Νίκη ψυχολογίας!!! Αρμάνι Μιλάνο – Ολυμπιακός 66-71(photo)

Νίκη για τον Ολυμπιακό!! Επικράτησε της Αρμάνι Μιλάνο με το τελικό 66-71 χάρη στην κατάθεση ψυχής των παιχών του στο τελευταίο δεκάλεπτο.

12191843_1673416849560651_2366717546403529261_n

Οι ερυθρόλευκοι σε καμία περίπτωση δεν θα επέτρεπαν στους αντιπάλους τους να τους στερήσουν αυτή τη νίκη απόψε, που περισσότερο ίσως και από τους βαθμούς δίνει στην ομάδα μας ψυχολογία!

Το… μέταλλο του νικητή «μίλησε» για τον Ολυμπιακό στο Μιλάνο, και οι Πειραιώτες πήραν ένα σπουδαίο διπλό απέναντι στην Αρμάνι. Οι «ερυθρόλευκοι» ήταν πολύ σκληροί για να την ξαναπατήσουν και καθοδηγούμενοι από τους Γιάνγκ (18 π.), Πρίντεζη (16 π.) και Σπανούλη (14 π.) που έκαναν τη διαφορά στο φινάλε επικράτησαν με 71-66 και απέκτησαν αυτοπεποίθηση για τη συνέχεια.

Ο Θρύλος έπαιξε καταπληκτική άμυνα για 30 λεπτά και στο τέλος δικαιώθηκε φεύγοντας με μία μεγάλη νίκη από το «Μεντιολάνουμ Φόρουμ».

12189700_1673416489560687_3931653089518371802_n

Το ματς

Αφού δεν έμπαιναν τα τρίποντα για τον Ολυμπιακό στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, σε αντίθεση με την Αρμάνι, αποφάσισε να «χτυπήσει» μέσα από τη ρακέτα με τους Γιανγκ και Πρίντεζη (9-9). Οι «ερυθρόλευκοι» τα πήγαιναν καλά στην επίθεση, αλλά όχι στην άμυνα πάνω στον Τζεντίλε, ο οποίος έκανε τα πάντα για την ομάδα του και έτσι της έδωσε το προβάδισμα (16-14). Ο Σπανούλης κρατούσε τους πρωταθλητές Ελλάδας κοντά στο σκορ (19-18), αλλά τα πολλά λάθη στην επίθεση τα τελευταία λεπτά της περιόδου, έδωσαν την ευκαιρία στη ομάδα του Ρέπεσα να την κλείσει προηγούμενη 23-20.

Χάρη στην πολύ καλή του άμυνα στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου, ο Ολυμπιακός κατάφερε να πάει στο +4 (25-29), με τους Λοτζέσκι και Χάκετ. Μπορεί ο Στρόμπερι να μην πρόσφερε πολλά στην επίθεση, ωστόσο στην άμυνα ήταν εξαιρετικός, βάζοντας το… λιθαράκι του για το +7 (27-34) της ομάδας Πειραιά. Όμως, για άλλη μία φορά το «μπλακ άουτ» δεν αποφεύχθηκε από τους παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου, οι οποίοι απώλεσαν μέσα σε λίγο χρονικό διάστημα το σημαντικό προβάδισμα που είχαν, καθώς επέτρεψαν στην Αρμάνι να τρέξει στο ανοικτό γήπεδο (37-37). Στο τελευταίο δίλεπτο του πρώτου ημιχρόνου και οι δύο ομάδες έκαναν τη μία κακή επίθεση, πίσω από την άλλη, με τον Χάντερ να σκοράρει τελευταίος –χρονικά- και να διαμορφώνει το 37-39.

12193871_1673416546227348_8587882710096448453_n

Ξανά με την καλή του άμυνα, ο Ολυμπιακός μετά… κόπων και βασάνων, διατηρούσε το προβάδισμά του και στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου (41-42). Μάλιστα, ελέγχοντας τα ριμπάουντ και έχοντας «κλειδώσει» πολύ καλά τα ατού της Αρμάνι που είχε να σκοράρει περίπου τέσσερα λεπτά, οι Πειραιώτες αύξησαν κι άλλο την υπέρ τους διαφορά στα μισά (41-47). Και πάλι, όμως, οι «ερυθρόλευκοι» έχασαν τη συγκέντρωσή τους και έτσι οι Ιταλοί δεν το άφησαν ανεκμετάλλευτο, μειώνοντας αρχικά στο καλάθι (45-47) και στη συνέχεια στον πόντο (48-49). Ο Χάκετ έδωσε μία μικρή… ανάσα στην ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου, αλλά οι γηπεδούχοι με απανωτά τρίποντα, έκλεισαν την περίοδο προηγούμενοι 54-52.

Το νευρικό ξεκίνημα του Ολυμπιακού στο τέταρτο δεκάλεπτο, με το ένα λάθος να διαδέχεται το άλλο, έδωσε τη δυνατότητα στην Αρμάνι όχι μόνο να διατηρεί αβίαστα το προβάδισμά της, αλλά να το διευρύνει κιόλας (57-52). Το «τρελό» τρίποντο του Τζεντίλε πήγε τους γηπεδούχους στο +6 (60-54), αλλά οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου αντέδρασαν και με πρωταγωνιστές τους Σπανούλη-Πρίντεζη έκαναν ένα 10-0 για το νέο προσπέρασμα (60-64), περίπου τρία λεπτά πριν το τέλος. Οι γηπεδούχοι επέστρεψαν με ένα 4-0 (64-64), όμως το τεράστιο –και πολύ δύσκολο- καλάθι του Σπανούλη έβαλε τους Πειραιώτες ξανά μπροστά, ενώ ύστερα από μία καλή άμυνα, ο Πρίντεζης με καλάθι και φάουλ έκανε το 64-69, με το 66-71 να ήταν το τελικό σκορ!