Ολυμπιακός – Νταρουσάφακα 81-73!

Ολυμπιακός – Νταρουσάφακα 81-73

Τέλος καλό, όλα καλά!!! Αγκαλιά με το πλεονέκτημα, κυνηγάει την πρωτιά ο Θρύλος, που αντι για υγιεινό περίπατο, περπάτησε στα αγκάθια!!!

Για 23 λεπτά ο Ολυμπιακός έκανε… πλάκα με την Νταρουσάφακα, φτάνοντας την διαφορά στους 21 πόντους. Από εκεί και μετά, όμως, επέδειξε τάσεις… αυτοκτονίας, με τους Τούρκους να φτάνουν στους 4 πόντους, μέχρι να μιλήσει στο τέλος ο Σπανούλης και τους «ερυθρόλευκους» να φτάνουν, έστω και με την… ψυχή στο στόμα, στην νίκη με81-73  που τους φέρνει μία ανάσα από την εξασφάλιση του πλεονεκτήματος, ενόψει Play offs.

Αρκετά νευρικό και με… μπόλικα λάθη ήταν το ξεκίνημα του Ολυμπιακού στο παιχνίδι, με τους Τούρκους να παίρνουν ένα μικρό προβάδισμα τριών πόντων (8-11), μετά από τέσσερα λεπτά αγώνα. Από εκεί και πέρα, όμως, η επίθεση του Ολυμπιακού άρχισε να βρίσκει ρυθμό, ο Γκριν με τρίποντο στο 7’ έβαλε τον Ολυμπιακό μπροστά με 17-14, με το δεκάλεπτο, τελικά, να ολοκληρώνεται με τους «ερυθρόλευκους» μπροστά με 25-18.

Οι «ερυθρόλευκοι» ξεκίνησαν με… φόρα το δεύτερο δεκάλεπτο, με την άμυνα να… σπάει κόκκαλα και την διαφορά να φτάνει τους 14 πόντους (34-20) στο 14’.  Ο καταιγισμός από την περιφέρεια συνεχίστηκε, με τους Γουότερς και Μάντζαρη να πυροβολούν, όμως η άμυνα… ελαφρώς χαλάρωσε (ο Ολυμπιακός είχε δεχτεί μόλις δύο πόντους στα πρώτα πέντε λεπτά) και το ημίχρονο να «κλείνει», με τον Ολυμπιακό μπροστά με 48-33.

Ένα καλάθι του Μιλουτίνοφ και ένα τρίποντο του Σπανούλη έφεραν την διαφορά στους 18 πόντους (53-35), ενώ δύο συνεχόμενα εντυπωσιακά καρφώματα από τον Μπιρτς,  μετά από ισάριθμες ασίστ του Σπανούλη, ανέβασαν το σκορ στο 58-39 στο 23’, αναγκάζοντας τον Μπλατ να καλέσει σε τάιμ άουτ. Ακόμα ένα εκπληκτικό κάρφωμα στον αιφνιδιασμό του Παπανικολάου έφερε για πρώτη φορά την διαφορά πάνω από τους 20 πόντους (60-39). Κάπου εκεί οι «ερυθρόλευκοι» χαλάρωσαν υπερβολικά, η Νταρουσάφακα «έτρεξε» ένα επιμέρους σκορ 3-12, μειώνοντας στους 11 πόντους (63-52), με το τρίτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με 69-58 για τους Πειραιώτες.

Η… καθίζηση συνεχίστηκε και στα πρώτα λεπτά της τελευταίες περιόδου, με τον Ολυμπιακό να σκοράρει μόλις ένα δίποντο (με τον Γκριν), στα πρώτα τέσσερα λεπτά, δίνοντας το δικαίωμα στους Τούρκους να πλησιάσουν… απειλητικά (71-67 στο 34’). Η ερυθρόλευκη αφλογιστία έσπασε μετά από πέντε λεπτά, με τον Πρίντεζη, όμως πλέον το παιχνίδι είχε γίνει ντέρμπι από το… πουθενά.  Ένα καλάθι του Λοτζέσκι στα 3.20 για το φινάλε έφερε το σκορ στο 77-71, ένα ηρωικό καλάθι του Σπανούλη (μετά από σπουδαία δική του άμυνα) έφερε το 79-71 στα 2,07 και… κάπου εκεί όλοι ηρέμησαν, με το τελικό 81-73 να προσθέτει ακόμα ένα ροζ φύλλο αγώνα στους Πειραιώτες, στον δρόμο προς το πλεονέκτημα της έδρας ενόψει Play off.

Πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησε ο Κεμ Μπιρτς με 13 πόντους και 5/5 σουτ. 12 πόντους είχε ο Λοτζέσκι και 11 ο Γκριν. Από πλευράς Νταρουσσάφακα, 23 πόντους είχε ο Ουάναμεικερ και 12 ο Κλάιμπερν.

Τα δεκάλεπτα: 25-18, 23-15, 21-25, 12-15