Ολυμπιακός – Άρης Πετρούπολης 115-36

Ο Ολυμπιακός, έδειξε τα «δόντια» του κόντρα στον Αρη Πετρούπολης και πήρε πανεύκολα τη νίκη με 115-36! Μεγάλη εκτός έδρας νίκη πέτυχε η Νίκη Λευκάδας, που επικράτησε του Αθηναϊκού με 86-90!

ολυμπιακος-αρης-γυν

Στο κλειστό της Γλυφάδας για το ματς του Ολυμπιακού με τον Αρη Π. βρέθηκε και ο Βαγγέλης Μαρινάκης , ο οποίος μάλιστα μετά το τέλος της αναμέτρησης, πήγε στον πάγκο των «ερυθρολεύκων» και συνομίλησε με παίκτριες και το προπονητικό επιτελείο.

Την πρώτη του νίκη στην φετινή Α1 πέτυχε ο Πρωτέας Βούλας, που επικράτησε του Ιπποκράτη Κω με 64-50 για την 2η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Δύσκολη νίκη για τον ΠΑΟΚ που επικράτησε στο τέλος της Τερψιθέας με 54-50.

Στο πρώτο ημίχρονο Πρωτέας και Ιπποκράτης συμβάδιζαν στο σκορ και μετά από είκοσι λεπτά αγώνα, ήταν ισόπαλες 25-25. Η ομάδα της Βούλας όμως, πάτησε το «γκάζι» στο δεύτερο μέρος και χάρη στο επιμέρους 21-13 του τρίτου δεκαλέπτου, πήρε τα ηνία της αναμέτρησης και τελικά έφτασε στη νίκη με 64-50.

Η Νίκη Λευκάδας πήρε μια πολύ σημαντική νίκη, επικρατώντας στον Βύρωνα του Αθηναϊκού με 86-90. Οι δύο ομάδες έδωσαν δυνατές «μάχες» μέσα στο παρκέ αλλά στο τέλος η Νίκη ήταν καλύτερη στις λεπτομέρειες και πήρε το διπλό, αποδεικνύοντας πως δεν θα είναι καθόλου εύκολος αντίπαλος αν και νεοφώτιστη.