Μπάσκετ Γυναικών : Γνώρισε την ήττα στην Βαλένθια

Ο Ολυμπιακός γνώρισε την ήττα με 77-66 γνώρισε από την Valencia εκτός έδρας, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του Eurocup.

Από το πρώτο δεκάλεπτο ο Θρύλος έμεινε πίσω στο σκορ, με τις φιλοξενούμενες να κυνηγούν την Valencia με την διαφορά να ξεφεύγει και να οδηγείται το ματς στο ημίχρονο με 12 πόντους διαφορά. Δεν άλλαξε πολλά πράγματα στην απόδοσή του στην  τρίτη περίοδο, ενώ στο τέταρτο δεκάλεπτο οι «ερυθρόλευκες» προσπάθησαν να μειώσουν, χωρίς όμως να μπορούν να αποφύγουν την ήττα στο Pabellon Municipal Fuente de San Luis. Η Τζάκι Γέμελος με 20 πόντους και η Τζέσικα Τόμας με 16 ήταν οι πρώτες σκόρερ για τον Ολυμπιακό, ο οποίος την επόμενη αγωνιστική φιλοξενεί την VBW CEKK Cegled.

ΤΟΥ ΚΟΣΤΙΣΕ Η ΑΣΤΟΧΙΑ ΚΑΙ Η ΑΜΥΝΑ

Ο Θρύλος ξεκίνησε με τις Παυλοπούλου, Τόμας, Γέμελος, Σωτηρίου και Γκρέιβς στην Ισπανία, όμως οι γηπεδούχες πέρασαν γρήγορα με 4-0 στο ματς. Η Παυλοπούλου μείωσε με δίποντο και η Τόμας ισοφάρισε με προσωπική ενέργεια.

Η Γκρέιβς από την μεριά της έγραψε το 6-6, αλλά η Τιρέρα «χτύπησε» δις για το 10-6. Ο Θρύλος ήταν άστοχος στο πρώτο πεντάλεπτο, η Πίνα το εκμεταλλεύτηκε και με δίποντο έστειλε τη διαφορά στους 6 πόντους, αναγκάζοντας σε τάιμ άουτ τον Γιώργο Παντελάκη. Το δίποντο της Γέμελος κράτησε το ματς στο 14-8 με τρία λεπτά για το δεκάλεπτο, η Μπράουν σκόραρε για τρεις και η Γκρέιβς έκανε το 17-10. Το πρόβλημα στην άμυνα του Ολυμπιακού συνεχίστηκε, η διαφορά έφτασε στους 12 (22-10), για να την ρίξει η Γέμελος με νέο ντράιβ. Το δεκάλεπτο έκλεισε στο 25-14, με τις «ερυθρόλευκες» να εγκλωβίζονται στην άμυνα της ισπανικής ομάδας.

Η αρχή της δεύτερης περιόδου βρήκε τον Ολυμπιακό κάτω από τους 10, αφού η Γέμελος με ντράιβ διαμόρφωσε το 27-18. Δύο κακές άμυνες έφεραν το 31-17, η Σωτηρίου πέτυχε το τρίποντο για  -10 και με τον ίδιο τρόπο η Τόμας έκανε το 33-24. Η Valencia ήταν αποτελεσματική από την περιφέρεια και έτρεξε ένα ακόμα 5-0 σερί, την ώρα που ο Ολυμπιακός είχε θέματα στην επίθεση.

Η Σωτηρίου για το 38-26, η Πίνα συνέχισε να σκοράρει, με τον Ολυμπιακό να βρίσκει σκορ μέσω της Γέμελος με το ματς να είναι όμως στο 43-29. Από τις βολές η Τόμας μείωσε στους 12 και στο 43-31, σκορ με το οποίο μπήκε στα αποδυτήρια ο Ολυμπιακός.

ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΣΕ ΝΑ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕΙ ΤΟΝ ΡΥΘΜΟ

Παρά το τρίποντο της Γέμελος, η Valencia κράτησε σταθερά την απόσταση της πάνω από τους 10 πόντους, με την Τιρέρα να σκοράρει για το 50-34. Η Γιουρτσένκοβα μείωσε, η Κάσας πήρε επιθέσεις και οι γηπεδούχες ξέφυγαν με 17 ποντους. Το τρίποντο της Σωτηρίου και οι βολές της Γέμελος έφεραν το παιχνίδι στο 55-41 με 5 λεπτά για το δεκάλεπτο.

