Μεγάλη νίκη στη Μάλαγα για τον Θρύλο

Σπουδαία εμφάνιση από τον Back2Back Πρωταθλητή Ευρώπης και νίκη στη Μάλαγα με 80-63.

10155879_10152760865373289_956743834_n

Στο πρώτο δεκάλεπτο η ομάδα μας μπήκε φουριόζα στο παιχνίδι. Οι Back2Back Πρωταθλητές Ευρώπης με μπροστάρη τον Βασίλη Σπανούλη πήραν από το ξεκίνημα το προβάδισμα στο σκορ και στο πρώτο δεκάλεπτο, με τον αρχηγό να κάνει εκπληκτικό παιχνίδι και οργανωτικά και εκτελεστικά, να τελειώνει 18-28 υπέρ της ομάδας του Γιώργου Μπαρτζώκα.

Στη δεύτερη περίοδο η εικόνα του ματς δεν άλλαξε. Ο Θρύλος συνέχισε να παίζει εκπληκτική άμυνα και το μνοναδικό πρόβλημα για την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα ήταν ορισμένα χαμένα αμυντικά ριμπάουντ με το ημίχρονο να τελειώνει 34-41.
Στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου οι Back2Back Πρωταθλητές Ευρώπης ήταν απολαυστικοί. Λοτζέσκι, Πέτγουεϊ και Μάντζαρης έκαναν καταπληκτική δουλειά, ο Σπανούλης συνέχισε από εκεί που σταμάτησε στο πρώτο ημίχρονο και η διαφορά έφτασε στο +15 (43-58) στο 26’. Το τρίτο δεκάλεπτο τελείωσε με τρίποντο του Βασίλη Σπανούλη για το 50-63.

Στην τελευταία περίοδο ο Θρύλος δεν θέλησε να δώσει το παραμικρό δικαίωμα στην Ουνικάχα και έτσι η διαφορά έφτασε και πάλι στο +15 (53-68) στο 33’. Στα τελευταία εφτά λεπτά οι Πειραιώτες κυριάρχησαν απόλυτα και στις δύο μεριές του παρκέ. Ο Σπανούλης σταμάτησε να εκτελεί, αλλά δημιουργούσε τη μία φάση μετά την άλλη για τους συμπαίκτες του. Λοτζέσκι, Ντάνστον και Παπαπέτρου έκαναν ασίστ τις πάσες του αρχηγού και ο Θρύλος έφτασε στη νίκη με 63-80.

Δεκάλεπτα: 18-28,  34-41, 50-63,  63-80
Oυνικάχα Μάλαγα (Πλάθα):  Σαμπόνις, Ουρτασούν 13 (2), Κάλογουεϊ 2, Σουάρες 8 (2), Γκρέιντζερ 6,  Βάσκεθ 6, Νγκιουράνε, Τούλσον 4, Κουζμίνσκας 2, Ντράγκιτς 10 (2), Στίματς 10.
Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Πέτγουεϊ 9 (1), Σερμαντίνι 6, Ντάνστον 7, Σπανούλης 20 (4), Παπαπέτρου 8 (2), Σλούκας 6 (1), Σίμονς 2, Μάντζαρης 2,  Καββαδάς 2, Λοτζέσκι 18 (1).