Μίλι και..βαρυχειμωνιά στην Θεσσαλονίκη!

Ο Ολυμπιακός, μετά την ΑΕΚ, έριξε και τον ΠΑΟΚ στο καναβάτσο, νικώντας τον με 2-1 στο Καραϊσκάκη. Έτσι η Θεσσαλονίκη πλέον έχει βαρυχειμωνιά με -7 από την κορυφή!

14720327_1440448735970138_3027472892889966135_n

Mε την γκολάρα του Βαρέλα αλλά και αυτή του αρχηγού των «ερυθρολεύκων» Λούκα Μιλιβόγεβιτς, ο Ολυμπιακός επικράτησε με 2-1 του ΠΑΟΚ και τον άφησε 7 βαθμούς πίσω αλλά και από νωρίς εκτός διεκδίκησης του πρωταθλήματος.

Οι  «Πειραιώτες» μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και είχαν τον έλεγχο στα πρώτα λεπτά. Από μια στημένη φάση όμως στο 6′ η άμυνα πιάστηκε στον ύπνο με αποτέλεσμα ο Βαρέλα σε μια ασταθή απόκρουση του Καπίνο έπειτα από κεφαλιά του Μαλεζά, να πάρει το ριμπάουντ και να κάνει το 0-1. Ο Ολυμπιακός κατάφερε να ξαναμπεί στο 25’ στο ματς με αυτογκόλ-ποιήμα του Βαρέλα ύστερα από ωραία ασίστ του Ιντέγε.

Αν και στο πρώτο ημίχρονο δεν είχαμε σωρεία ευκαιριών στο δεύτερο είδαμε ένα τελείως διαφορετικό παιχνίδι. Συνολικά χάθηκαν 12 σπουδαίες ευκαιρίες τόσο από τον Ολυμπιακό όσο και από τον ΠΑΟΚ. Ο δικέφαλος του Βορρά παρέδωσε τα όπλα μετά τις χαμένες ευχαιρίες που είχε με τον Κλάους στο 59′ και τον Κάμπος στο 61′ ο οποίος βγήκε μόνος του απέναντι από τον Καπίνο αλλά έστειλε την μπάλα άουτ.

Από εκείνο το σημείο και μετά ο Ολυμπιακός έκανε το παιχνίδι μονότερμα. Πίεσε πολύ την άμυνα του ΠΑΟΚ, έκανε αρκετές φάσεις μπροστά από την εστία του Γλύκου με τον Έλληνα γκολκίπερ να κάνει σπουδαίες επεμβάσεις. Στο τέλος όμως μίλησε ο αρχηγός των «ερυθρολεύκων» Λούκα Μιλιβόγεβιτς ο οποίος στο 97′ με έξυπνη κεφαλιά νίκησε τον Γλύκο και χάρισε τη νίκη στον Ολυμπιακό σ’ ένα εξαιρετικό δεύτερο μέρος, προκαλώντας βαρυχειμωνιά και τάσεις φυγής στα τελευταία λεπτά στην ομάδα του ΠΑΟΚ.