Ολυμπιακός – Λεβαδειακός 2-0 (Photos)

Στο πλαίσιο της 20ής αγωνιστικής της Super League ο Ολυμπιακός υποδέχθηκε τον Λεβαδειακό και πήρε τη νίκη με 2-0.

post_game_olympiacos_vs_levadeiakos_606x310

Τη νίκη με 2-0 επί του Λεβαδειακού στο «Γ. Καραϊσκάκης» πανηγύρισε ο Θρύλος στο πλαίσιο της 20ής αγωνιστικής, χάρη στα γκολ των Μάικλ Ολαϊτάν και Χοσέ Χολέβας.

Ο κ. Μίτσελ παρέταξε τον Ολυμπιακό μας με διάταξη 4-4-2. Ο Ρομπέρτο ήταν κάτω από τα δοκάρια. Δεξιά στην άμυνα ήταν ο Παπάζογλου, αριστερά ο Χολέβας και στο κέντρο ήταν οι Παπαδόπουλος και Μανωλάς. Ο Γιάννης Μανιάτης με τον Ανδρέα Σάμαρη ήταν στον άξονα, ως κεντρικοί χαφ. Στις πτέρυγες ήταν δεξιά ο Κάμπελ και αριστερά ο Βάις. Στην επίθεση έπαιξαν ξανά μαζί μετά από αρκετό καιρό ο Χαβιέρ Σαβιόλα με τον Κώστα Μήτρογλου! Με μαύρη εμφάνιση αγωνίστηκε ο Λεβαδειακός, με τα «ερυθρόλευκα» ο Θρύλος.

Το ματς άρχισε με τον Ολυμπιακό να προσπαθεί από την πρώτη φάση κιόλα να πατήσει με αξιώσεις την περιοχή του Πρζιρόφσκι. Όπως σε κάθε αγώνα, έτσι και σε αυτόν, η ομάδα μας θέλησε να πάρει από νωρίς τον έλεγχο και να κάνει το παιχνίδι της. Η μπάλα περνούσε αρκετά από τα πόδια του Μανιάτη και από εκεί «έσπαγε» στις πτέρυγες. Ο Σάμαρης κινούνταν περισσότερο στον χώρο, ανοίγοντας διαδρόμους στον άξονα και δίνοντας «άπλα» στους συμπαίκτες του για να αναπτυχθούν. Ο Έλληνας μέσος Βρισκόταν, μέσα σε δευτερόλεπτα, από το κέντρο στα αριστερά και από εκεί στα δεξιά. Στο 7’ ο Βάις έκανε κατά μέτωπον επίθεση, πέρασε κάθετα τον Μήτρογλου, όμως εκείνος κόπηκε πριν προλάβει να πλασάρει και κατά πάσα πιθανότητα να σκοράρει. Η μπάλα επέστρεψε στα πόδια του Βάις, ο οποίος πλάσαρε αλλά αστόχησε για πολύ λίγο!

Ο Σλοβάκος είχε αλλάξει ήδη πτέρυγες με τον Κάμπελ, ο οποίος είχε πάει αριστερά. Στην άμυνα ο Μανωλάς είχε περισσότερο την ευθύνη του Μάντζιου, ενώ ο Αβραάμ κάλυπτε περισσότερο χώρο. Το πρώτο δεκάλεπτο κύλησε δίχως άλλη σπουδαία φάση, όμως ο Λεβαδειακός ήδη δυσκολευόταν αρκετά να γίνει επιθετικός. Ο Ολυμπιακός, από την άλλη, έφτανε πιο εύκολα στην περιοχή του αντιπάλου του. Στο 15’ ο Μήτρογλου σούταρε από μακριά και η μπάλα, αφού κόντραρε σε αμυνόμενο, έφτασε στα χέρια του Πρζιρόφσκι.

