ο Αρχηγός τα έχει… Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 68-65

Ο Βασίλης Σπανούλης με τρίποντο από τα εννέα μέτρα χάρισε τη νίκη στον Ολυμπιακό κόντρα στον Παναθηναϊκό με 68-65 για την 14η αγ. του Top-16 της Euroleague.

10177483_10152355687815185_6864096457857914285_nΟ Ολυμπιακός σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι επικράτησε του Παναθηναϊκού στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας με 68-65, έπειτα από σουτ τριών πόντων του αρχηγού της ομάδας, Βασίλη Σπανούλη 0,8” πριν το τέλος της αναμέτρησης.

Ο αγώνας:

Ο Βαγγέλης Μάντζαρης αστόχησε στην πρώτη επίθεση του ματς σε σουτ τριών πόντων για να ακολουθήσει άστοχο σουτ από τον Στεφάν Λάσμε. Ο Μπράιαντ Ντάνστον στην επόμενη φάση έκανε φάουλ για να μην μπορέσει ο Παναθηναϊκός στη συνέχεια να πετύχει καλάθι. Ο Πέτγουεϊ πέρασε στη θέση του Ντάνστον στο παρκέ, με τις δύο ομάδες να μην έχουν καταφέρει να σημειώσουν καλάθι στο πρωτο δίλεπτο. Ο Λάσμε δεν ευστόχησε σε σουτ δύο πόντων και ο Παπαπέτρου με εύστοχο τρίποντο έκανε το 3-0 για τους “ερυθρόλευκους”. Οι “πράσινοι” δεν σημείωσαν καλάθι και ο Μάντζαρης έκανε το 5-0 για τον Ολυμπιακό στο 3ο λεπτό του αγώνα.

Οι γηπεδούχοι διατήρησαν το προβάδισμα τους για να ξεφύγουν με 10-3. Σε εκείνο το σημείο, οι “πράσινοι” αντέδρασαν και κατάφεραν με επιμέρους σκορ 13-2 να κλείσουν το πρώτο δεκάλεπτο μπροστά στο σκορ με 12-16, δείχνοντας να ελέγχουν τον ρυθμό του αγώνα.

Στην δεύτερη περίοδο, ο Παναθηναϊκός συνέχισε με τον ίδιο ρυθμό και κατάφερε με διαδοχικούς πόντους του Μάικ Μπατίστ να προηγηθεί με 14-21. Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα μείωσαν σε 17-21 στο 13ο λεπτό της αναμέτρησης, με τη μπάλα στα χέρια του Ραμέλ Κάρι. Ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης ανέβασε την διαφορά στους έξι πόντους για τους φιλοξενούμενους, με τον Μάρντι Κόλινς να περνάει στο παιχνίδι.

Ο Αμερικανός γκαρντ του Ολυμπιακού έκανε λάθος και ο Κάρι σημείωσε το 17-25 στο 14ο λεπτό του αγώνα. Ο Μπράιαντ Ντάνστον με κάρφωμα μείωσε σε 19-25 και ο Μαυροκεφαλίδης ανέβασε την διαφορά και πάλι στους οκτώ πόντους για τους “πράσινους” (19-27). Ο Λοτζέσκι αστόχησε σε σουτ τριών πόντων και ο Ραμέλ Κάρι αύξησε την διαφορά για πρώτη φορά στο ματς στους δέκα πόντους για τον Παναθηναϊκό (19-29). Ο Λοτζέσκι έκανε λάθος για τους Πειραιώτες, αλλά ο Σλούκας έκλεψε τη μπάλα και ο Αμερικανός του Ολυμπιακού με κάρφωμα μείωσε σε 21-29 στο 16ο λεπτό. Ο Παναθηναϊκός δεν μπόρεσε να σημειώσει καλάθι και ο Λοτζέσκι ξανά έριξε την διαφορά στους έξι πόντους (23-29).

Ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης αστόχησε σε σουτ τριών πόντων, με τον Ζακ Ράιτ να κάνει φάουλ στην επόμενη φάση. Ο Ολυμπιακός δεν σημείωσε καλάθι, καθώς ο Σπανούλης αστόχησε σε σουτ τριών πόντων και ο Μαυροκεφαλίδης έκανε το 23-31 για το “τριφύλλι” στο 18ο λεπτό του αγώνα. Ο Ματ Λοτζέσκι με εύστοχο σουτ τριών πόντων μείωσε σε 26-31 για να κάνει ο Μαυροκεφαλίδης και πάλι το 26-33. Ο Σλούκας αστόχησε σε τρίποντο και ο Σίμονς έκανε φάουλ στον Φώτση με τον Γιώργο Μπαρτζώκα να παίρνει τάιμ άουτ 1:18” πριν πάνε οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια. Ο Μαυροκεφαλίδης για ακόμα μία φορά με σουτ απο τα 6 μέτρα έκανε το 26-35 για τους “πράσινους”, ενώ ο Σέντρικ Σίμονς αστόχησε στη συνέχεια σε δύο βολές. Ο Αντώνης Φώτσης πέτυχε το 26-37 για να μειώσει ο Στράτος Περπέρογλου σε 29-37, σκορ με το οποίο πήγαν οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια.

Ο Δημήτρης Διαμαντίδης αστόχησε σε σουτ τριών πόντων με την έναρξη του τρίτου δεκαλέπτου, με τον Περπέρογλου να μην καταφέρνει στη συνέχεια να πετύχει καλάθι. Ο Γιόνας Ματσιούλις αστόχησε, με τον Μπράιαντ Ντάνστον να κάνει λάθος στη συνέχεια. Ο Ματσιούλις έκανε το 29-39 για τον Παναθηναϊκό, με τον Λιθουανό του “τριφυλλιού” να κάνει φάουλ στον Βαγγέλη Μάτζαρη. Ο Περπέρογλου αστοχησε σε σουτ τριών πόντων, με τον Ματσιούλις για ακόμα μία φορά να πετυχαίνει το 29-41 για τους Πειραιώτες. Ο Ολυμπιακός αστόχησε σε σουτ τριών πόντων και ο Φώτσης δεν κατάφερε να σημειώσει καλάθι.

Ο Ντάνστον με 1/2 βολές μείωσε σε 30-41 για να μην καταφέρει στην επόμενη φάση να πετύχει ο Παναθηναϊκός καλάθι. Ο Πέτγουεϊ με κάρφωμα μείωσε σε 32-41 στο 25ο λεπτό της αναμέτρησης για να αστοχήσει ο Μπατίστ. Ο Μάντζαρης με εύστοχο σουτ τριών πόντων έριξε την διαφορά στους έξι πόντους (35-41). Ο Κώστας Σλούκας με τρίποντο μείωσε σε 38-41 και ο Ντάνστον έφερε τον Ολυμπιακό στο -1 (40-41) στο 27′. Ο Μπατίστ αστόχησε σε σουτ δύο πόντων και ο Ματσιούλις έκανε φάουλ στον Μάντζαρη, ο οποίος με 1/2 βολές ισοφάρισε σε 41-41.

Ο Κάρι αστοχησε σε σουτ δύο πόντων και ο Ντάνστον με 1/2 βολές έδωσε το προβάδισμα στον Ολυμπιακό με 42-41, κάνοντας σερί 13-0 (από το 29-41) στο 28′. Ο Μαυροκεφαλίδης με 1/2 βολές ισοφάρισε σε 42-42 για να ευστοχήσει σε σουτ τριών πόντων ο Βαγγέλης Μάντζαρης, ο οποίος έκανε το 45-42 για τον Ολυμπιακό. Ο Μαυροκεφαλίδης με δύο εύστοχες βολές μείωσε σε 45-44 για τον Παναθηναϊκό, με τον Σερμαντίνι να κάνει έπειτα από 1/2 βολές το 46-44. Ο Κάρι ισοφάρισε σε 46-46 για να ακολουθήσει λάθος από τον Σλούκα. Ο Μαυροκεφαλίδης έδωσε το προβάδισμα στον Παναθηναϊκό με 48-46.

