Ολυμπιακός – Βουλιαγμένη 13-7

Παίζοντας εξαιρετική άμυνα στο τρίτο οκτάλεπτο ο Ολυμπιακός επιβλήθηκε με 13-7 επί της Βουλιαγμένης και έκανε το πρώτο βήμα για την κατάκτηση του πρωταθλήματος στην Α1 πόλο των ανδρών.

thumbnail

Το προβάδισμα για την κατάκτηση του πρωταθλήματος απέκτησε ο Ολυμπιακός. Οι ερυθρόλευκοι παίζοντας κεκλεισμένων των θυρών χρειάστηκαν ένα καλό τρίτο οκτάλεπτο για να καθαρίσουν τον πρώτο τελικό και να πάρουν τη νίκη με 13-7 επί της Βουλιαγμένης.

Το ματς:

Το παιχνίδι ξεκίνησε επιβεβαίωσε τον χαρακτήρα του ντέρμπι. Οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στο προβάδισμα. Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε δύο φορές με 1-0 και 2-1 με τη Βουλιαγμένη να αντιδρά και με τέρμα του Κοπελιάδη να περνά μπροστά με 3-2. Ο Μάλιαρακ ήταν εκείνος ο οποίος έκανε το 3-3 και με αυτό το σκορ τελείωσε η πρώτη περίοδος.

Το παιχνίδι συνέχισε να έχει την ίδια εικόνα και στο δεύτερο οκτάλεπτο. Ο Ολυμπιακός περνούσε μπροστά στο σκορ και η Βουλιαγμένη πάντοτε απαντούσε. Με τέρμα του Γούνα οι ερυθρόλευκοι κατάφεραν να πάνε στο ημίχρονο όντας μπροστά με ένα τέρμα (6-5).

Στο τρίτο οκτάλεπτο ο Ολυμπιακός κατάφερε να καθαρίσει το παιχνίδι. Με τον Μουρίκη να σκοράρει δύο φορές και τον Δεληγιάννη να κατεβάζει ρολά, οι ερυθρόλευκοι έτρεξαν ένα επί μέρους 4-1, ξέφυγαν με 10-6 και ουσιαστικά τελείωσαν το παιχνίδι.

Η συνέχεια του παιχνιδιού ήταν μια τυπική διαδικασία. Η Βουλιαγμένη έδειχνε να μην έχει τον τρόπο να αντιδράσει και ο Ολυμπιακός κατάφερε να μεγαλώσει και άλλο τη διαφορά. Το τελικό 13-7 επέτρεψε στους ερυθρόλευκους να κάνουν το 1-0 στη σειρά των τελικών της Α1 πόλο των ανδρών.

Τα οκτάλεπτα: 3-3, 3-2, 4-1, 3-1

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Βλάχος): Δεληγιάννης, Γούνας 3, Καπότσης, Φουντούλης 1, Πρέκας, Ποντικέας 1, Ντόσκας, Μουρίκης 2, Κολόμβος, Μάλιαρακ 4, Σχίζας, Γαλανίδης, Βλαχόπουλος 2.

ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗ (Λοράντος): Τσαλκάνης, Μυλωνάκης, Γούβης, Βελώνιας, Κοπελιάδης 1, Κουλιεράκης, Αφρουδάκης 1, Καρούντζος, Χρυσοσπάθης 2, Μιράλης 1, Τίγκας 2, Μασμανίδης, Ζερδεβάς, Ποταμιάνος, Καπετανάκης.