Στο 18’ ο Ροτζέριο επιχείρησε ένα σουτ από αριστερά, αλλά ήταν αρκετά άστοχος. Από το 20’ μέχρι το 25’ ο ρυθμό έπεσε λίγο, με τον Λεβαδεικό να ισορροπεί το ματς. Η μπάλα εξακολουθούσε να περνάει πολύ από τα πόδια του Μανιάτη και από εκεί να «σπάει» στα πλάγια. Ο Βάις έβγαλε μία καλή σέντρα για το κεφάλι του Σαβιόλα στο 30’, όμως ο Αργεντινός για… χιλιοστά δεν την βρήκε. Ο Ολυμπιακός αναγκαζόταν να παίξει με σέντρες από τα πλάγια, αφού ο Λεβαδειακός έπαιζε αρκετά αμυντικά και έκλεινε καλά τους χώρους στα μετόπισθεν. Στο 38’ ο Ροτζέριο υποδέχθηκε την μπάλα λίγο έξω από την περιοχή και με λίγο χώρο μπροστά του σούταρε, αλλά ήταν άστοχος.

Στο 45’ ο Αβραάμ έκανε ωραία επέλαση από τον άξονα και λίγο δεξιά και πλησιάζοντας προς την περιοχή έβγαλε σέντρα για το κεφάλι του Μήτρογλου. Ο «πιστολέρο» πήρε την κεφαλιά, αλλά δεν κατηύθυνε την μπάλα σωστά, με αποτέλεσμα να είναι ελάχιστα άστοχος. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε αμέσως μετά. Ο Ολυμπιακός μας δεν βρέθηκε στην καλύτερη μέρα του, στα πρώτα αυτά 45 λεπτά. Δυσκολευόταν να πατήσει στην περιοχή του Λεβαδειακού, αν και η κατοχή της μπάλας ήταν συντριπτικά υπέρ του. Οι Βοιωτοί έπαιζαν με διπλή ζώνη άμυνας, η οποία στις επιθέσεις του Ολυμπιακού φάνταζε… τετραπλή. Οι ποδοσφαιριστές του κ. Μίτσελ και ο ίδιος ο Ισπανός τεχνικός καλούνταν στο δεύτερο μέρος να λύσουν έναν ακόμη αμυντικό γόρδιο δεσμό και να φτάσουν στη νίκη, για την οποία ο κόσμος στις εξέδρες ανυπομονούσε!

1548095_779035535444798_616859088_o

Θεωρώντας ότι η ενδεκάδα του Θρύλου χρειαζόταν φρεσκάρισμα, ο κ. Μίτσελ έκανε με την έναρξη της επανάληψης δύο αλλαγές. Πέρασε τον Ολαϊταν στην θέση του Μήτρογλου, ενώ έβαλε και τον Νταβίδ Φουστέρ, αντί του Βλάντιμιρ Βάις. Ο Ισπανός πέρασε στην αριστερή πτέρυγα, ενώ ο Ολαϊτάν πήγε στην κορυφή της επίθεσης, με τον Σαβιόλα πίσω του. Ο νεαρός Νιγηριανός έδειξε ξανά στο 54’ ότι διανύει περίοδο φόρμας και «χτύπησε», βάζοντας μπροστά στο σκορ τον Θρύλο. Ο Χολέβας έκανε σέντρα μέσα στην περιοχή, εκεί όπου ο Σαβιόλα κοντρόλαρε. Μέσω του Φουστέρ η μπάλα έφτασε στον Ολαϊτάν, ο οποίος με σουτ μέσα από την περιοχή έκανε το 1-0! Ο Ολυμπιακός μας μπορεί να δυσκολεύτηκε να φτάσει στο πρώτο γκολ, όμως πλέον το είχε πετύχει και είχε βάλει τις βάσεις για να πάρει ακόμη μία νίκη στην εφετινή Super League.

Στο 59’ ο Φουστέρ, ο Σαβιόλα και ο Ολαϊτάν έκαναν ωραίο συνδυασμό μέσα στην περιοχή, με την μπάλα να φτάνει στον Αργεντινό. Εκείνος με κοντινό σουτ προσπάθησε να νικήσει τον Πρζιρόφσκι, αλλά δεν τα κατάφερε. Ο Λεβαδειακός, παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ, δεν ανοίχτηκε. Στο 67’ ο Φουστέρ έλαβε υπέροχη κάθετη του Κάμπελ και από κοντινή απόσταση μέσα από την περιοχή σούταρε, αλλά ο Πρζιρόφσκι ήταν σε καλή θέση και μπλόκαρε. Στο 70’ ο Ολυμπιακός έκανε ωραία αντεπίθεση, με την μπάλα να φτάνει στον Σαβιόλα και εκείνον να την γυρνάει στον Μανιάτη. Ο Έλληνας μέσος έκανε σκαστό σουτ από το ύψος της περιοχής, αλλά αστόχησε. Το σουτ του Χολέβα στο 73 ήταν άστοχο, ενώ στο ίδιο λεπτό ο Χαβιέρ Σαβιόλα άφησε την θέση του στον «Τσόρι» Ντομίνγκεζ. Αμφότεροι χειροκροτήθηκαν από τον κόσμο που ξέρει να εκτιμάει την ποδοσφαιρική ποιότητα και τον εξαιρετικό χαρακτήρα των δύο «ερυθρόλευκων» αστέρων!

