Με δύο «ρουκέτες» 2-0 ο Θρύλος στη Ν. Σμύρνη

Με «ρουκέτες» των Μποτία (15′) και Μιλιβόγεβιτς (64′) ο Ολυμπιακός πέρασε νικηφόρα (0-2) από τη Νέα Σμύρνη απέναντι στον Πανιώνιο. 14595724_205996116479046_1387998542490688547_n

Με μια κεφαλιά-οβίδα του Μποτία στο 15’ και ένα αριστοτεχνικό φάουλ του Μιλιβόγεβιτς στο 64’ ο Θρύλος πέρασε νικηφόρα από τη Νέα Σμύρνη όπου κέρδισε 2-0 τον Πανιώνιο για την 7η αγωνιστική της Super League.

Ο Ολυμπιακός ήταν εμφανώς ανώτερος από την αρχή ως το φινάλε της αναμέτρησης. Ήλεγξε απόλυτα το ματς και αφού προηγήθηκε πολύ νωρίς με το γκολ του Μποτία, «σφράγισε» τη νίκη με το δεύτερο που ήρθε από τον Μιλιβόγεβιτς στο β’ ημίχρονο. Μάλιστα η ομάδα μας είχε και δύο δοκάρια, ένα με τον Σεμπά στο α’ ημίχρονο και ένα με τον Ντομίνγκεζ στο β’.

Ο προπονητής μας, Πάουλο Μπέντο, παρέταξε την ομάδα με τον Καπίνο κάτω από τα δοκάρια και στην άμυνα τους Φιγκέιρας, Μποτία, Ντα Κόστα και Ρέτσο. Ο Μιλιβόγεβιτς με τον Μάρτινς ήταν οι κεντρικοί μέσοι με αρκετές ανασταλτικές υποχρεώσεις ενώ μπροστά τους ο Μάριν ανέλαβε το ρόλο του οργανωτή. Στα άκρα της μεσαίας γραμμής και επίθεσης ήταν οι Σεμπά και Ελιουνούσι ενώ στην κορυφή της επίθεσης βρέθηκε ο Ιντέγε.

Η ομάδα μας τέλειωσε την αναμέτρηση με 10 παίκτες καθώς αποβλήθηκε με 2η κίτρινη κάρτα ο Ρέτσος στο 76’ ενώ με 10 έμειναν και οι γηπεδούχοι στο 88’ με τον Βλάχο να παίρνει επίσης 2η κίτρινη.
Το «φιλμ» του αγώνα:
4’ Διαγώνιο αριστερό σουτ του Μασούρα από το ύψος της μικρής περιοχής και αριστερά, ο Καπίνο αποκρούει σε κόρνερ.
10’ Δοκάρι για τον Ολυμπιακό. Ο Σεμπά προσπάθησε να σεντράρει στην μικρή περιοχή, η μπάλα αναπήδησε μπροστά του με συνέπεια να πάρει μια περίεργη τροχιά και εν τέλει να χτυπήσει στην εξωτερική πλευρά της αριστερής συμβολής των δοκαριών.
15’ ΓΚΟΟΟΛ! Το 1-0 για τον Θρύλο με εξαιρετική κεφαλιά του Μποτία. Ο Ισπανός αμυντικός πήδησε πιο ψηλά απ’ όλους, μετά από κόρνερ του Μάριν από δεξιά, και με κεφαλιά-οβίδα έστειλε τη μπάλα στη δεξιά γωνιά του Γιαννιώτη.
23′ Πολύ καλή στιγμή για τον Ολυμπιακό ύστερα από εκτέλεση φάουλ του Σεμπά από αριστερά. Για πολύ λίγο όμως ο Ντα Κόστα δεν προλαβαίνει να την προωθήσει στα δίχτυα.
51’ Διαγώνιο δεξί σουτ του Φιγκέιρας από τη μικρή περιοχή αλλά και πολύ πλάγια δεξιά, η μπάλα φεύγει πάνω από την δεξιά συμβολή των δοκαριών.
60’ Τεράστια ευκαιρία για τον Ολυμπιακό με τον Ελιουνούσι να σεντράρει (λίγο έξω από τη μεγάλη περιοχή και δεξιά) στο 2ο δοκάρι όπου ήρθε ανενόχλητος ο Ρέτσος να κάνει το δεξί πλασέ αλλά και να δει με απογοήτευση τη μπάλα να περνάει ελάχιστα άουτ από το δεξί δοκάρι.
64’ ΓΚΟΟΟΛ! Το 2-0 για τον Θρύλο με φανταστική εκτέλεση φάουλ του Μιλιβόγεβιτς. Ο Σέρβος έστειλε με το δεξί (σ.σ.: φάουλ που κέρδισε ο Μάριν λίγο έξω από τη μεγάλη περιοχή και αριστερά) στο αριστερό παραθυράκι του Γιαννιώτη.
67’ Δεξί σουτ του Σεμπά εντός μεγάλης περιοχής, η μπάλα περνάει πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.
72’ Δοκάρι για τον Ολυμπιακό. Ο Ντομίνγκεζ κάνει σέντρα-σουτ με στόχο τον Φιγκέιρας που έχει κινηθεί στην πλάτη της άμυνας. Ο Ντιόγκο δεν πρόλαβε να κάνει την προβολή ωστόσο ο Γιαννιώτης αιφνιδιάστηκε από την κίνησή του αλλά είδε με ανακούφιση τη μπάλα να καταλήγει στο δεξί του δοκάρι.
90+2’ Κόρνερ του Τσορι από δεξιά, ο Βιάνα κάνει την καρφωτή κεφαλιά για να μπλοκάρει με διπλή προσπάθεια ο Γιαννιώτης.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Βλάνταν Μιλόγεβιτς): Γιαννιώτης, Αντώνιάδης, Βλάχος, Γκιοάτα, Οικονόμου, Σιώπης, Κόρμπος (88’ Ενγκόνγκ), Μασούρας (68’ Ολαϊτάν), Ανσαριφάρντ, Μασούντ, Φούντας.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πάουλο Μπέντο): Καπίνο, Φιγκέιρας, Μποτία, Ντα Κόστα, Ρέτσος, Μιλιβόγεβιτς, Μάρτινς, Ελιουνούσι, Σεμπά (78’ Βιάνα), Μάριν (65’ Ντομίνγκεζ), Ιντέγε (90+1’ Καμπιάσο).