Με την ψυχή στο στόμα… Ολυμπιακός- Λαμποράλ Κούτσα 63-57

1551535_1530483963853941_1467700246222591865_n

Ο Ολυμπιακός αντιμετώπισε στο ΣΕΦ την ισπανική Λαμποράλ Κούτσα και επικράτησε με σκορ 63-57.

Οι φιλαθλοι του Ολυμπιακού θεώρησαν το αποψινό παιχνίδι εύκολο και σίγουρο αλλά από ότι φάνηκε η ισπανική ομάδα κούρασε αρκετά τον Ολυμπιακό και η τελική διαφορά στους πόντους επήλθε στα τελευταία λεπτά του αγώνα. Ξεκινήσαμε πολύ καλά με την άμυνα μας να αποδίδει πλήρως και τους παίκτες της Λαμποράλ να μην μπορούν να βρουν δίοδο για το καλάθι. Όλη όμως η καλή εικόνα της άμυνας χαλούσε στην επίθεση καθώς δεν μπορούσαμε να σκοράρουμε. Αν και κάποια στιγμή είχαμε μια διαφορά 12 πόντων η Λαμποράλ μας έφτασε και ισοφάρισε κιόλας. Γενικά ένα περιέργο παιχνίδι και από το τελικό σκορ που ξεπέρασε κατα 20 πόντους το 100 δεν πήγε καλά όσον αφορά το σκοράρισμα για καμία από τις δύο ομάδες.

Αναλυτικά ο αγώνας:

Ολυμπιακός (Τόμιτς): Πέτγουεϊ 1, Χάντερ 9 (7ριμπ.), Ντάνστον 10 (6ριμπ.), Σπανούλης 9 (6λ., 2ασ.), Σλούκας 3 (1), Αγραβάνης 4 (7ριμπ.), Μάντζαρης 5 (1), Κατσίβελης, Λαφαγιέτ 7 (1), Λοτζέσκι 15 (1).

Λαμποράλ Κούτσα (Κρέσπι): Ουάιτ, Άιβερσον 8, Κοζέρ 5 (1), Σενγκέλια 11 (1), Πέρκινς 7 (2), Χάμιλτον, Τιγί 4, Σαν Εμετέριο 14 (4), Ερτέλ, Τζόνσον, Μπέρτανς 8 (2).

10734120_1530483897187281_8945711312621968655_n 10393889_1530483920520612_522286764638906054_n

Ο Ολυμπιακός ξεκινησε με βασικούς τους Μάντζαρη, Σπανούλη, Λοτζέσκι, Χάντερ, Ντάνστον ενώ προσπάθησε να τρέξει από τα πρώτα λεπτά, ”σημαδεύοντας” τον αρχηγό σε καταστάσεις pick-n-roll. O Μπέρτανς σκόραρε πίσω από τα 6μ.75 για το 5-7 (3’16”) ωστόσο ο Πέτγουεϊ φορτώθηκε από νωρίς με δεύτερο φάουλ, δίνοντας τη θέση του στον Αγραβάνη. Ο νεαρός σέντερ βοήθησε αμυντικά ενώ οι ”ερυθρόλευκοι” βρήκαν λύσεις στο επιθετικό κομμάτι  από τους Σπανούλη, Λοτζέσκι και προηγήθηκαν με +10 (17-7, 8’45”) έπειτα από κάρφωμα του Ντάνστον! Είναι χαρακτηριστικό ότι η Λαμποράλ Κούτσα έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο με 2/12 δίποντα (16%) ενώ οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν στα ριμπάουντ (11-5) και τις ασίστ (6-2). Το τρίποντο του Λαφαγιέτ εκτόξευσε τη διαφορά στο +12 (24-12, 13’46”) όμως ο Σαν Εμετέριο κι ο Πέρκινς έδωσαν λύσεις πίσω από τα 6μ.75 για τη Λαμποράλ που μείωσε σε 26-23. Οι Βάσκοι είχαν ”σφυγμό” κόντρα στον Ολυμπιακό που βγήκε εκτός ρυθμού ενώ δεν είχε σκορ από το σημείο που αποχώρησε ο Σπανούλης. Οι Πειραιώτες επέτρεψαν στους φιλοξενούμενους να πάρουν αρκετά σουτ από την περιφέρεια, δίνοντας το δικαίωμα στην ομάδα του Μάρκο Κρέσπι να ροκανίσει τη διαφορά. Ο Ολυμπιακός παρατάχθηκε στα τελευταία λεπτά του πρώτου ημιχρόνου με τρία γκαρντ (Σλούκας, Σπανούλης, Λαφαγιέτ) ενώ το νέο ”τρελό” τρίποντο του Πέρκινς έκανε το 30-26 του ημιχρόνου!Η Λαμποράλ Κούτσα μείωσε σε απόσταση… αναπνοής με 2/2 βολές του Κόλτσον Άιβερσον (30-28, 20’40”), ο Ολυμπιακός ήταν φανερά εκτός ρυθμού ενώ οι Βάσκοι μπήκαν ξανά στο παιχνίδι με έναν αιφνιδιασμό κι ένα τρίποντο του Σενγκέλια. Ο Λοτζέσκι απάντησε για το 40-36 ωστόσο ο Σαν Εμετέριο με τρίποντο έδωσε το προβάδισμα στη Λαμποράλ Κούτσα για πρώτη φορά μετά τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, κάνοντας το 40-41 στο 27’09” και βάζοντας πίεση στους Πειραιώτες! Παρ΄όλα αυτά, ο Ολυμπιακός έκλεισε την τρίτη περίοδο στο υπέρ του 48-45 με το κάρφωμα του Χάντερ, έπειτα από ασίστ του Σλούκα.Ο Αγραβάνης βοήθησε αμυντικά όμως Ολυμπιακός συνέχιζε να σπαταλά κατοχές στην επίθεση. Από την άλλη πλευρά, οι φιλοξενούμενοι δεν ήταν διατεθειμένοι να πετάξουν λευκή πετσέτα. Αντίθετα, ο Άιβερσον μείωσε σε 54-52 στο 35′ ενώ ο Μπέρτανς σκόραρε πίσω από τα 6μ.75 για το 56-55 στα 3’31” για τη λήξη! Ο Λοτζέσκι ”ξεμπλόκαρε” την επίθεση του Ολυμπιακού (58-55). Τι ακολούθησε; Μια καλή άμυνα στον Πέρκινς, 1/2 βολές του Σπανούλη και το κάρφωμα του Ντάνστον (61-55. 39’21”) που ”κλείδωσε” ουσιαστικά τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 17-10, 30-26, 48-45, 63-57.