Από τις βολές κυρίως, η Valencia έκανε το 61-41, με τον Ολυμπιακό να έχει αποσυντονιστεί στην επίθεση και να μην έχει λύσεις. Η Γέμελος με νέο τρίποντο και το ντράιβ της Τόμας, βρήκαν απάντηση γρήγορα από τις γηπεδούχες που πέτυχαν το 65-46 με δύο ντράιβ.

Η Γκρέιβς σκόραρε και πάλι και το ματς οδηγήθηκε στο 66-48 στην τελευταία περίοδο.

Η Valencia προηγήθηκε ακόμα και με 21 πόντους, με τον Θρύλο από την μεριά του να κάνει την ύστατη προσπάθεια στο τέλος για να επιστρέψει στο σκορ. Οι παίκτριες του Παντελάκη έτρεξαν ένα 8-0 σερί, με την Νικολοπούλου να μειώνει σε 69-56.

Παρά το 71-58 από την Γκρέιβς, οι γηπεδούχες δεν παρασύρθηκαν και γρήγορα τελείωσαν τις όποιες ελπίδες του Θρύλου για να επιστρέψει στο σκορ. Η Γέμελος έβαλε ένα ακόμα σουτ από τα 6,75μ, όπως και η Παυλοπούλου για το 75-64, με το τελικό 77-66 να είναι το τελικό σκορ στο Pabellon Municipal Fuente de San Luis της Βαλένθια.

Τα δεκάλεπτα: 25-14, 43-31, 66-48, 77-66

Valencia (Λόπεθ): Γκόμεθ 4, Αμπάλντε 4, Τιρέρα 14, Πίνα 18 (2), Ρομέρο 7 (1),  Τζιλαμπέρτ 2, Κάσας 4, Μπράουν 16 (3), Ρεϊσινγκέροβα 8.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Παντελάκης): Τόμας 16 (3/6 δίπ., 2/5 τρ., 5 ριμπ., 4 ασ.), Νικολοπούλου 4, Γκρέιβς 10 (9 ριμπ., 4 ασ.), Γέμελος 20 (3/6 δίπ., 4/6 τρ.,), Γιουρτσένκοβα 2 (8 ρίμπ.),Σταμάτη, Αυτζή, Παυλοπούλου 5 (1/3 τρ.), Σωτηρίου 7 (2/4 διπ., 1/2 τρ.), Κοσμά, Σταμολάμπρου 2.

Ο Γιώργος Παντελάκης δήλωσε μετά το ματς ότι: «Ηταν ένα παιχνίδι για εμάς που είχαμε πει από την αρχή ότι θα είναι πολύ κρίσιμο για την πορεία μας στον όμιλο. Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν πάρα πολύ κακό και δεν δείξαμε τον χαρακτήρα που έπρεπε να δείξουμε σε ένα ντέρμπι. Μπήκαμε μεσα και παρότι είχαμε πει από το ξεκίνημα να είμαστε πολύ σκληροί στην άμυνα,  αυτό δεν έγινε ποτέ. Στην διάρκεια του παιχνιδιού καταφέραμε και το διορθώσαμε αυτό.

Βρεθήκαμε σε μία κακή επιθετική μέρα, ειδικά κοντά στην ρακέτα. Η Valencia έχει σίγουρα πάρα πολύ καλή ομάδα και ένα καλό ρόστερ. Κοιτάμε την συνέχεια, έχουμε ένα ακόμα παιχνίδι για τον πρώτο γύρο του ομίλου στο Eurocup, ενώ έχουμε και στην άκρη του μυαλού μας την Valencia, γιατί είναι μία ομάδα που θεωρώ ότι στην έδρα μας θα έχουμε ένα καλύτερο αποτέλεσμα».

Η Τζάκι Γέμελος τόνισε από την μεριά της ότι: «Νομίζω ότι το πρώτο ημίχρονο ήταν αυτό που έκρινε την αναμέτρηση. Ήμασταν πολύ κακές. Δεν παίξαμε την άμυνα που πρέπει και δεν μπορέσαμε να ακολουθήσουμε το πλάνο μας και ότι είχαμε σχεδιάσει αυτές τις μέρες. Κάναμε λοιπόν πολλά λάθη και χάσαμε πολλά ριμπάουντ απέναντι στην Valencia. Γενικότερα πιστεύω ότι κάναμε μία κακή εμφάνιση στο πρώτο μισό της αναμέτρησης. Θεωρώ ότι χρειαζόμαστε πλέον πολύ δουλειά στην άμυνα και με την επιστροφή μας είμαι σίγουρη ότι θα προσπαθήσουμε να διορθώσουμε αυτό το κομμάτι του παιχνιδιού μας».