Ολυμπιακός κορυφής

Δύσκολα θα χάσει την πρώτη θέση της κανονικής περιόδου της Α 1 βόλεϊ των γυναικών ο Ολυμπιακός, μετά το 3-2 σετ στη Νάξο επί του Πανναξιακού, στο πλαίσιο της 20ης αγωνιστικής.

231518

Ο Ολυμπιακός νίκησε με 3-2 σετ τον Πανναξιακό στη Νάξο, στο μεγάλο ντέρμπι της 20ης αγωνιστικής της Α1 βόλεϊ των γυναικών και παρέμεινε στην κορυφή της βαθμολογίας, κάνοντας το σημαντικότερο βήμα για την κατάληψη της πρωτιάς στην κανονική περίοδο, αφήνοντας τις Ναξιώτισσες στην τρίτη θέση.

Οι δύο ομάδες έδωσαν μια φοβερή μάχη για τη νίκη, με τις «ερυθρόλευκες» να κάνουν σπουδαία «ανατροπή» στο δεύτερο σετ, κάτι που έκανε κι ο Πανναξιακός στο τέταρτο σετ. Εκεί ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 12-16, όμως η γηπεδούχος ομάδας με σερί 13-1 πήρε το σετ.

Στο τάι μπρέικ, οι δύο ομάδες συμβάδιζαν μέχρι το 7-8, με τον Ολυμπιακό να ξεφεύγει με 8-12 και να φτάνει στη νίκη.

Ατάνας Πετρόφ: «Ήταν ένα παιχνίδι ανάμεσα στις δύο καλύτερες ομάδες του πρωταθλήματος και φάνηκε αυτό κι από την εξέλιξη που είχε ο αγώνας. Ήταν ένα πραγματικό ντέρμπι, το οποίο κρίθηκε στις λεπτομέρειες και σε κάποια λάθη που κάναμε στα τελειώματα κάποιων σετ. Θέλω να πω ένα μεγάλο ‘ευχαριστώ’ στον κόσμο του Πανναξιακού. Είναι φανταστική η ατμόσφαιρα που επικρατεί στο γήπεδο μας σε κάθε παιχνίδι και δεν το έχω συναντήσει πουθενά αλλού αυτό».

Γιάννης Νικολάκης: «Ήταν ένα παιχνίδι ντέρμπι, σε μια έδρα πάρα πολύ δύσκολη, αλλά, επίσης, πάρα πολύ κόσμια. Δεν είναι τυχαίο ότι βρίσκεται στη δεύτερη θέση και ότι νίκησε σε αυτό το γήπεδο τον Παναθηναϊκό, ο Πανναξιακός είναι ένας υπολογίσιμος αντίπαλος.Γνωρίζαμε ότι έχει ρυθμό, λόγω και των ευρωπαϊκών αγώνων και έπρεπε να δείξουμε πολύ μεγάλη υπομονή.

Όταν μια ομάδα έχει δυνατά παιχνίδια, αποκτά ρυθμό. Κυρίως, στο δεύτερο σετ η ομάδα μας έδειξε υπομονή και, ενώ ήταν πίσω στο σκορ, το ‘ανέτρεψε’. Η ομάδα έδειξε χαρακτήρα και, παρότι κάναμε ένα κακό τέταρτο σετ, στο τάι μπρέικ ήταν σημαντικό ότι όλα τα κορίτσια ήταν μια ‘γροθιά’ και πήραν ένα μεγάλο διπλό. Δεν με απασχολεί που χάσαμε πόντο, ίσα ίσα θέλουμε τέτοια δυνατά παιχνίδια που θα μας κάνουν καλύτερους μέσα στο τερέν. Συγχαρητήρια στα κορίτσια για τη νίκη και προχωράμε για τα παιχνίδια που απομένουν».

