ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΕΦΕΣ ΑΝΑΤΟΛΟΥ (21:45 – NΕΡΙΤ PLUS) Next page

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΕΦΕΣ ΑΝΑΤΟΛΟΥ (21:45 – NΕΡΙΤ PLUS)

Στοιχηματικά TIPS από τους Betarades

printezis olympiakos efes

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ:

Ο Ολυμπιακός ηττήθηκε στην Βιτόρια από τη Λαμποράλ 74-73 και έπεσε στην τρίτη θέση του ομίλου F του ΤΟΡ-16 με ρεκόρ 8-3. Ήταν καλύτερος από τον την αντίπαλό του το μεγαλύτερο χρονικό διάστημα του αγώνα και διατηρήθηκε στο προβάδισμα στο τέλος του ημιχρόνου (36-38) και στο τέλος της τρίτης περιόδου (53-55). Στην τέταρτη κρίσιμη περίοδο έμεινε πίσω 63-59 στο 35’ αλλά άμεσα προσπέρασε με σερί 0-7 στο επόμενο λεπτό. Στο τέλος του αγώνα ο Πρίντεζης αστόχησε σε δύο βολές και ο Λαφαγέτ αστόχησε σε δύσκολο τρίποντο με αποτέλεσμα να κρατήσουν τη νίκη οι Βάσκοι. Πρώτος σκόρερ του Ολυμπιακού ήταν ο Πρίντεζης με 15 πόντους.

Την Δευτέρα υποδέχθηκε τον ΚΑΟΔ για την 21η αγωνιστική της Α1. Νίκησε 72-62 και παραμένει μόνος στην κορυφή με ρεκόρ 20-1.

Πέτγουει και Τσαϊρέλης είναι σίγουρα εκτός από τον αποψινό αγώνα. Η κατάσταση του Σπανούλη βελτιώθηκε αλλά δεν προλαβαίνει. Το ίδιο ισχύει και για το Σλούκα ο οποίος προπονήθηκε μόνος του χθες.

ΕΦΕΣ ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ:

Επιστροφή στις νίκες για την Εφές μετά από τέσσερις συνεχόμενες ήττες. Επικράτησε στην Κωνσταντινούπολη της Νίζνι με 76-75 και έφτασε το ρεκόρ της στο 5-6. Εκτός από το πρώτο επτάλεπτο που η Εφές βρέθηκε πίσω στο σκορ 13-17 σε όλο το υπόλοιπο χρονικό διάστημα του αγώνα ήταν άνετη. Στο ημίχρονο προηγήθηκε 48-39 και στην τρίτη περίοδο η διαφορά παγιώθηκε σε διψήφια επίπεδα (64-52 στο 30’). Κάπως έτσι πήγε το ματς μέχρι το 36’ (75-60) αλλά η Εφές χαλάρωσε πολύ και επέτρεψε στη Νίζνι να μειώσει αλλά χωρίς να απειλήσει ουσιαστικά γιατί δεν υπήρχε χρόνος. Πρώτος σκόρερ της Εφές ήταν ο Μπιέλιτσα με 15 πόντους.

Δεύτερη συνεχόμενη ήττα της Εφές στην τουρκική TBL, αυτή την φορά δεν έδρα της Ουσάκ με 76-75. Βρίσκεται στην δεύτερη θέση, ισόβαθμη με την Νταρουσάφακα, με ρεκόρ 16-7.

Ο Νέναντ Κρστιτς δεν θα αγωνιστεί απόψε για την Εφές.

Εκτίμηση:

Απόψε τον Πειραιά ο Ολυμπιακός υποδέχεται την Εφές σε έναν αγώνα που θα κρίνει πολλά και για τις δύο ομάδες για τη συνέχεια της διοργάνωσης. Ο Ολυμπιακός «έπεσε» από την δυάδα με τις δύο σερί ήττες και στα τρία παιχνίδια που απομένουν θα πρέπει να κυνηγήσει ό,τι καλύτερο. Η Εφές παλεύει με τη Λαμποράλ για το ποια ομάδα θα καταλάβει την τέταρτη θέση, αυτή τη στιγμή ισοβαθμούν αλλά η Εφές επικρατεί στην ισοβαθμία. Στον πρώτο γύρο ο Ολυμπιακός είχε υποστεί την πρώτη του ήττα στο ΤΟΡ-16 με 84-70.

Ο Ολυμπιακός έχασε την πιο κρίσιμη στιγμή τον αρχηγό του και ηγέτη του Βασιλη Σπανούλη. Όταν χτύπησε στον αγώνα με την Ούλκερ έγινε προφανές ότι η ομάδα αποσυντονίστηκε με αποτέλεσμα να νικήσει εύκολα η Ούλκερ. Έπειτα στην Βιτόρια ηττήθηκε οριακά και όπως φάνηκε θα είχε νικήσει αν αγωνιζόταν ο Σπανούλης. Αν και όπως φαίνεται η υπόθεση δυάδα είναι πια πολύ δύσκολη ο Ολυμπιακός πρέπει να νικήσει απόψε και να πάει να τα παίξει όλα στη Μόσχα την επόμενη αγωνιστική.

Η Εφές επίσης «καίγεται» για τη νίκη γιατί την ίδια ώρα αγωνίζεται η Λαμποράλ στο Μιλάνο και σε περίπτωση που ηττηθεί και η Λαμποράλ νικήσει τότε θα μείνει μόνη πέμπτη στον όμιλο. Πιθανώς θα δούμε ένα εξαιρετικά αμυντικό παιχνίδι ανάμεσα σε δύο προπονητές που αρέσκονται στις σκληρές αμυντικές τακτικές.

Ο Ολυμπιακός έχει ξεκάθαρο επιθετικό πρόβλημα από την ώρα που χτύπησε ο Σπανούλης. 64 σκόραρε με την Ούλκερ, 73 με τη Λαμποράλ, 72 με τον ΚΑΟΔ αλλά και 88 με τον ΠΑΟΚ που ξέσπασε. Ο Ίβκοβιτς και οι παίχτες του είναι υποχρεωμένοι να παίξουν άμυνα απόψε αλλιώς χάθηκαν. Ο Ολυμπιακός έχει χαμηλή επιθετική επίδοση εντός έδρας με 76 πόντους ανά αγώνα.

Επιλογή το Under 76.5 πόντοι του Ολυμπιακού.