Ολυμπιακός – Ατρόμητος 0-1

Η ομάδα μας δεν τα κατάφερε κόντρα στους Περιστεριώτες και γνώρισε την ήττα με 1-0.

Ολυμπιακός - Ατρόμητος

Η ομάδα μας δεν κατάφερε να διασπάσει την πολυπρόσωπη άμυνα του Ατρόμητο και γνώρισε την ήττα με 1-0. Σκόρερ των φιλοξενούμενων ήταν ο Κιβρακίδης. Ο διαιτητής Αρετόπουλος αρνήθηκε να καταλογίσει το πέναλτι υπέρ της ομάδας μας, μετά από ανατροπή του Σεμπά μέσα στην περιοχή.

Ο Ολυμπιακός, στην επιστροφή του Τάκη Λεμονή στον πάγκο της ομάδας μας, παρατάχθηκε με διάταξη 4-2-3-1 και τον Προτό κάτω από τα δοκάρια. Στην άμυνα, από τα δεξιά προς τα αριστερά, ήταν οι Φιγκέιρας, Σισέ, Νικολάου και Κούτρης. Ο Ρομαό ήταν μπροστά στην άμυνα, ως «εξάρι», ενώ μπροστά τους, σε πιο δημιουργικό ρόλο, ήταν ο Μάρτινς και ο Οτζίτζα. Στις πτέρυγες και συγκλίνοντας προς την επίθεση, ήταν αριστερά ο Μπεν και δεξιά ο Καρσελά, ενώ στην κορυφή της επίθεσης έπαιζε ο Ούρος Τζούρτζεβιτς.

Από τα πρώτα λεπτά του αγώνα, κιόλας, η αμυντική γραμμή, αλλά και συνολικά η ενδεκάδα του Ολυμπιακού, πήρε μέτρα στο γήπεδο και ανέβηκε αρκετά. Η επιθετική διάθεση των ποδοσφαιριστών του Τάκη Λεμονή, φάνηκε από τις πρώτες πάσες κιόλας. Στο πρώτο κομμάτι του αγώνα, η ομάδα μας πίεσε τον Ατρόμητο ιδιαιτέρως, κλείνοντάς τον στο δικό του μισό του γηπέδου. Με υπομονή στο παιχνίδι του και με πολλές μεταβιβάσεις, οι ποδοσφαιριστές του Ολυμπιακού έψαχναν το προβάδισμα. Ο Τάκης Λεμονής υποχρεώθηκε να χρησιμοποιήσει νωρίς έναν εκ των αναπληρωματικών του. Ο Μπεν δεν κατέστη εφικτό να ολοκληρώσει το ματς, καθώς αισθάνθηκε ενοχλήσεις. Άφησε την θέση του στον Μάριν, λίγο πριν το πρώτο 15λεπτο.

> Οι δηλώσεις του κ. Λεμονή VIDEO

Η πίεση του Ολυμπιακού συνεχίστηκε σε όλο το πρώτο μέρος. Η ομάδα μας ήταν κυρίαρχη στον τομέα της κατοχής, ενώ δημιούργησε και τις προϋποθέσεις για γκολ, δίχως όμως να καταφέρει να φτάσει σε αυτό. Με τις εντολές του Τάκη Λεμονή να επιφέρουν αλλαγές, στον τρόπο παιχνιδιού του Ολυμπιακού είναι λογικό το ότι υπήρξαν στιγμές, στις οποίες οι κινήσεις των παικτών στον αγωνιστικό χώρο έδειχναν περισσότερο αναγνωριστικές. Πολύ κινητικός ήταν ο Οτζίτζα, με διάθεση στις προσπάθειές του ο Μάρτινς, ο οποίος επανήλθε στο αρχικό σχήμα. Το γκολ δεν ερχόταν, όμως, παρά την συντριπτική κατοχή του Ολυμπιακού, αλλά και τις καλές προσπάθειες των παικτών, συνολικά. Τόσο σε κανονικό ρυθμό αγώνα, όσο και σε στατικές φάσεις.

Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το αποτέλεσμα στο 0-0 και τον Ολυμπιακό να έχει μπροστά του ένα 45λεπτο ακόμα, για να φτάσει στη νίκη. Ο Θρύλος μπήκε δίχως αλλαγή, στο δεύτερο μέρος, σε σχέση με το πως ολοκλήρωσε το πρώτο. Η δεύτερη κίνηση από τον πάγκο έγινε πριν το 60’, όταν ο Τάκης Λεμονής πέρασε στο ματς τον Σεμπά, αντί του Καρσελά. Ο Βραζιλιάνος πέρασε αριστερά και ο Μάριν δεξιά. Ο Ατρόμητος, ο οποίος στο δεύτερο μέρος μπήκε πιο δυναμικά και κέρδισε μέτρα στον αγωνιστικό χώρο, έφτασε πρώτος στο γκολ, δίχως μέχρι εκείνο το σημείο να έχει απειλήσει, έστω και ελάχιστα. Άμεση ήταν η απάντηση του Τάκη Λεμονή, ο οποίος έριξε στο ματς τον Εμενίκε, αντί του Μάρτινς, γυρνώντας τη διάταξη σε 4-4-2.

> Οι δηλώσεις των πρωταγωνιστών

Άμεση ήταν και η απάντηση του κόσμου, όμως, ο οποίος μετά το γκολ του Ατρόμητου φώναζε πιο δυνατά, σπρώχνοντας την ομάδα μας προς την ανατροπή. Το προβάδισμα του Ατρόμητου ήρθε κόντρα στη ροή του αγώνα και αυτό «σόκαρε» λιγάκι τον Ολυμπιακό, ο οποίος ήθελε άμεσα να φτάσει στην ισοφάριση και από εκεί και έπειτα να διεκδικήσει τη νίκη. Η ομάδα μας ανέβηκε ακόμη περισσότερο μέσα στον αγωνιστικό χώρο, με τον Ατρόμητο να «οχυρώνεται», από την πλευρά του, στα μετόπισθεν και να αναζητά τις αντεπιθέσεις, στις οποίες ήταν πολύ επικίνδυνος. Η ομάδα μας έδειχνε, μετά το γκολ, δυσκολία στην ανάπτυξη και τη δημιουργία φάσεων και κάθε λεπτό που περνούσε, αύξανε ολοένα το άγχος, το οποίο βάραινε τα πόδια των ποδοσφαιριστών.

Ο Σεμπά ανατράπηκε μέσα στην περιοχή, από Μάντσον και Ρισβάνη (περισσότερο ο πρώτος), όμως ο διαιτητής Αρετόπουλος αρνήθηκε να καταλογίσει το πέναλτι υπέρ της ομάδας μας, η οποία είχε σε εκείνο το σημείο (79’) τη δυνατότητα να πετύχει κάτι καλό. Η κόπωση, με το πέρας της ώρας, επιβάρυνε ακόμη περισσότερο τους παίκτες και δυσκόλεψε τις προσπάθειές τους. Πλέον, όλος ο Ολυμπιακός, πλην Προτό, ήταν πάνω από τη σέντρα και πίεζε για την ισοφάριση. Το πολυπόθητο γκολ δεν ήρθε και το 0-1 ήταν και το τελικό σκορ.