Μεγάλο βήμα πρόκρισης ο φοβερός Ολυμπιακός!

Mεγάλο βήμα για την πρόκριση στον δεύτερο προκριματικό γύρο του EHF Cup έκανε η ομάδα χάντμπολ Ανδρών του Ολυμπιακού. Και αυτό, διότι νίκησε την Μπόρατς στο κλειστό του Ρέντη, στο πρώτο ματς για την πρώτη προκριματική φάση του θεσμού!

Οι Πειραιώτες, λοιπόν, θα κληθούν να υπερασπιστούν αυτή τη μεγάλη διαφορά τερμάτων στη ρεβάνς στην Βοσνία, την άλλη βδομάδα (7/9), προκειμένου να συνεχίσουν το ευρωπαϊκό τους ταξίδι…

Πραγματικά φοβερός ο Ολυμπιακός! Σπουδαία εμφάνιση για πρώτο ματς στη νέα σεζόν. Με έναν σούπερ Τσιλιμπάρη, που κατέβασε… ρολά και «κανόνια» τους Τζηρά και Καρβάτσκι με οκτώ και έξι γκολ, αντίστοιχα!

Πιο αναλυτικά, ο Ολυμπιακός ήταν εξαιρετικός από το πρώτο ημίχρονο. Με την ομάδα του Γιώργου Ζαραβίνα να βρίσκεται μπροστά στο σκορ από το 2-1 του Τζηρά και έπειτα! Με καλά στατιστικά σε επίθεση και άμυνα, μάλιστα, οι «ερυθρόλευκοι» έφτασαν το σκορ στο 10-7 και το 12-8, «κλείνοντας» το πρώτο ημίχρονο με προβάδισμα 12-11…

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι Πειραιώτες μπήκαν με το… μαχαίρι στα δόντια, αποφασισμένοι να «καθαρίσουν» την βοσνιακή ομάδα. Είναι χαρακτηριστικό, ότι πέτυχαν τρία διαδοχικά τέρματα, για το 15-11, ενώ στη συνέχεια, προηγήθηκαν για πρώτη φορά με πέντε γκολ διαφορά (21-16). Με τους νταμπλούχους να είναι καταιγιστικοί και να παίρνουν διαφορά οκτώ τερμάτων, για το 26-18 και στη συνέχεια 10, για το 30-20!

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Αραπακόπουλος 3, Μπογκούνοβιτς, Κανδύλας, Καραμπουρνιώτης 2, Καρβάτσκι 6, Λιάπης, Μάλλιος 3, Μιχαηλίδης, Μούγιτς, Σανίκης 3, Σπίκιτς, Τινκίρ, Λέμος 3, Τσιλιμπάρης, Τσίλης 2 , Τζηράς 8.

Μπόρατς: Τσέλιτς , Ντάκιτς 8, Τζούρτζεβιτς 7, Ντραγκίσεβιτς 3, Γκράοβατς, Κνέζεβιτς, Λιούμπισιτς, Λούκιτς 1, Νζένιτς 2, Ρατζένοβιτς, Σούμποτιτς.