Ολυμπιακός – Ερυθρός Αστέρας 64-59! Αδερφική ΜΑΧΗ και ΓΙΟΡΤΗ!!!

Ο Ολυμπιακός κατάφερε να πάρει τη νίκη κόντρα στον Ερυθρό Αστέρα με 64-59 αν και δυσκολεύτηκε με το παιχνίδι να είναι ντέρμπι μέχρι το τελευταίο λεπτό του αγώνα, «κλειδώνοντας» έτσι την πρώτη θέση στον τέταρτο όμιλο.

4877406c1e205832d80e6d7003bbec15_L

Μέσα σε ένα κατάμεστο ΣΕΦ, όπου οι οπαδοί του Ολυμπιακού δημιούργησαν καταπληκτική ατμόσφαιρα αντάξια αυτής του Βελιγραδίου από την πρώτη αναμέτρηση, οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου μπορεί να μην έπιασαν υψηλά στάνταρ απόδοσης αλλά έβαλαν τα κρίσιμα σουτ και πήραν τη νίκη, η οποία τους εξασφάλισε την πρωτιά στον όμιλό τους.

Ο Μαριάνοβιτς του έβαλε δύσκολα!

Ο Ολυμπιακός μπήκε κάπως νωθρά στο παιχνίδι με τους φιλοξενούμενους να το εκμεταλλεύονται στο έπακρο και με «ακρογωνιαίο λίθο» τον Μαριάνοβιτς δημιούργησαν αρκετά προβλήματα.

Ο σέντερ των Σέρβων έμοιαζε ανίκητος κάτω απ’ τη ρακέτα, καθώς ούτε ο Καβαδάς ούτε ο Ντάνστον μπορούσαν να τον αντιμετωπίσουν, πετυχαίνοντας τους έντεκα απ’ τους 16 πόντους της ομάδας του στο πρώτο δεκάλεπτο.

Έτσι, ο Ολυμπιακός προσπάθησε να ανατρέψει την εις βάρος του κατάσταση από την περιφέρεια αλλά οι παίκτες του Σφαιρόπουλου δεν μπήκαν «ζεστοί» καθώς είχαν μόνο ένα εύστοχο τρίποντο σε έξι προσπάθειες με αποτέλεσμα ο Ερυθρός Αστέρας να προηγείται στο τέλος της πρώτης περιόδου με 16-13.

Καλός στην άμυνα, κακός στην επίθεση

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός έγινε πιο πιεστικός ειδικά στην άμυνα, πιέζοντας τον Ερυθρό Αστέρα σε όλο το γήπεδο.

Οι φιλοξενούμενοι όταν δεν βρισκόταν στο παρκέ ο Μαριάνοβιτς δεν ήταν τόσο απειλητικοί καθώς περιορίζονταν στα περιφερειακά σουτ.

Ωστόσο, η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου φαινόταν να βρίσκεται σε κακή βραδιά καθώς παρ’ όλο που ο Ερυθρός Αστέρας δεν ήταν ιδιαίτερα απειλητικός, δεν μπορούσε να περάσει μπροστά στο σκορ.

Από το δεύτερο μισό του δεκαλέπτου, οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να ανεβάσουν τα στατιστικά τους, καθώς μέχρι εκείνο το σημείο είχαν 1/10 τρίποντα και μέχρι ένα σημείο τα κατάφεραν με τον Σπανούλη στα τελευταία λεπτά να δίνει το προβάδισμα για πρώτη φορά στον αγώνα στην ομάδα του (27-25) αλλά στην εκπνοή του ημιχρόνου ο Ντάγκουμπιτς με τρίποντο έκανε το 27-28, σκορ με το οποίο οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια.

Κακό το θέαμα στο ΣΕΦ

Στο τρίτο δεκάλεπτο η αναμέτρηση πήρε το χαρακτήρα ντέρμπι στα . λάθη αφού οι δύο ομάδες συναγωνίζονταν η μία την άλλη για το ποια θα κάνει τα περισσότερα λάθη.

Η περιφέρεια του Ολυμπιακού συνέχιζε να μην βρίσκεται σε καλή μέρα καθώς η αστοχία συνεχιζόταν με τον Ερυθρό Αστέρα όμως να μην μπορεί να το εκμεταλλευτεί και να πάρει μία μεγαλύτερη διαφορά «ασφαλείας».

Οι γηπεδούχοι προσπαθούσαν να εκμεταλλευτούν τα 15 λάθη που είχε ο Ερυθρός Αστέρας αλλά δεν είχαν ρυθμό στο παιχνίδι τους με τον Γιάννη Σφαιρόπουλο να αλλάζει διαρκώς πρόσωπα και σχήματα με σκοπό να βρει τη «χημεία» που θα άλλαζε το ρου του αγώνα.

Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι δεν ήταν διατεθειμένοι να τα παρατήσουν τόσο εύκολα και με εύστοχα σουτ από την περιφέρεια κράτησαν το προβάδισμα μέχρι και το τέλος της τρίτης περιόδου με το σκορ να είναι στο 42-48.

Θρίλερ μέχρι το τέλος!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο το παιχνίδι έγινε πραγματικό ντέρμπι. Ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά και κατάφερε μέσα σε λίγα λεπτά να «ροκανίσει» τη διαφορά των έξι πόντων που υπήρχε απ’ το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Από εκεί και έπειτα, το προβάδισμα άλλαζε διαρκώς χέρια. Ο Ολυμπιακός, με μπροστάρη τον Κώστα Σλούκα, ο οποίος άλλαξε το ρυθμό του αγώνα, έδειχνε πιο αποφασισμένος στην τελευταία περίοδο.

Ο Έλληνας γκαρντ ήταν αυτός που μαζί με τον Πέτγουεϊ, που πέτυχε ένα καθοριστικό τρίποντο στο τελευταίο λεπτό (63-57), που πήραν από το χέρι τους γηπεδούχους και τους οδήγησαν στην όγδοη φετινή τους νίκη, διατηρώντας το «απόλυτο» στο ΣΕΦ.

Πρώτος σκόρερ για τους «ερυθρόλευκους» δεν ήταν ωστόσο ο Σλούκας αλλά ο Σπανούλης που σημείωσε 15 πόντους ενώ αρκετά καλός ήταν και ο Λαφαγιέτ με έντεκα πόντους και 3/5 τρίποντα.

Απ’ την άλλη, για τον Ερυθρό Αστέρα, απόλυτος πρωταγωνιστής ήταν ο Μαριάνοβιτς, ο οποίος παραλίγο να κάνει τη ζημιά στον Ολυμπιακό σημειώνοντας συνολικά 17 πόντους ενώ αρκετά καλός ήταν και ο Μίτροβιτς με έντεκα.