ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ Στοιχηματικά TIPS από τους Betarades

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (21:45-NovaSports2 HD)

Στοιχηματικά TIPS από τους Betarades

139810

Σε μια τρομερά εχθρική ατμόσφαιρα προς τους Μαδριλένους, ο Ολυμπιακός νίκησε τη Ρεάλ 78-76 και μείωσε τη σειρά των πλέι-οφ σε 2-1. Ο Ολυμπιακός μπήκε αποφασισμένος να εκμεταλλευθεί την έδρα του και πήρε το προβάδισμα πολύ νωρίς στον αγώνα.

Με βασικό όπλο την άμυνα και τρομερό στην επίθεση τον Ντάνστον ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 23-15 στην πρώτη περίοδο και 45-38 στο ημίχρονο. Η Ρεάλ περισσότερο κρατιόταν σχετικά κοντά στο σκορ λόγω του τεράστιου ταλέντου των παιχτών της.

Στο δεύτερο ημίχρονο η διαφορά πέρασε μερικές φορές τους 10 πόντους αλλά ποτέ δεν υπήρξε ισχυρή η πεποίθηση ότι έχει καθαρίσει το ματς. Στα τελευταία κρίσιμα λεπτά οι δυο ομάδες είχαν πάρα πολλές άστοχες βολές, πολύ περίεργες αποφάσεις από τους προπονητές και ο Ολυμπιακός κατάφερε να βγει νικητής από αυτή την οριακή κατάσταση.

Κορυφαίος του Ολυμπιακού ήταν ο Ντάνστον με 21 πόντους και 9 ριμπάουντ ενώ ο Αμερικανός σέντερ του Ολυμπιακού αναδείχθηκε MVP της τρίτης αγωνιστικής των πλέι-οφ. Για τη Ρεάλ πρώτος σκόρερ ήταν ο Ροντρίγκεζ με 19.

Ο Πέτγουεϊ, που προχθές ήταν εξαιρετικός, έπαιξε για μεγάλο διάστημα με πρόβλημα στους προσαγωγούς και είναι αμφίβολος για την αποψινή αναμέτρηση. Ο Περπέρογλου έχει ταλαιπωρηθεί πολλές μέρες από υψηλό πυρετό και λογικά χάνει και το τέταρτο παιχνίδι της σειράς.

Εκτίμηση:

Δεύτερο σερί παιχνίδι του Ολυμπιακού στην έδρα του με σκοπό να πάρει δεύτερη κολλητή νίκη και να κυνηγήσει το θαύμα στη Μαδρίτη την Παρασκευή. Στο προχθεσινό ματς ήταν φανερά καλύτερος από τα δύο πρώτα αλλά ενώ είχε την εικόνα του νικητή σε όλο το χρονικό διάστημα στο τέλος παραλίγο να ηττηθεί. Αυτό αποδεικνύει πόσο καλύτερη ομάδα είναι η Ρεάλ οπότε απόψε χρειάζεται υπερπροσπάθεια από τους ερυθρόλευκους.

Δεν θα μπούμε στην διαδικασία να προβλέψουμε νικητή γιατί η κατάσταση είναι ρευστή αν και η λογική λέει πως δεν χάνει δύο σερί παιχνίδια η Ρεάλ. Πάντα παίζει το Over 16.5 πόντων του Σπανούλη, που έχει επαληθεύσει ήδη τρεις φορές, αλλά προχθές είχε πολλά προβλήματα με τις αλλαγές στα μαρκαρίσματα που είχε στήσει ο κόουτς Λάσο.

Στο τέλος ούτε καν κατάφερε να πάρει μπάλα για να πάρει βολές. Επιλογή που προκύπτει είναι το Over 154 που έχει επαληθευθεί δυο φορές (88-71 και 82-77) και προχθές πήγε void. Άκρως επιθετικές ομάδες και οι δυο θα είχαν κάνει πολύ μεγαλύτερα σκορ αν δεν ήταν τόσο χαμηλές οι τέταρτες περίοδοι μέχρι σήμερα. Ιδιαίτερα το τρίτο ματς στο οποίο χάθηκαν παραδόξως πάρα πολλές βολές στο τέλος. Οι συνθήκες ευνοούν ξανά Over γιατί όποιος και να βρεθεί πίσω στο σκορ θα ανοίξει πολύ το ρυθμό για ανατροπή.