1560560_1530484240520580_783696408917883590_n

Πολύ καλή η άμυνα για τον Θρύλο μας με τον Αγραβάνη να δίνει “ρέστα” και να μην περνάει τίποτα πάνω από αυτόν. Δείχνει ότι αξίζει θέση στην 5άδα και το εκμεταλλεύεται όσο μπορεί τώρα που είναι τραυματίας ο Πρίντεζης. Η Λαμποράλ έχει ένα κακό και καλό μαζί αναλόγως πως θα χειριστεί την κατάσταση και τον αγώνα η ισπανική ομάδα . Το παιχνίδι της είναι άναρχο και οι παίκτες μας φάνηκαν διαβασμένοι και στην αρχή την είχαν περιορίσει. Μετά όμως από την κούραση η άμυνα μας ατόνησε για λίγο κάτι που παραλίγο να μας κοστίσει πολύ.

Παρόλο όμως που η άμυνα μας ήταν υποδειγματική η επίθεση μας είχε καταρρεύσει τελείως. Δεν είχαμε ευστοχία και πολλές φορές κάναμε επιπόλαιες κινήσεις που μας στερούσαν την ευκαιρία να διευρύνουμε την διαφορά και να καθαρίσουμε από νωρίς το παιχνίδι. Στην επίθεση θέλαμε καλύτερη προσαρμογή στην άμυνα της Λαμποράλ και αυτό που έλεγε και ξαναέλεγε ο Τόμιτς στα τάιμ άουτ ήταν να έχουν αποφασιστικότητα, να μην τα βάζουν κάτω και να είναι με το κεφάλι ψηλά.

1560560_1530484083853929_3316721914352762351_n

Ο Ντάνστον είχε ακόμα μία κακή βραδιά και δεν ξέρω τι φταίει.Φανερή η απουσία του Πρίντεζη  ο οποίος είναι τραυματίας. Έχουμε έλλειψη από παίκτες που παίζουν πλάτη και αυτό φάνηκε στο επιθετικό κομμάτι. Θα βρίσκεται σε καλύτερη κατάσταση η ομάδα όταν επανέλθει και ο επίσης τραυματίας Ντάρντεν. Ο Αγραβάνης και ο Λοτζέσκι ήταν οι καλύτεροι στην ομάδα ο πρώτος στο αμυντικό κομμάτι και ο δεύτερος στο επιθετικό.

Απίστευτος ο Πέρκινς που είδαμε σήμερα με την Λαμποράλ. Καμία σχέση με τον Πέρκινς που είχε έρθει πέρυσι στον Ολυμπιακό και δεν μπορούσε ούτε την μπάλα να κρατήσει στα χέρια του. Από ότι φαίνεται διανύει μία καλή μπασκετική χρονιά με την Κούτσα.

Ιδιαίτερα αυστηροί οι διαιτητές στον αγώνα με τις τεχνικές ποινές να πηγαίνουν και να έρχονται βροχή! Και υπήρξε και διαιτητικό λάθος καθώς δεν μετρήθηκε καλάθι για τον Ολυμπιακό. Ο Σπανούλης με λει απ πήγε να σκοράρει και ενώ η μπάλα είχε βρει στο ταμπλό μετά απομακρύνθηκε και δεν μέτρησε το καλάθι.

Αυτό που τέλος πρέπει να αναφέρω είναι ότι δεν έχει ξεπεραστεί ακόμα ο αποκλεισμός από το κύπελλο Ελλάδος και η ομάδα θέλει αναδιοργάνωση. Δεν γίνεται να λειτουργεί η άμυνα και να μην εκμεταλλευόμαστε τις ευκαιρίες αυτές για να ξεκαθαρίζουμε τους αγώνες. Μεγαλύτερη προσήλωση στην επίθεση, λιγότεροι θεατρινισμοί, καλύτερες πάσες και πιο γρήγορο παιχνίδι. Μπορούμε να φτάσουμε ψηλά και να γίνουμε ο Ολυμπιακός που κατέκτησε επί δύο συνεχόμενα έτη την ευρωπαική κούπα. Συγκεντρωθείτε!!!

Και βρείτε και έναν προπονητή για την ομάδα. Δεν γίνεται να συνεχίσουμε έτσι και να βγάλουμε όλη την χρονιά με τον Τόμιτς. Καλός χρυσός δεν λέω αλλά η ομάδα δεν είναι σταθερή έτσι.