O Θρύλος έκανε το καθήκον του και 1-1!!! Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός 66-68

Με ΑΠΙΘΑΝΟ buzzer beater τρίποντο του Βασίλη Σπανούλη ο Ολυμπιακός νίκησε με 68-66 τον ΠΑΟ στο ΟΑΚΑ και ισοφάρισε σε 1-1 τη σειρά των τελικών. Ο ηγέτης του Θρύλου μίλησε στα τελευταία λεπτά, ο Θρύλος έκανε το καθήκον του στην.. ζούγκλα του ΟΑΚΑ και γύρισε τη σειρά στην έδρα του.

13244616_10154931130868289_8091401150524091334_n

ΦΟΒΕΡΟΣ ο Γιώργος Πρίντεζης με 20 πόντους, δύναμη ο Λοτζέσκι με εφτά και 11 ο Σπανούλης με το σουτ που… βούβανε το κλειστό του Αμαρουσίου.

ΜΕ ΤΗΝ ΑΜΥΝΑ ΒΡΗΚΕ ΛΥΣΕΙΣ

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν άκρως νευρικό για τον Ολυμπιακό. Οι «πράσινοι» μπήκαν καλύτερα στο ματς, προηγήθηκαν με 7-2 ελέω Φελντέιν, αλλά ο Σπανούλης με καλές άμυνες και ένα του τρίποντο έφτασε το παιχνίδι στο 8-7. Οι γηπεδούχοι βρήκαν λύσει στο σκορ, ο Ολυμπιακός εξαιτίας του Παπανικολάου έχανε βολές και με ένα δίποντο του Πρίντεζη έκλεισε την περίοδο όντας πίσω μόλις για έναν πόντο (14-13).
Οι «ερυθρόλευκοι» όρθωσαν ανάστημα, ο Αγραβάνης βοήθησε σε αυτό και με ένα 9-5 επιμέρους, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 19-22. Εκεί επήλθε πάλι με επιθετική κατάρρευση. Οι Πειραιώτες επέμειναν δίχως λόγο στο τρίποντο, τα σουτ έβρισκαν σίδερο και ο Παναθηναϊκός με τον Χαραλαμπόπουλο ως επιθετική αιχμή έτρεξε ένα 8-0 σερί για το 27-22.

Το τάιμ άουτ του Σφαιρόπουλου ηρέμησε τους παίκτες του, ο Πρίντεζης συνέχισε τον… χαβά του από το ποστ (14 πόντοι στο πρώτο ημίχρονο) και ο Ολυμπιακός πλησίασε στο 29-26. Ο Χαραλαμπόπουλος πήγε το παιχνίδι στο 31-28 και οι «ερυθρόλευκοι» με ένα 4-0 σερί και τρίποντο του Παπανικολάου στην τελευταία επίθεση έστειλε τον Θρύλο προηγούμενο στο ημίχρονο με 31-32. Σε εκείνο το διάστημα οι παίκτες του Σφαιρόπουλου είχαν 10/20 δίποντα και… 3/15 (!!!) τρίποντα, αλλά είχαν φράξει το τρανζίσιον του Παναθηναϊκού που ήταν και το ζητούμενο στην έδρα του.

ΚΡΑΤΟΥΣΕ ΤΟ ΠΡΟΒΑΔΙΣΜΑ

Η άμυνα των «ερυθρόλευκων» συνέχισε σε αυτό το επίπεδο. Η επίθεση ηταν το ίδιο κακή. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα οι «πράσινοι» με τρίποντο του Φώτση να προηγηθούν με 40-39, την ώρα που ο Ολυμπιακός είχε χάσει τρία σερί σουτ από τα 6,75μ υπό καλές προϋποθέσεις.

Οι Πειραιώτες όμως δεν το έβαλαν κάτω. Ο Λοτζέσκι συμμάζεψε το παιχνίδι στην επίθεση, σκόραρε και πάσαρε και οι «ερυθρόλευκοι» πήραν τα ηνία της αναμέτρησης και προηγήθηκαν με 40-42 από τις βολές του Μάντζαρη.
Ο «Λότζο» με ντράιβ πραγματοποίησε το 41-46 για να οδηγηθεί το ματς στην τελευταία και κρισιμότερη περίοδο με τον Ολυμπιακό να είναι μπροστά 46-50.

ΤΟΥΣ… ΒΟΥΒΑΝΕ Ο ΣΠΑΝΟΥΛΗΣ!!!

Η αρχή της περιόδου δεν ήταν ιδανική για τους παίκτες του Σφαιρόπουλου. Οι «πράσινοι» γρηγορα κατέκτησαν το μαξιλαράκι των ελευθέρων βολών (στο τρίλεπτο τα πέντε ομαδικά του Ολυμπιακού) και από 51-54 το σκορ πήγε στο 55-54. Οι δύο ομάδες ήταν ιδιαίτερα άστοχες, οι Πειραιώτες όμως με τον Πρίντεζη πρωταγωνιστή κρατούσαν την πρωτοπορία. Εκαναν όμως τα πάντα για να χαθεί το ματς, το οποίο πήγαινε στις βολές.

Ο Παππάς έγινε μόνιμος… κάτοικος στη γραμμή της φιλανθρωπίας, ο Μάντζαρης είχε ½ στο πιο κρίσιμο σημείο (61-64) και ο Διαμαντίδης το πήγε το ματς στον πόντο. Φάουλ και πάλι στον Λοτζέσκι, ο Αμερικανός πετυχαίνει ½ και η μπάλα καταλήγει με 25 δευτερόλεπτα στα χέρια του Παναθηναϊκού.

Ο Διαμαντίδης βάζει το τρίποντο με οχτώ δευτερόλεπτα να απομένουν για τη λήξη. Ο Μάντζαρης έκανε την επαναφορά, έδωσε στον Σπανούλη και αυτός του επέστρεψε την μπάλα, ο αρχηγός του Ολυμπιακού το πήρε επάνω του, τρελάνε τον Καλάθη στις προσποιήσεις και… μπουμπούνησε ένα τρίποντο για να… βουβάνει το ΟΑΚΑ!

Και τώρα τα λέμε στο ΣΕΦ. 1-1 η σειρά και ο Ολυμπιακός έχει το πλεονέκτημα ξανά στα χέρια του!!!

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-11, 31-32, 46-50, 66-68.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Πεδουλάκης): Χέινς, Χαραλαμπόπουλος 7, Φώτσης 6, Ραντούλιτσα 3, Παππάς 12, Φελντέιν 6, Διαμαντίδης 8, Γκιστ 9, Καλάθης 8, Παπαγιάννης, Ουίλιαμς 5, Χάντερ 2.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Χάντερ 7, Παπαπέτρου, Σπανούλης 11, Στρόμπερι, Μιλουτίνοφ, Πρίντεζης 20(9 ριμπ.), Αγραβάνης 5, Μάντζαρης 7, Ουόρικ, Χάκετ 2, Λοτζέσκι 7, Παπανικολάου 9.