Oλυμπιακός – ΠΑΟΚ 80-55

Ένας καταιγιστικός από τη δεύτερη περίοδο και μετά Ολυμπιακός υποχρέωσε τον ΠΑΟΚ στην πρώτη και με… διαφορά ήττα του στο πρωτάθλημα, 80-55, για την 7η αγωνιστική.

10687152_1544244259144578_6976319334287674929_n

Για 13 λεπτά ήταν ντέρμπι. Στη συνέχεια εξελίχθηκε σε μεσημεριανό περίπατο… Ο Ολυμπιακός ήταν ασταμάτητος από τη δεύτερη περίοδο και μετά κι έβαλε τέλος στο αήττητο του ΠΑΟΚ στο πρωτάθλημα με το εμφατικό 80-55 για την έβδομη αγωνιστική.

Οι «ερυθρόλευκοι» έφτασαν και στο +28 (72-44) κερδίζοντας το χειροκρότημα από περίπου 4.000 φιλάθλους. Σταθερή αξία ο Σπανούλης με 15 πόντους και 6 ασίστ, εξαιρετικοί ξανά Αγραβάνης, Μάντζαρης, Ντάρντεν και Χάντερ. Αγνώριστος ο «Δικέφαλος του Βορρά» μετά το θαρραλέο του ξεκίνημα, διασώθηκαν Χαραλαμπίδης (12π.) και Κάρτερ (10π.).

Το ματς

Μάντζαρης, Σπανούλης, Ντάρντεν, Αγραβάνης και Ντάνστον από τη μια και Όντουμ, Κάρτερ, Σαλούστρος, Μαργαρίτης και Βον από την άλλη άρχισαν το ματς. Οι δύο ομάδες άργησαν να πάρουν μπρος και στο πρώτο πεντάλεπτο σκόραραν αποκλειστικά με τρίποντα (6-6). Ο ΠΑΟΚ καθοδηγούμενος από τον Κάρτερ πήρε προβάδισμα (7-9), αλλά με τον Λαφαγέτ να δίνει ώθηση από τον πάγκο ο Ολυμπιακός έκλεισε το δεκάλεπτο με επί μέρους σκορ 11-4 και προηγήθηκε 18-13.

Οι φιλοξενούμενοι βρήκαν επιθετικές λύσεις από τον πάγκο και ισοφάρισαν σε 19-19 στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου. Οι «ερυθρόλευκοι» χρειάστηκαν 3:22 για να πετύχουν καλάθι, αλλά όταν έσπασαν το ρόδι ήταν καταιγιστικοί. Τρία σερί γκολ-φάουλ, δύο από Χάντερ κι ένα από Σπανούλη, σε συνδυασμό με την εμφανή βελτίωση της άμυνας, έφεραν τον Ολυμπιακό μέσα σε τέσσερα αγωνιστικά λεπτά στο 38-24. Οι παίκτες του Σούλη Μαρκόπουλου μετά τις απαραίτητες κατσάδες συνήλθαν και με αιχμή τον Λάνγκφορντ κατάφεραν να πλησιάσουν στους εννιά, 40-31, μέχρι το τέλος του ημιχρόνου.

Ο Ολυμπιακός επέστρεψε από τα αποδυτήρια αποφασισμένος να «καθαρίσει» το ματς. Κρατώντας τον ΠΑΟΚ άποντο για περίπου τέσσερα λεπτά και με τους Μάντζαρη-Σπανούλη να παίρνουν «φωτιά», η διαφορά εκτοξεύτηκε στο 52-33 στο πρώτο μισό της τρίτης περιόδου. Ο Πέτγουεϊ πρόσφερε θέαμα και ουσία σε άμυνα κι επίθεση και ο Ολυμπιακός έφτασε μέχρι και το +26 (66-40) λίγο πριν εκπνεύσει το δεκάλεπτο. Οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου δεν πάτησαν φρένο και συνέχισαν με την ίδια ένταση φτάνοντας στο 72-44. Ένα μίνι-ξέσπασμα μείωσε τη χαώδη απόσταση των δύο ομάδων (74-53), με τους δύο προπονητές στα τελευταία λεπτά να ρίχνουν στη μάχη τους έφηβους Μουράτο και Κώττα εκατέρωθεν.

Δεκάλεπτα: 18-13, 40-31, 66-42, 80-55.

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Πέτγουεϊ 7, Χάντερ 10 (5 ριμπ.), Ντάνστον 3, Σπανούλης 15 (5 ασίστ), Ντάρντεν 11 (8 ριμπ.), Σλούκας 5, Λαφαγέτ 8, Μουράτος, Χριστοδούλου, Αγραβάνης 11, Μάντζαρης 10 (5 ριμπ.), Καββαδάς.

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Λάνγκφορντ 6, Λιάπης 2, Χαραλαμπίδης 12, Κάρτερ 10 (7 ριμπ.), Κακαρούδης 4, Τσόχλας 5, Δέδας 5, Μαργαρίτης 2, Κώττας, Όντουμ 1, Βον 2, Σαλούστρος 6.

Διαιτητές: Πηλοΐδης, Δεσλής, Παντελίδης.

πηγή: sportfm.gr