ΝΑΙ ΒΡΕ ΘΡΎΛΕΕΕ!!!! ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ-Ζαλγκίρις 83-74

O Ολυμπιακός παίζοντας ορθό και συγκεντρωμένο μπάσκετ  πέτυχε μια σπουδαία νίκη κόντρα στους Λιθουανούς με 83-74  . Κερδίζοντας ακόμα τον Ριντ-Ρότσεστι που έκαναν φοβερό παιχνίδι.

Γράφει ο Κωνσταντίνος Καλογερόπουλος

Ο Ολυμπιακός νίκησε την Ζαλκίρις στο ΣΕΦ με  και έφτασε το 3 νίκες 5 ήττες. Ο Ολυμπιακός ήταν φοβερός σε όλη την διάρκεια του αγώνα, και για αυτό έφτασε σε αυτή την νίκη. όπως και ο Κεμζούρα που τζόγαρε και κέρδισε στο ροτείσον του αγώνα.

Ροή αγώνα:

Περίοδος 19-18 (19-18)

O Ολυμπιακός μπήκε ποίο προσηλωμένος σε σχέση με τα άλλα παιχνίδια στο ΣΕΦ. Ο Κεμζουρα ξεκίνησε με 4 Έλληνες την 1η περίοδο ( Κόνιαρης, Σπανούλης, Παπανικολάου, Πρίντεζης, Μιλουτίνοφ), και την τελείωσε με 5 Αμερικανούς. Ενώ η  Ζαλγκίρις ( Γουοκαπ, Γκριγκόνις, Λαντάλ, Χέις, Ουλανόβας).Ο Ολυμπιακός  ήταν πολύ καλώς στην άμυνα, και το μόνο αρνητικό του ήταν ότι έχασε ρίμπαουντ μετά από επιθέσεις της  Ζαλγκίρις, και έδωσε την ευκαιρία στους Λιθουανούς να  έχουν δεύτερες επιθέσεις και να βάζει καλάθι. Πάντως το σκορ δεν ξέφυγε με την Ζαλγκίρις να παίρνει ένα προβάδισμα 3 πόντων (7-10) στο 4:20. Με τους Πριντ και πολ να είναι θετική για την Ολυμπιακό. Ενώ για την Ζαλγκίρις ο Λεκαβίτσιους για τους  φιλοξενούμενους. Έτσι η 1η περίοδος έκλεισε με χαμένη επίθεση του Ολυμπιακού και με σκορ 19-18.

Περίοδος 37-39 (18-21)

Με τον Ρετσεστι να αναλαμβάνει βασικός πλαύ μαίκερ, και με έναν φοβερό Ρίντ. Ο Ολυμπιακός πήρε και άλλη πνοή στην επίθεση με τον αρχηγό και τον υπαρχηγό να είναι στον πάγκο, έδειξε ένα καλό πρόσωπο, και παρ όλο που βρέθηκε να χάνει με 6 (25-31) με τους  Λάνταλ και Χείνς να δίνουν αυτό το προβάδισμα. Με τρίποντο του Σπανούλη και του Πριντεζή ο Ολυμπιακός κατάφερε να γυρίσει τον αγώνα, και τα κατάφερε. Ο Ολυμπιακός δεν άφησε την Ζαλγκίρις να φύγει στο σκορ και έτσι το ημίχρονο εκλείσε με 37-39.

Περίοδος 60-55 (23-16)

Με την ίδια 5αδα ξεκίνησε ο Ολυμπιακός, που είχε ξεκινήσει κι στην έναρξη του αγώνα. Ο Ολυμπιακός μπήκε πολύ δυνατά και κατάφερε να κάνει το -2,+6 (45-39), με τους Σπανούλη και Πριντεζης-Μιλουτινοφ να κάνουν πολύ καλή δουλεία στην επίθεση με τον Κόνιαρη να είναι πολύ θετικός σε άμυνα. Ο Αρχηγός του Ολυμπιακού ήταν φανταστικός και για αυτό έφτασε και πρώτος τους διψήφιους πόντους του 10, και έκανε το 48-43. Με την Ζαλγκίρις να μην μπορεί να ακολουθήσει τον ρυθμό του Ολυμπιακού με τον Λανταλ να φτάνει τους 15, και ουσιαστικά να είναι η μόνη πληγή για την άμυνα του Ολυμπιακού. Ο Ρετσεστι είναι και αυτός πολύ καλώς καθώς με τρίποντο έκανε το 51-45. Με τον Ολυμπιακό να κλείνει το 10 λεπτό μπροστά καθώς πέτυχε και  την μεγαλύτερη διαφορά του αγώνα 58-51 με τον Ριντ να φτάνει τους 10 πόντους και αυτός μετά τον Σπανούλη.  Ο Ολυμπιακός έκλεισε εν τέλει με 60-55.

Περίοδος 83-74 (23-19)

Το 4ο φαούλ του Λάνταλ, ήρθε με χαρά στον Ολυμπιακό, όπου ο Αυστραλός είχε κάνει μεγάλη ζημιά στην άμυνα του Ολυμπιακού με τους 15 πόντους. Ο Ολυμπιακός κράτησε πολύ δυνατά στην άμυνα και αυτό φάνηκε και στις 2 ομάδες στα πρώτα λεπτά. Ο Ολυμπιακός και Ζαλγκίρις ήταν πολύ αγχωμένη επιθετικά, αλλά ο Ολυμπιακός κράτησε το +7 με κάρφωμα του Μιλουτίνοφ 64-57 στο 3 λεπτό της 4ης περιόδου. Ο Λεκαβιτσιούς πάντως  κράτησε την Ζαλγκίρις στον αγώνα καθώς είχε μέχρι εκείνο το σημείο 11 πόντους. Το +10 ήρθε από τρίποντο του Πολ όπου έκανε το 71-61,αλλά και 74-61 Τρίποντο από τον Ρόστεστι και το +13. Ο Πολ για ακόμα ένα παιχνίδι ήταν πολύ καλώς δίνοντας μεγάλες βοήθειες στο να ξεφύγει η διαφορά. Ο Ολυμπιακός συνέχισε την πολύ καλή άμυνα, και επίθεση και κατάφερε να πάρει μια μεγάλη νίκη με  83-74 , καθώς έκανε φοβερό δεύτερο ημίχρονο.

Τα Δεκάλεπτα: 19-18, 37-39, 60-55, 83-74.