Ολυμπιακός – Μακεδόνες Αξίου 3-0

Η ομάδα βόλεϊ γυναικών του Ολυμπιακού επικράτησε εύκολα των Μακεδόνων Αξιού με 3-0 σετ στο Ρέντη υπό το βλέμμα της Ιβάνα Νέσοβιτς, η οποία ήταν στην αποστολή, αλλά δεν αγωνίστηκε.

ivana

Ο Ολυμπιακός νίκησε εύκολα τους Μακεδόνες Αξιού με 3-0 σετ στο Ρέντη για την 13η αγωνιστική του πρωταθλήματος βόλεϊ Α1 Γυναικών.

Ο Ολυμπιακός χωρίς να συναντήσει ιδιαίτερη δυσκολία κέρδισε τους Μακεδόνες Αξιού με 3-0 σετ. Ο προπονητής των ερυθρόλευκων βρήκε την ευκαιρία να κάνει ροτέισον και έδωσε χρόνο συμμετοχής σχεδόν σε όλες τις αθλήτριες του εκτός βέβαια από τις ανέτοιμες Κωνσταντίνου (προέρχεται από τραυματισμό) και Νέσοβιτς η οποία μόλις χθες ενσωματώθηκε στην ομάδα. Η νεαρή ακραία Κωνσταντίνα Βλαχάκη που αγωνίστηκε και στα τρία σετ κερδίζοντας 14 πόντους με 14/21 επιθέσεις και 67% ποσοστό επιτυχίας εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο τρόπο την ευκαιρία που της έδωσε ο προπονητής της και δηλώνει παρών για την συνέχεια των αγωνιστικών υποχρεώσεων της ομάδας.

Στο πρώτο σετ ο Ολυμπιακός πήρε το προβάδισμα στο σκορ στο 7-6 με έναν πρώτο χρόνο της Γιώτας και έχτισε μια διαφορά που έφτασε τους 10 πόντους με τους Μακεδόνες να έχουν εμφανώς πρόβλημα στην υποδοχή, αλλά και στο τελείωμα των φάσεων. Η Μπραμπόροβα και η Βλαχάκη ήταν οι κύριες εκφραστές των επιθέσεων των ερυθρόλευκων με την Βέσοβιτς να δυσκολεύει πάρα πολύ την υποδοχή των φιλοξενούμενων από το σερβις. Το σετ τελείωσε 25-14.

Στο δεύτερο σετ ο προπονητής του Ολυμπιακού άλλαξε τις κεντρικές του και πέρασε στον αγώνα την Τέζα στην θέση της Χριστοδούλου, η οποία θα αναλάμβανε να διευθύνει το παιχνίδι των γηπεδούχων. Οι Μακεδόνες αιφνιδίασαν τον Ολυμπιακό και με 4 συνεχόμενους άσσους της πασαδόρου τους, Δρακουλίδου (6 άσσους συνολικά) ανάγκασαν τον κ. Νικολάκη να πάρει γρήγορα τάιμ άουτ για να αφυπνίσει τις αθλήτριες του. Οι Μακεδόνες έφτασαν πρώτοι στο τεχνικό τάιμ άουτ με 4-8 αλλά από εκείνο το σημείο οι γηπεδούχες αντεπιτέθηκαν και κατάφεραν να περάσουν μπροστά με 10-8. Έκτοτε δεν έχασαν το προβάδισμα με την διαφορά να φτάνει και τους 8 πόντους (19-11) και το σετ τελικά να κλείνει στο 25-18.

Στο τρίτο σετ οι Μακεδόνες αντιστάθηκαν μέχρι το 7-7. Ο Ολυμπιακός με επιθετικό όπλο την Βλαχάκη και εκμεταλλευόμενος τα πολλά λάθη των φιλοξενούμενων σε υποδοχή και επίθεση κατάφερε να φτάσει στο 19-12. Στο σέρβις πήγε η Μπραμπόροβα η οποία δυσκόλεψε πάρα πολύ την υποδοχή των φιλοξενούμενων με αποτέλεσμα να μην μπορούν να εκδηλώσουν σωστές επιθέσεις και να υποπίπτουν σε πολλά λάθη. Το σετ τελείωσε με 2 άσσους από την Σλοβάκα στο 25-12.