Ο «Τσόρι» πέρασε στον άξονα, πίσω από τον Ολαϊτάν, με τον Φουστέρ, πάντως, να συγκλίνει αρκετά από το αριστερό άκρο προς το κέντρο. Στο 76’ ο Κάμπελ πέρασε υπέροχα κάθετα την μπάλα στον Ολαϊτάν, με τον νεαρό να σουτάρει δυνατά μέσα από την περιοχή, αλλά να μη βρίσκει στόχο! Στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Κάμπελ γέμισε στο δεύτερο δοκάρι, εκεί όπου ο Μουλόπουλος απομάκρυνε προσωρινά. Η μπάλα στρώθηκε στον Ολαϊτάν, ο οποίος σούταρε απευθείας και είδε το σουτ να είναι ελάχιστα άστοχο! Πολύ ωραία κίνηση και σουτ έκανε ξανά ο νεαρός άσος στο 80’, όμως ο Πρζιρόφσκι απέκρουσε! Πολύ φρέσκος και με διάθεση ο Ολαϊτάν, έδωσε πολλές λύσεις στην επίθεση του Ολυμπιακού μας και δίκαια πήρε τον τίτλο του MVP.

1067805

Η πίεση των παικτών μας απέδωσε καρπούς λίγο αργότερα. Στο 82ο λεπτό, ο «Τσόρι» έβγαλε ωραία μπαλιά στον Χολέβα κι εκείνος έκανε το δυνατό σουτ με το αριστερό από πλάγια θέση, με την μπάλα να καταλήγει στα δίχτα του Πρζιρόφσκι.

Το δεύτερο γκολ έφερε νεύρα στους παίκτες του Λεβαδειακού, με τον Μάντζιο να αντικρίζει στο 87’ δεύτερη κίτρινη κάρτα και να αποβάλλεται. Η ομάδα μας είχε την ευκαιρία και για τρίτο γκολ στο 88’, όταν ο Ολαϊτάν έκανε ωραίο τακουνάκι, αλλά Φουστέρ και Μανιάτης δεν κατάφεραν να τη στείλουν στα δίχτυα, με το 2-0 να είναι το τελικό σκορ και τον Θρύλο να παίρνει άλλη μία άξια νίκη!

holebas1-930x1024

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Ρομπέρτο, Παπάζογλου, Παπαδόπουλος, Μανωλάς, Χολέβας, Μανιάτης, Σάμαρης, Κάμπελ, Βάις (46’ Φουστέρ), Σαβιόλα (73’ Ντομίνγκεζ), Μήτρογλου (46’ Ολαϊτάν).

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ: Πρζιρόφσκι, Μουλόπουλος, Γεωργίου, Κώτσιος, Χαραλάμπους, Ιντζίδης, Κονέ (66’ Μάγκας), Καπό (66’ Νικολακάκης), Ροτζέριο, Πέδρο Σας (85’ Σκέμπης), Μάντζιος.

ΓΗΠΕΔΟ: «Γ. Καραϊσκάκης»
ΣΚΟΡΕΡ: 54’ Ολαϊτάν, 82’ Χολέβας / –
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Στ. Μαντάκης (Ημαθίας)
ΒΟΗΘΟΙ: Εμ. Βλάσης (Λασιθίου), Ν. Παστρωμάς (Δυτ. Αττικής)
ΑΝΑΠΛΗΡΩΜΑΤΙΚΟΣ: Χρ. Μήτσιος (Ηπείρου)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 63’ Παπαδόπουλος / 56’ Καπό, 60’ Κώτσιος, 62’, 87’ Μάντζιος, 85’ Μουλόπουλος