Ολυμπιακός – Νίκη Λευκάδας 93-65

Ιδανικό ποδαρικό για το 2016 πραγματοποίησε ο Ολυμπιακός, ο οποίος επικράτησε με το ευρύ 93-65 της Νίκης Λευκάδας στο κλειστό της Γλυφάδας και παρέμεινε στην κορυφή της Α1 δίχως ακόμα να έχει γνωρίσει την ήττα.

osfp-niki

Το σερί διευρύνθηκε στο 10-0 για τις «ερυθρόλευκες» που έχουν ξεφύγει με δύο νίκες διαφορά από τις διώκτριές τους και δείχνουν το αδιαφιλονίκητο φαβορί για την κατάκτηση της πρώτης θέσης στο πρωτάθλημα.

Σκορ, θέαμα, άμυνα και όμορφο μπάσκετ από το συγκρότημα της Ελένης Καπογιάννη που δεν είχε κανένα πρόβλημα να φύγει από την έδρα της με ένα ακόμα ροζ φύλλο αγώνα στη συλλογή της.

Από νωρίς ο Ολυμπιακός έδειχνε πως θέλει να μπει με το…δεξί στο 2016. Μπορεί η Νίκη να ξεκίνησε δυνατά, όμως σιγά σιγά Χατζηνικολάου και Τζόνσον της έκοψαν τον… αέρα. Ο Ολυμπιακός δεν είχε πραγματικά αντίπαλο στο παρκέ. Πιεστική άμυνα, όμορφο θέαμα και το ένα καλάθι μετά το άλλο για τις «ερυθρόλευκες» που έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο 29-14. Και μόνο αυτή η διαφορά τα λέει όλα.

Η συνέχεια; Το ίδιο αποφασιστική για την ομάδα του Πειραιά, την ώρα που η Ελένη Καπογιάννη άνοιγε το ροτέισον για να ξεκουράζει τα βασικά της «χαρτιά».

Η Μπαλτα με την Μπόνη πήραν την σκυτάλη στο σκορ, η νεοφώτιστη Νίκη σκόραρε μόνο με… αίτηση ή δια μέσου της Κρουκ και η ομάδα του Πειραιά έτρεξε ένα επιμέρους 19-5 για να φτάσει η διαφορά στο 48-19.
Το ημίχρονο βρήκε τις δύο ομάδες στο 52-24 με τον Ολυμπιακό να έχει βάλει γερές βάσεις για το 10-0 στο πρωτάθλημα και το συνολικό 12-0 στην Ελλάδα.

Η τρίτη περίοδος βρήκε πιο ανταγωνιστική την ομάδα της Λευκάδας. Οι «ερυθρόλευκες» χαλάρωσαν βλέποντας το σκορ να έχει ξεφύγει και η Κρουκ, η μοναδική που ξεχώρισε για την Λευκάδα, έμοιαζε να παλεύει μόνη της με τα θηρία. Η Νικολαΐδου επέστρεψε φουριόζα από τον τραυματισμό της και έφτασε το σκορ στο 54-24 για να έρθει η ώρα των φιλοξενούμενων. Η Νίκη έδωσε την τελευταία της μάχη για να κλείσει το δεκάλεπτο με το σκορ να είναι στο 69-45.

Η τελευταια περίοδος ήταν απλά για τα διαδικαστικά. Η Καπογιάννη έκανε τη μία αλλαγή μετά την άλλη, η Τζόνσον κυριάρχησε ξανά και ο Θρύλος συνέχισε πραγματικά να κερδίζει κατά κράτος στο ματς. Οι «ερυθρόλευκες» κράτησαν την διαφορά πάνω από τους 20 πόντους, η Παπαμιχαήλ βοήθησε στην ρακέτα και το τελικό σκορ απλά τα λέει όλα.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ελένη Καπογιάννη): Τζόνσον 25, Χατζηνικολάου 12 (1 τριπ.), Κριστόφερσον 9, Μπαλτά 8 (2 τριπ.), Χαλιβέρα 8, Παπαμιχαήλ 8, Μπόνη 7 (1 τριπ.), Γκοτζή 4, Σταμάτη 4, Κοσμά 4, Νικολαϊδου 4, Καλογήρου

ΝΙΚΗ ΛΕΥΚΑΔΑΣ (Δουβίτσας): Κρουκ 20 (2 τριπ.), Γκιλ 15 (1 τριπ.), Χαιριστανίδου 13 (1 τριπ.), Καμπουράκη 11, Κρητικού 3 (1 τριπ.), Ψυχογιού 3 (1 τριπ.), Αργυρού, Κανταρά, Λογοθέτη, Σακκά, Μεταξά

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 29-14, 23-10, 17-21,24-20

πηγή: gavros.gr