Χάντμπολ : Στους «8» της Ευρώπης ο Θρύλος!

Σπουδαία πρόκριση στους «8» του EHF European Cup πανηγύρισε η ομάδα χάντμπολ του Ολυμπιακού/Ομίλου Ξυνή! Ο Θρύλος νίκησε και στο δεύτερο ματς της φάσης των «16» την Μπρίξεν, αυτή τη φορά με 37-25 στο κλειστό γυμναστήριο της Ηλιούπολης και «σφράγισε» το εισιτήριο για την οκτάδα του EHF European Cup! Κόντρα στην πρωτοπόρο του ιταλικού πρωταθλήματος και Κυπελλούχο, Μπρίξεν, οι «ερυθρόλευκοι» του Ζέλικο Μπάμπιτς πραγματοποίησαν εξαιρετική εμφάνιση και στη ρεβάνς των «16», πήραν μεγάλη διαφορά από το ημίχρονο (18-9) και πανηγύρισαν άνετα τη νίκη στην Ηλιούπολη, κάνοντας το «δύο στα δύο», κλείνοντας θέση στην προημιτελική φάση του θεσμού. Χθες (17/2), στο πρώτο ματς των «16» της διοργάνωσης, ο Ολυμπιακός είχε επικρατήσει με 29-23 των Ιταλών, ως τυπικά φιλοξενούμενος στην Ηλιούπολη.

O Ολυμπιακός πραγματοποίησε εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο, κυριαρχώντας απόλυτα επί της Μπρίξεν. Στο 5ο λεπτό, ο Σάββας έκανε το 3-1, με τον Τζηρά να σκοράρει, για το 7-5, στο 13:12. Η ιταλική ομάδα μείωσε σε 7-6, όμως ο Θρύλος πάτησε το «γκάζι» και ξέφυγε με +5 (12-7), με νέο γκολ του Τζηρά (19:42). Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν εκ νέου, σε 12-9, αλλά με 6-0 σερί και τέρμα του Πασσιά στην κόντρα, οι «ερυθρόλευκοι» έφτασαν στο +9 και σε νταμπλ σκορ (18-9), στο 27:38! Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 18-11 προβάδισμα για τον Ολυμπιακό.

Δυνατά «μπήκε» ο Θρύλος και στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Τζηρά να «γράφει» το 19-11, στο 30:40 και το 24-15, στο 37ο λεπτό! Γκολ του Σλαβούλιτσα στην κόντρα (43:20) και 25-17 οι «ερυθρόλευκοι», που έφτασαν στο 27-19, με ωραίο σουτ του Σάββα, στο 45:05. Στο 50ο λεπτό, ο Σλαβούλιτσα ανέβασε τη διαφορά στο +10 (31-21), με τον Ολυμπιακό να είναι ο απόλυτος πρωταγωνιστής και στο σημερινό (18/2) ματς στην Ηλιούπολη! Τρία λεπτά μετά, ο Παπαβασίλης «έγραψε» το +11 (32-21), με τον Σάββα να κάνει το 36-25, στο 58:16 και τον Βίντα το +12 (37-25), στο 59:14! Το 37-25 ήταν και το τελικό σκορ του ματς, με τον Θρύλο να προκρίνεται στους «8» του EHF European Cup.