Μόνο περηφάνια για αυτόν τον σύλλογο!

Ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΥΝΔΕΣΜΟΣ ΦΙΛΑΘΛΩΝ ΠΕΙΡΑΙΩΣ, συνεχίζει να δοξάζει την Ελλάδα και τον ελληνικό αθλητισμό, προσφέροντας νέες χρυσές σελίδες και στιγμές υπερηφάνειας!

Στο «ηφαίστειο» του Ρέντη που κατακλίστηκε από τον πύρινο κόσμο του Θρύλου ο οποίος ήταν συγκλονιστικός, οι «ερυθρόλευκες» θριάμβευσαν στον 1ο τελικό του CEV Challenge Cup με αντίπαλο την πανίσχυρη Μπούρσα. Παρά το γεγονός ότι βρέθηκε πίσω στο σκορ με 2-0, ο αλύγιστος Ολυμπιακός, επέστρεψε, μείωσε, ισοφάρισε και πήρε μια πανάξια νίκη στο τάι μπρέικ επιδεικνύοντας τεράστια ψυχικά αποθέματα. Ο χαρακτήρας και η ψυχή των κοριτσιών του Θρύλου, σε συνδυασμό με την τεράστια, θερμή  συμπαράσταση και την καταπληκτική ατμόσφαιρα που δημιούργησε ο λαός του Ολυμπιακού, ήταν τα στοιχεία που ολοκλήρωσαν την ανεπανάληπτη αυτή ανατροπή. Οι στιγμές που έχει χαρίσει αυτή η ομάδα, τόσο με τη φετινή της πορεία στη διοργάνωση όσο και με τη σημερινή θρυλική νίκη σε έναν ευρωπαϊκό τελικό, ισοδυναμεί… συναισθηματικά με την κατάκτηση του τίτλου!  Ανεξάρτητα από το τι θα συμβεί στον επαναληπτικό τελικό που θα διεξαχθεί το Μεγάλο Σάββατο στις 16:00 στην Προύσα, όπου και θα κριθεί ο τίτλος, ο Θρύλος έχει γεμίσει περηφάνια τον κόσμο του και την Ελλάδα με όσα έχει πετύχει.

Βρέθηκε πίσω στο σκορ με 2-0 …

Στο πρώτο σετ, οι φιλοξενούμενες ξεκίνησαν πιο δυνατά και προηγήθηκαν στο σκορ. Σε όλη τη διάρκεια του σετ η Μπούρσα οδηγούσε στο σκορ με μεγάλες διαφορές. Ο Θρύλος με ένα 4-0 σερί πλησίασε στο 16-21 μετά από κερδισμένο μπλοκ άουτ της Λαμπρούση αλλά δεν κατάφερε να ολοκληρώσει την ανατροπή και έχασε το πρώτο σετ με 18-25. Στο δεύτερο σετ ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 2-1 με μπλοκ της Χριστοδούλου και με 3-2 μετά από επίθεση της Μαλασάι ωστόσο με ένα σερί η Μπούρσα έφτασε στο 3-6 στο σημείο που ο Μπράνκο Κοβάτσεβιτς κάλεσε το πρώτο του τάιμ άουτ. Στη συνέχεια οι «ερυθρόλευκες» πλησίασαν με διαδοχικούς πόντους της Χίπε σε 6-7, αλλά οι φιλοξενούμενες διεύρυναν εκ νέου το προβάδισμά τους στο 9-16. Στην εξέλιξη του σετ, ο Ολυμπιακός δεν κάλυψε το χαμένο έδαφος και με το 15-25 η Μπούρσα προηγήθηκε με 0-2.

Μείωσε σε 2-1!

