Όχι έτσι, ρε Θρύλε, όχι έτσι!!! Άντερλεχτ – Ολυμπιακός 1-0

Η Anderlecht επικράτησε με 1-0 του Ολυμπιακού. Το γκολ του Εμποτζί στο 67′ έκρινε την αναμέτρηση, με την πρόκριση να είναι ανοιχτή και να κρίνεται στο Στάδιο Γ. Καραϊσκάκης την επόμενη εβδομάδα.

1410638

Ο Ολυμπιακός ήταν ανώτερος της Άντερλεχτ, δεν εκμεταλλεύτηκε καμία από τις ευκαιρίες που δημιούργησε, με αποκορύφωμα το δοκάρι του Ιντέγε στο 9’, και ηττήθηκε 1-0 στο Βέλγιο με το ολέθριο λάθος του Ρομπέρτο στο 67’, το οποίο εκμεταλλεύτηκε και σκόραρε ο Εμποτζί. Θα μπορούσε να δοθεί πέναλτι στο 33’, όταν η μπάλα μετά την κεφαλιά του Ντα Κόστα βρήκε σε χέρι αμυντικού των γηπεδούχων. Πολλές ευκαιρίες βρήκε ο Ολυμπιακός, αλλά δεν εκμεταλλεύτηκε καμία, την ώρα που κάποιοι παίκτες, όπως ο Ιντέγε, ο Σεμπά και ο Ντα Κόστα, δεν είχαν καθόλου καλή παρουσία. Μοιραίος ο Ρομπέρτο στη φάση του 67’, την ώρα που μέχρι εκείνο το σημείο, ήταν πολύ καλός και σταθερός. Κρίμα, γιατί μπορούσαμε να πάρουμε το «διπλό» και με σκορ πρόκρισης.

Ανοικτό πρώτο μέρος, δοκάρι ο Ιντέγε, χέρι οι Βέλγοι!

Στο πρώτο ημίχρονο έγινε πολύ ανοικτό παιχνίδι, με τις δύο ομάδες να δείχνουν επιθετικές αρετές, αλλά και αμυντικά κενά. Εντούτοις, το 0-0 δεν άλλαξε στιγμή σε αυτά τα πρώτα 45 λεπτά, με τον Ολυμπιακό να είναι καλύτερος και να έχει αρκετές καλές στιγμές. Κορυφαία ήταν η φάση του 9’, όταν ο Ντουρμάζ (ίσως και να καθυστέρησε λιγάκι, μιας και προηγουμένως ο Ιντέγε ήταν τελείως μόνος του!) έκανε το γύρισμα, και ο Ιντέγε με προβολή έστειλε τη μπάλα στο αριστερό δοκάρι του Προτό.

Το παιχνίδι, πάντως, δεν ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο για τον Ολυμπιακό, υπό την έννοια πως σε ένα δίλεπτο μέσα, η Άντερλεχτ απείλησε δις. Στο 6’, ο Ντουρμάζ έκανε μεγάλο λάθος γυρνώντας πίσω στο… κενό τη μπάλα, με τον Τζούρισιτς να πλασάρει και τον Ρομπέρτο να αποκρούει σε κόρνερ, ενώ στο 7’, η κεφαλιά του αμαρκάριστου Οκάκα πέρασε λίγο άουτ.

Στο 8’, ο Ολυμπιακός δημιούργησε την πρώτη του καλή στιγμή στο παιχνίδι, με τον Φορτούνη να βρίσκει με υπέροχη κάθετη τον Σεμπά, τον Βραζιλιάνο να σουτάρει και τη μπάλα να περνάει ελάχιστα έξω από το αριστερό δοκάρι του Προτό.

Οι «ερυθρόλευκοι» απείλησαν, επίσης, με τον Ντουρμάζ στο 22’, το σουτ (με το δεξί) του οποίου πέρασε λίγο έξω, με τον Μιλιβόγεβιτς στο 29’ και με τον Ντα Κόστα στο 33’. Μάλιστα, σε αυτή την τελευταία φάση, η μπάλα μετά την κεφαλιά του Μαροκινού στόπερ έχει βρει σε χέρι αμυντικού της Άντρελεχτ, αλλά ο Ιβάν Μπέμπεκ δεν έδωσε τίποτα, εκτός από το οφσάιντ του Ιντέγε στη συνέχεια της φάσης.

Πάντως, η Άντερλεχτ φάνηκε επικίνδυνη σε μερικές φάσεις ακόμα. Στο 17’, ο Ντα Κόστα  έκανε μεγάλο λάθος, αλλά ο Ρομπέρτο έσωσε. Ο Ισπανός πορτιέρο πραγματοποίησε πολύ καλή εμφάνιση σε αυτό το πρώτο ημίχρονο, αποκρούοντας, επίσης, τα σουτ του Τζούρισιτς (αφού πρώτα είχε περάσει τον Ντα Κόστα) στο 23’ και του Πρατ στο 30’.

