Εθνικός Αλεξανδρούπολης – Ολυμπιακός 2 – 3

Ο Θρύλος θριάμβευσε στον Έβρο με 2-3 σετ.

volley

Την ξέφρενη και αήττητη κούρσα του προς την κατάκτηση του φετινού τίτλου στην Volley League συνέχισε απτόητος ο Ολυμπιακός!

Οι παίκτες του Δημήτρη Καζάζη δείχνοντας τεράστια ψυχικά αποθέματα κατάφεραν να να σταθούν στο ύψος των περιστάσεων και να φύγουν θριαμβευτές από την  Αλεξανδρούπολη επικρατώντας 3-2 σετ του γηπεδούχου Εθνικού και πανηγύρισαν την 14η συνεχόμενη νίκη του στη φετινή Α1.

Παρά τα προβλήματα τραυματισμών των Κάρσον Κλαρκ και Κώστα Χριστοφιδέλη, οι νταμπλούχοι Ελλάδας έδειξαν χαρακτήρα και στόφα μεγάλης ομάδας, φεύγοντας νικητές από την δύσκολη έδρα του Εθνικού.

Ο Ολυμπιακός μπήκε φουριόζος στα πρώτα δύο σετ και με όπλο το εξαιρετικό του σερβίς, αλλά και την ποικιλία στον τρόπο επιθέσεών του, τα κατέκτησε με 17-25 και 23-25 με μπλοκ του Κόιστρα, δείχνοντας από νωρίς ποιος είναι το αφεντικό.

Με την ψυχολογία στα ύψη από την κατάκτηση του Λιγκ Καπ την προηγούμενη εβδομάδα απέναντι στον ίδιο αντίπαλο, οι Πειραιώτες έβρισκαν απροετοίμαστους τους Ακρίτες.

Στο τρίτο σετ, οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και εκμεταλλευόμενοι τα προβλήματα τραυματισμών που είχαν προκύψει με τους Κάρσον Κλαρκ και Κώστα Χριστοφιδέλη, σε συνδυασμό με τη χαλαρότητα που επέδειξαν οι παίκτες του Δημήτρη Καζάζη, το κατέκτησαν εύκολα  με 25-15.

Στο τέταρτο σετ ο Εθνικός  Αλεξανδρούπολης με τους Κιόση, Άντριτς και Δαλακούρα να παίρνουν μπροστά ισοφάρισε τα σετ σε 2-2 με 25-12 και άλλαξε προς στιγμή την μορφή του αγώνα.

Στο τάι μπρέικ, όμως, μίλησε η καρδιά η ψυχή, αλλά και η ποιότητα των παικτών του Θρύλου.

Με τους Χριστοφιδέλη, Ντιάτσκοφ και Γιούρισιτς να ηγούνται στο σκοράρισμα ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 10-14.

Οι γηπεδούχοι εκμεταλλευόμενοι κάποια λάθη και ολιγωρίες ισοφάρισαν 14-145 και 15-15, αλλά οι παίκτες του Δημήτρη Καζάζη φάνηκαν ψύχραιμοι και τελικά έφυγαν θριαμβευτές από την Αλεξανδρούπολη με πόντο του Κάρσον Κλαρκ για το 15-17.

Τα σετ: 17-25, 23-25, 25-15, 25-12, 15-17.