Τα σετ: 25-23, 24-26, 17-25, 25-19, 10-15

Πανναξιακός (Πετρόφ): Σαλούστρου 4 (2/2 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Γιόβιτς 14 (11/27 επ., 3 μπλοκ, 35% υπ – 19% άριστες), Τσέσλιαρ 6 (2/5 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ), Τοτσίδου 13 (8/30 επ., 4 άσοι, 1 μπλοκ, 39% υπ – 39% άριστες), Εμμανουηλίδου 14 (9/16 επ., 4 άσοι, 1 μπλοκ), Τσβετάνοβα 23 (16/45 επ., 3 άσοι, 4 μπλοκ), Κελεσίδου –λ (14% υπ – 11% άριστες) / Πολίτη –λ, Κιουτσιούκη, Διώτη

Ολυμπιακός (Νικολάκης): Γιώτα 9 (3/12 επ., 2 άσοι, 4 μπλοκ), Κωνσταντινίδου 13 (6/11 επ., 6 άσοι, 1 μπλοκ), Βέσοβιτς 18 (16/34 επ., 2 άσοι, 29% υπ. – 21% άριστες), Μπραμπόροβα 15 (9/21 επ., 3 άσοι, 3 μπλοκ, 40% υπ. – 17% άριστες), Χριστοδούλου 1 (1/4 επ.), Νέσοβιτς 13 (8/35 επ., 3 άσοι, 2 μπλοκ), Κονόμι –λ (46% υπ. – 21% άριστες) / Κωνσταντίνου, Λαμπρούση, Τέζα 2 (2 άσοι)

Σταθερά στην πέμπτη θέση της βαθμολογίας έμεινε ο ΑΟ Θήρας, που νίκησε με 3-0 σετ τον ΟΠΕΡ στο Ρέθυμνο, αφήνοντας τις Κρητικές κοντά στις επικίνδυνες θέσεις, με τις Σαντορινιές να διεκδικούν ακόμα και την τέταρτη από την ΑΕΚ.

Τα σετ: 21-25, 18-25, 16-25

ΟΠΕΡ (Ζιώγας): Σαπαρέφσκα, Παρασκάκη, Τσελάνη, Ξαγοραράκη, Τσέιμπερς, Κλεισιάρη, Παπουτσή –λ / Ζούνιτς, Μαρινάκη

ΑΟ Θήρας (Οικονόμου): Μουντάκη, Καβαθά, Οικονομίδου, Καρπουζά, Βεργίδου, Τένεβα, Αρτακιανού –λ / Ξαγοραράκη

Νίκη παραμονής για το Μαρκόπουλο, που νίκησε με 3-2 σετ στο τάι μπρέικ το Ανατόλια στα ανατολικά προάστια και το άφησε σε πιο δύσκολη θέση.

Τα σετ: 25-23, 29-27, 25-19, 23-25, 15-12

Μαρκόπουλο (Ιβάνοβιτς): Δικαιούλια 7 (3/7 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ), Κάρπεντερ 7 (5/8 επ., 2 μπλοκ), Λιάγκη 15 (10/34 επ., 1 άσο, 4 μπλοκ, 33% υπ. – 33% άριστες), Ψωμά 25 (19/50 επ., 2 άσοι, 4 μπλοκ, 33% υπ. – 33% άριστες), Γιαννέλου Ζ. 4 (0/3 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ), Γιάνκοβα 7 (3/17 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ), Κοκκίου –λ 35% υπ. – 35% άριστες) / Οικονομοπούλου –λ Πολυδώρου, Γιαννέλου Χ.

Ανατόλια (Τζιουμάκας): Καετάνο 21 (18/57 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ, 60% υπ. – 50% άριστες), Τσιούκαρη 2 (1/5 επ., 1 μπλοκ), Νικολαΐδου 5 (3/4 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Δραγουμάνου 23 (20/35 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ, 37% υπ. – 37% άριστες), Κωνσταντινίδου 10 (8/15 επ., 2 μπλοκ), Καλτουρμίδου Ρ. 7 (5/12 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Ρεΐζογλου -λ (47% υπ. – 40% άριστες) / Τσοπούλου 2 (2/14 επ., 60% υπ. – 60% άριστες)