Μόνο αυτός μέχρι το 67’, μετά… εξαφανίστηκε!

Στο δεύτερο ημίχρονο, υπήρχε μόνο μία ομάδα στο γήπεδο: ο Ολυμπιακός! Για την ακρίβεια, μέχρι το 67’, λεπτό στο οποίο ο Ρομπέρτο έκανε το πολύ μεγάλο λάθος και χάρισε στον Εμποτζί ένα εύκολο γκολ (1-0). Και λέμε μέχρι το 67’, διότι μέχρι τότε, οι «ερυθρόλευκοι» ήταν εκείνοι που κυνηγούσαν και δικαιούνταν τουλάχιστον ένα γκολ, ενώ μετά από εκείνο το λεπτό, ο Ολυμπιακός, ως διά μαγείας, εξαφανίστηκε από το γήπεδο και καλά-καλά δεν μπορούσε να αλλάξει σωστά μία δεύτερη πάσα. Δεν είναι τυχαίο, άλλωστε, πως μετά το 67’ δεν δημιούργησε ούτε μία ευκαιρία. Θα μπορούσε, πάντως, να δημιουργήσει μία, αλλά ο α’ βοηθός υπέδειξε λανθασμένα οφσάιντ τον Φορτούνη, την ώρα που είχε κάνει την προσποίηση στον αμυντικό και ετοιμαζόταν να σουτάρει μέσα από την περιοχή.

Στο 47’, ο Μιλιβόγεβιτς βρέθηκε μόνος του μέσα στη μεγάλη περιοχή (λίγο πίσω από το σημείο του πέναλτι), αλλά το τελείωμα που έκανε ήταν κακό και άστοχο. Στο 55’ είχαμε άλλη μία μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό: Ο Ντουρμάζ εκτέλεσε το φάουλ έξω από την περιοχή και ο Προτό έδιωξε σε κόρνερ. Στο 62’, ο Σεμπά έκανε ωραία υποδοχή της μπάλας, αλλά έκανε λάθος γύρισμα, μιας και σημάδεψε αμυντικό, αντί για τον Φορτούνη που ήταν μόνος στο ύψος του πέναλτι. Στο 64’, καταγράψαμε την τελευταία επιθετική προσπάθεια του Ολυμπιακού, με τον Ιντέγε να κάνει την προσποίηση (μπορούσε να γυρίσει σε Φορτούνη ή Ντουρμάζ) και το σουτ και τον Προτό να διώχνει μακριά.

Στο 67’ σημειώθηκε η φάση που έκρινε τον αγώνα. Ο Ρομπέρτο έκανε πολύ κακή εκτίμηση, έδιωξε τη μπάλα με τις γροθιές προς τα πίσω και ο Εμποτζί σε κενή εστία έκανε το 1-0 υπέρ της Άντερλεχτ σε κενή εστία. Αρχικά, μάλιστα, ο διαιτητής ακύρωσε το γκολ, αλλά μετά από συνεννόηση με τον β’ βοηθό, το μέτρησε σωστά, μιας και δεν υπήρξε καμία παράβαση.

Κάπως έτσι, και με τον Ολυμπιακό να μη μπορεί να αντιδράσει στα υπόλοιπα 28’ (και κάτι) που παίχτηκαν, το 1-0 έμεινε μέχρι το τέλος. Πάντως, για να τα λέμε όλα, εκτός από το ότι ο Θρύλος θα μπορούσε και έπρεπε να είχε σκοράρει τουλάχιστον ένα γκολ κόντρα σε αυτή την Άντερλεχτ, η πρόκριση θα κριθεί στο «Γεώργιος Καραϊσκάκης», εκεί όπου οι «ερυθρόλευκοι» μπορούν να κάμψουν την αντίσταση των Βέλγων…

ΑΝΤΕΡΛΕΧΤ: Προτό, Ντεσάχτ, Μπίτνερ (89’ Νούιτινγκ), Εμποτζί, Νάχαρ, Πρατ, Μπάτζι, Τζούρισιτς (73’ Τίλεμανς), Ντεφούρ (89’ Σουάρες), Ατσεαμπόνγκ, Οκάκα.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Ρομπέρτο, Σαλίνο, Μποτία, Ντα Κόστα, Μαζουακού, Ζντιέλαρ (69’ Κασάμι), Μιλιβόγεβιτς, Σεμπά (81’ Πουλίδο), Φορτούνης, Ντουρμάζ (84’ Ντομίνγκες), Ιντέγε.