Στο 3ο σετ, ο Θρύλος ξεκίνησε πιο δυνατά προηγήθηκε με 4-1 και πήγε μπροστά στο σκορ για πρώτη φορά στο τεχνικό τάιμ άουτ με 8-5, ύστερα από επίθεση σε πρώτο χρόνο της Κατερίνας Γιώτα. Η Μπούρσα πλησίασε δυο φορές σε 11-10 και σε 13-12 όμως οι «ερυθρόλευκες» με νέο σερί διατήρησαν και αύξησαν το προβάδισμα τους φτάνοντας στο 15-12 και με αυτό το +3 πήγαν μπροστά στο δεύτερο  τεχνικό τάιμ άουτ (16-13). Στη συνέχεια η τούρκικη ομάδα πλησίασε ξανά στον πόντο (16-15) αρχικά για να ισοφαρίσει σε 16-16. Η Σάσκια Χίπε με δυνατή επίθεση έδωσε ξανά το προβάδισμα στον Ολυμπιακό (17-16) και η Λαζάρεβιτς με κερδισμένο μπλοκ άουτ διαμόρφωσε το 18-16.  Ακολούθησε νέα ισοπαλία στο 19-19 αλλά με νέα επίθεση της Λαζάρεβιτς σημειώθηκε το 20-19 και με μπλοκ της Χριστοδούλου ο Θρύλος έφτασε στο 21-19! Από νέο διπλό μπλοκ της Λαμπρούση και της Λαζάρεβιτς σημειώθηκε το 22-19, όμως στη συνέχεια το σερβίς της Χίπε κατέληξε άουτ για το 22-20.  Η Άνα Λαζάρεβιτς «έγραψε» το 23-20 και από επίθεση άουτ της Μπούρσα σημειώθηκε το 24-20 ενώ η Χριστοδούλου με μπλοκ διαμόρφωσε το 25-20 με το οποίο ο Θρύλος μείωσε σε 2-1 στα σετ!

Μέσα σε πανδαιμόνιο με 8-0 σερί έκανε το 2-2!

Στο ξεκίνημα του 3ου σετ ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 4-2 αλλά στη συνέχεια οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, (7-7, 8-8). Με ένα σερί η Μπούρσα προηγήθηκε με 8-11 αλλά οι «ερυθρόλευκες» ισοφάρισαν (11-11) για να ακολουθήσει νέο προβάδισμα των φιλοξενούμενων με +3 (12-15). Με επίθεση της Χίπε και πόντο της Μαλασάι ο Θρύλος πλησίασε στο 14-15 και παρέμεινε στο -1 (16-17) με νέα επίθεση της ίδιας. Η Κατερίνα Γιώτα με πρώτο χρόνο σημείωσε το 17-18 στο συγκλονιστικό σε εξέλιξη σετ. Η Μπούρσα έφτασε στο 17-19, όμως εκεί σείστηκε το Ρέντη από το πανδαιμόνιο που δημιούργησε ο κόσμος του Ολυμπιακού αλλά και ψυχή των κοριτσιών του Θρύλου! Από το 17-19 με ένα εντυπωσιακό 8-0 σερί και μπλοκ πάνω στην Σίλβα ο Ολυμπιακός έφτασε στο 25-19 και ισοφάρισε σε 2-2 τα σετ στέλνοντας το ματς στο τάι μπρεικ!

Θρίαμβος-νίκη-Ολυμπιακός!

Στο τάιμ μπρέικ η Μπρούσα προηγήθηκε με την Χόρβαθ όμως με επίθεση της Λαζάρεβιτς και άσσο της Γιώτα σημειώθηκε το 2-1. Με μπλοκ της Λαμπρούση στην Πρόκοπιτς ο Θρύλος έφτασε στο +2 το οποίο διατήρησε μετά από διπλή μπαλιά της Κιρντάρ (4-2). Από μπλοκ άουτ της Χίπε προήλθε το 5-3 και ακολούθησε με την Τρίτη προσπάθεια το 6-3 από την Μαλασάι που ανάγκασε τον τεχνικό της Μπούρσα να καλέσει τάιμ άουτ! Η Λαζάρεβιτς με νέο άσσο σημείωσε το 7-3 και από σερβίς άουτς της Πρόκοπιτς προήλθε το 8-4 στην αλλαγή του τερέν! Από νέα επίθεση της ασταμάτητης Μαλασάϊ ο Ολυμπιακός διεύρυνε το προβάδισμά του στο +5 (9-5) και με πρώτο χρόνο η Κατερίνα Γιώτα σημείωσε το 10-6! Ξανά η Μαλασάι με κόντρα επίθεση πέτυχε το 11-6 για το δεύτερο τάιμ άουτ που κάλεσε εσπευσμένα ο τεχνικός της Μπούρσα και η ίδια πέτυχε το 13-7! Ακολούθησε το κερδισμένο μπλοκ άουτ της Χίπε για το 14-7 με όλο τον κόσμο του Θρύλου, όρθιο να βροντοφωνάζει τον ύμνο! Η Μπούρσα μπορεί να μείωσε σε 14-10 αλλά με μπλοκ της Χίπε ο Θρύλος έφτασε στο 15-10 και πήρε την μεγαλύτερη νίκη μέχρι στιγμής στην ιστορία του!