Ολυμπιακός – Ζαλγκίρις 73-64

Ο Ολυμπιακός νίκησε την Ζαλγκίρις με 73-64 , αν και δύσκολα καθώς μέχρι την 3η περίοδο οι ομάδες ήταν κοντά στο σκορ, με τον αέρα 2 νικών θα πάει στην Τουρκία μετά την διακοπή ο Ολυμπιακός καθώς μετά την ήττα της Φενέρμπαχτσε από την Νταρουσάφακα με 72-65 ο Ολυμπιακός είναι μόνος δεύτερος και με νίκη στο Βελιγράδι απέναντι στον Ερυθρό Αστέρα αν χάσει απο την Φενέρμπαχτσε καθαρίζει το πλεονέκτημα έδρας.

Ο Ολυμπιακός είχε σε μεγάλη μέρα τους Πρίντεζη και Λοτζέσκι ο πρώτος  έκανε double double  (17π., 10ρ.) και ο δεύτερος  με ένα ξέσπασμα  στο τελευταίο κρίσιμο πεντάλεπτο του αγώνα έβαλε 7 σερί πόντους. θετικός και ο Ουοτερς ο οποίος κράτησε τον Ολυμπιακό στον αγώνα με 6 σερί πόντους στο 2ο δεκάλεπτο (29-31, 18’). Η Ζαλγκίρις δεν έλεγε να αφήσει τον αγώνα και να είναι κοντά στο σκορ (57-55, 32’). Τότε μίλησε η εμπειρία του  Λοτζέσκι και με 7 σερί πόντους έκανε το (64-57, 34’). ο αγώνας τελείωσε οριστικά όπως τελείωσε και το 2ο δεκάλεπτο με τρίποντο από τα 8 μέτρα του Σπανούλη. Και ο αγώνας τελείωσε με τον Ολυμπιακό νικητή 73-64.

Ο Γιάννης Σφαιρόπουλος ανέφερε πως, «Ήταν μια πολύ σημαντική νίκη για μας, απέναντι σε μια σκληρή ομάδα, που παλεύει όλα τα παιχνίδια της και είναι σε καλή κατάσταση. Η Ζαλγκίρις προερχόταν από τρεις νίκες. Ξέραμε πως το ματς θα είναι κλειστό, παλέψαμε σώμα με σώμα μέχρι το τέλος. Στο δεύτερο μέρος βελτιώσαμε αρκετά την προσωπική μας άμυνα και είχαμε καλύτερη κίνηση και κυκλοφορία της μπάλας στην επίθεση, με αποτέλεσμα να δεχτούμε μόλις 29 πόντους, ενώ πετύχαμε 38. Θεωρώ πως για ένα ακόμη παιχνίδι το κλειδί ήταν η άμυνά μας, ειδικά στην τελευταία περίοδο που δεχτήκαμε μόλις 10 πόντους. Συγχαρητήρια στους παίκτες μας είναι, είναι από τις πιο σημαντικές νίκες μας φέτος και συνεχίζουμε εστιάζοντας μόνο σε κάθε ματς ξεχωριστά. Ευχαριστώ τον κόσμο που ήρθε και μας βοήθησε και για μία ακόμη φορά αφιερώνουμε τη νίκη στα θύματα της Θύρας 7».

ο Ουοτερς  είπε στην κάμερα της Nova: «Είχαμε κάποια προβλήματα με το pick ‘n roll τους και κάποια δύσκολα τρίποντά τους, αλλά στο δεύτερο εικοσάλεπτο τρέξαμε στο γήπεδο, βελτιωθήκαμε και εκτελέσαμε καλύτερα τις επιθέσεις μας. Το πλεονέκτημα δεν είναι ακόμα σίγουρο. Αν νικήσουμε την Φενέρμπαχτσε θα είναι πολύ σημαντικό».

Τα δεκάλεπτα: 19-19, 35-35, 56-54, 73-64