Μεγάλος νικητής ο Rosberg στην Αυστρία

rosberg

Σε έναν αγώνα με αρκετές εναλλαγές στην κορυφή, ο Nico Rosberg ήταν τελικά ο νικητής, αυξάνοντας τη διαφορά του στη βαθμολογία του πρωταθλήματος από τον δεύτερο Lewis Hamilton στους 29 βαθμούς. Ο Βρετανός έκανε εκπληκτική εκκίνηση, σκαρφαλώνοντας πολύ γρήγορα από την 9η θέση στην 4η. Ωστόσο, παρά το γεγονός πως βρισκόταν για πολύ ώρα στη δεύτερη θέση, ο πιλότος της Mercedes δεν κατάφερε να προσπεράσει τον ομόσταυλό του, ο οποίος πέτυχε την 6η νίκη της καριέρας του και 3η στο φετινό πρωτάθλημα.

Οι Williams από την πλευρά τους δεν μπόρεσαν να διατηρήσουν την πρωτιά μετά το 1-2 στις κατατακτήριες της Αυστρίας, καθώς ο Felipe Massa έχασε αρκετό έδαφος στα pits, ενώ ο Valteri Bottas έχασε από νωρίς την δεύτερη θέση, με αποτέλεσμα να τερματίσει 3ος. έχοντας πίσω του τον ομόσταυλό του, με τους δυο τους να πετυχαίνουν το καλύτερο αποτέλεσμα της σεζόν για την ομάδα.

Ο αγώνας δεν εξελίχθηκε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο για την Red Bull. Ο Sebastian Vettel αρχικά είδε το μονοθέσιό του σταματά μόλις στον πρώτο γύρο, κατάφερε ωστόσο να επανέλθει στον αγώνα, χάνοντας όμως σημαντικό έδαφος αφού βρέθηκε στην τελευταία θέση.

Τελικά, ο Γερμανός και τωρινός παγκόσμιος πρωταθλητής δέχθηκε εντολή από την ομάδα και αφού μπήκε στα pits αναγκάστηκε να αποσυρθεί στον 35ο γύρο για 3η φορά φέτος. Σε παρόμοια αλλά καλύτερη κατάσταση βρέθηκε και ο Daniel Ricciardo ο οποίος ενημερώθηκε από την Red Bull πως δεν πρέπει να πιέσει πολύ το μονοθέσιό του με αποτέλεσμα να περιοριστεί στην 8η θέση. Jean Eric Vergne και Daniil Kvyat ήταν οι άλλοι δύο οδηγοί που εγκατέλειψαν.

Επόμενο ραντεβού για το πρωτάθλημα της Formula 1 στις 6 Ιουλίου στο Silverstone της Μ. Βρετανίας.

Παίξε νόμιμα και με ασφάλεια! Live streaming, 0% γκανιότα στα μεγάλα ματς και μπόνους 1ης κατάθεσης 100%!

Πηγή: contra.gr