Νέα νίκη… και τώρα Μάλαγα! Ολυμπιακός – Ηλυσιακός 83-73

Νέα νίκη… και τώρα Μάλαγα!

Ο Ολυμπιακός έκαμψε την αντίσταση του Ηλυσιακού με 83-73 και πλέον στρέφει την προσοχή του στο παιχνίδι με τη Μάλαγα για την πέμπτη αγωνιστική του TOP-16 της Ευρωλίγκας.

1625519_505371842916233_570067225_n

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι Back2Back Πρωταθλητές Ευρώπης ήταν ιδιαίτερα άστοχοι πίσω από τα 6.75. Κάποια λάθη στην επίθεση και η έλλειψη συγκέντρωσης στην άμυνα επέτρεψαν στον Ηλυσιακό να προηγηθεί στο τέλος της πρώτης περιόδου με 11-18.

Πολύ καλή εμφάνιση από τον Τζαμάριο Μουν στο ντεμπούτο του.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η είσοδος του Τζαμάριο Μουν στο παρκέ έδωσε επιθετική ώθηση στους «ερυθρολεύκους» και η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα μείωσε σε 19-24. Το επόμενο τρίλεπτο, όμως, δεν ήταν καλό για τον Ολυμπιακό. Συνεχόμενα λάθη στην επίθεση και ορισμένα λάθη, λόγω έλλειψης συγκέντρωσης, στην άμυνα επέτρεψαν στους φιλοξενούμενους να κάνουν σερί 0-10 και να προηγηθούν με 19-34. Σε εκείνο το σημείο οι Back2Back Πρωταθλητές Ευρώπης γύρισαν τον διακόπτη, Παπαπέτρου, Σλούκας και Μουν έκαναν φοβερή δουλειά, προσέφεραν εξαιρετικό θέαμα και μέσα σε ένα λεπτό ο Θρύλος μείωσε σε 29-38 με απίθανο κάρφωμα του Τζαμάριο Μουν, 02:20 πριν το τέλος του ημιχρόνου το οποίο έληξε 39-40 με τον Μουν να κλέβει την παράσταση.

Με επιμέρους 12-5 οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν το 51-45 στο 26’ με τους Σπανούλη, Περπέρογλου και Πρίντεζη να αναλαμβάνουν δράση στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου.  Ήταν ξεκάθαρο πως ο Θρύλος είχε βρει ρυθμό μέσω της άμυνας του και έτσι η διαφορά έφτασε στο +9 (62-53) ένα λεπτό πριν την ολοκλήρωση της τρίτης περιόδου που βρήκε την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα μπροστά με 64-58.

Στην τελευταία περίοδο ο Ολυμπιακός συνέχισε να έχει τον απόλυτο έλεγχο του ματς με τη διαφορά να είναι συνέχεια κοντά στους δέκα πόντους.  Με κάρφωμα του Τζαμάριο Μουν στο 39’ η διαφορά έφτασε για πρώτη φορά σε διψήφια επίπεδα (79-68) με το παιχνίδι να τελειώνει με νίκη του Ολυμπιακού με 83-73.

Τα δεκάλεπτα:  11-18, 39-40, 64-58, 83-73
Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας):  Μουν 15 (2), Σπανούλης 12 (2), Περπέρογλου 9 (1), Παπαπέτρου 4, Σλούκας 10, Κόλινς 3 (1), Σίμονς 8, Μπέγκιτς 2, Πρίντεζης 10, Μάντζαρης 5 (1), Καββαδάς 5, Κατσίβελης.
Hλυσιακός (Λιόγας):  Καυκής 12 (2), Φακοπουλίδης, Αντωνάκης 5 (1), Χατζής 22 (2), Δορκοφίκης, Στέφενς 6, Βαβάτσικος 5 (1), Ιωάννου 14 (1), Τζουγκαράκης 2, Μποτζ 7.