Στη τέταρτη περίοδο, ο Περπέρογλου αστόχησε και ο Κάρι με τρίποντο πέτυχε το 46-51 στο 31ο λεπτό του αγώνα. Ο Τζέιμς Γκιστ με καλάθι και εύστοχη συμπληρωματική βολή έκανε το 46-54 για να σημειώσει ο Σπανούλης με καλάθι το 48-54 στο 32′. Ο Μάντζαρης μείωσε σε 50-54 στο 33ο λεπτό του αγώνα, αλλά ο Κάρι ανέβασε και πάλι την διαφορά στους έξι πόντους (50-56). Στην επόμενη φάση, ο Ράιτ έκανε το 58-50 για τους “πράσινους”, με τον Μπρεντ Πέτγουεϊ να μειώνει σε 53-58 και ο Ράιτ με σουτ δύο πόντων να “απαντάει” για το 53-60.

Ο Σλούκας έκανε λάθος, όπως και ο Γκιστ στην επόμενη φάση. Ο Πέτγουεϊ 4:40” πριν το τέλος χτύπησε στο πρόσωπο, με τον Παπαπέτρου να περνάει στη θέση του. Ο Κώστας Σλούκας με εύστοχο σουτ τριών πόντων μείωσε σε 56-60 για να ακολουθήσει φάουλ του Μάντζαρη στον Διαμαντίδη. Ο Ελληνας γκαρντ με 2/2 βολές πέτυχε το 56-62 για να πάει στη γραμμή των βολών στη συνέχεια ο Ιωάννης Παπαπέτρου. Ο νεαρός φόργουορντ του Ολυμπιακού αστόχησε στις δύο βολές, με τον Διαμαντίδη να μην σημειώνει καλάθι.

Ο Μάντζαρης αστόχησε σε τρίποντο, αλλά ο Σλούκας στη συνέχεια από τα 6μ.75 έριξε την διαφορά στους τρεις πόντους για τον Ολυμπιακό (59-62, 2:32” για το τέλος του αγώνα). Ο Διαμαντίδης έκανε λάθος για να ακολουθήσει άστοχο σουτ του Σπανούλη. Ο Κάρι, όμως δεν κατάφερε στην επόμενη φάση να διατηρήσει τη μπάλα, με αποτελεσμα να είναι για τον Ολυμπιακό. Ο Ντάνστον με 1/2 βολές μείωσε σε 60-62 για να κάνει ο Κάρι με 1/2 το 60-63. Ο Μάντζαρης αστόχησε σε σουτ τριών πόντων 1:35” πριν το τέλος, όπως και ο Μάικ Μπράμος στη συνέχεια. Ο Κώστας Σλούκας στο 39′ με εύστοχο σουτ τριών πόντων ισοφάρισε σε 63-63 για να ακολουθήσει λάθος από τους “πράσινους”.

Ο Σπανούλης στα 24” πριν το τέλος έδωσε το προβάδισμα στον Ολυμπιακό με 65-63 για να ισοφαρίσει ο Μαυροκεφαλίδης σε 65-65, 4,7” πριν την εκπνοή, ενώ ακολούθησε τάιμ άουτ στην αναμέτρηση. Ο Ολυμπιακός επανέφερε τη μπάλα, με τον Σπανούλη να ευστοχεί στα 0,8 δευτερόλεπτα σε σουτ τριών πόντων, σημειωνοντας το 68-65. Στα τελευταία δέκατα του δευτερολέπτου που απέμεναν ο Παναθηναϊκός δεν κατάφερε να ισοφαρίσει, με τον Ολυμπιακό να παίρνει τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 12-13, 29-37, 46-48, 68-65

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Πέτγουεϊ 7 (1), Σερμαντίνι 2, Ντάνστον 12, Σπανούλης 9 (1), Περπέρογλου 3 (1), Παπαπέτρου 5 (1), Σλούκας 12 (4), Κόλλινς, Σίμμονς, Μάντζαρης 11 (2), Λοτζέσκι 7 (1).

Παναθηναϊκός (Αλβέρτης): Μπράμος 3 (1), Κάρι 10 (1), Μπατίστ 4, Φώτσης 5 (1), Ούκιτς 6 (1), Λάσμε, Μαυροκεφαλίδης 17, Διαμαντίδης 2, Γκιστ 6, Ματσιούλις 4, Ράιτ 8.