρομαό, Ένγκελς, Φιγκέιρας, Ζιλέ, Οτζίτζα Οφόε, Μάριν, Καρσελά (77’ Πάρντο), Φορτούνης (46’ Ζντιέλαρ), Τζούρτζεβιτς (62’ Εμενίκε).

Σπόρτινγκ: Ρουί Πατρίτσιο, Σίλβα, Κοάτες, Φερνάντες (88’ Ριστόφσκι), Ακούνια, Καρβάλιο, Μπατάλια, Ματιέ, Μάρτινς (72’ Σέζαρ), Ντούμπια (63’ Ντοστ), Πιτσίνι.