Μάλαγα – Ολυμπιακός 61-69

Τι κι αν η Μάλαγα είναι μόνη πρώτη στο ισπανικό πρωτάθλημα, τι κι αν πριν τρία βράδια υπέταξε την Ρεάλ, ο Ολυμπιακός ήρθε στην Ανδαλουσία για να δείξει ποιος είναι το αφεντικό και τα κατάφερε. Με τον Οθέλο Χάντερ να κάνει πάρτι κάτω από τα καλάθια και τους Σπανούλη, Λοτζέσκι, Λαφαγιέτ και Πετγουεϊ να πρωταγωνιστούν, οι ερυθρόλευκοι του Γιάννη Σφαιρόπουλου καθήλωσαν την ισπανική ομάδα στους 61 πόντους και απέδρασαν με μια νίκη χρυσάφι 61-69 από το Μάρτιν Καρπένα κάνοντας ιδανική πρεμιέρα στο ΤΟΡ-16.

10384841_1563130510589286_8063047587354730348_n

Καλύτερα δεν γίνεται! Ο Ολυμπιακός έκανε ιδανικό ποδαρικό στο 2015 και το Top 16 νικώντας τη Μάλαγα στην Ισπανία με 69-61 βάζοντας από νωρίς θεμέλια πρόκρισης. Ο Οθέλο Χάντερ με 18 πόντους (με 9/10 δίποντα) και 7 ριμπάουντ μαζί με τον Βασίλη Σπανούλη που είχε 11 πόντους και 10 ασίστ (ανέβηκε στην τέταρτη θέση όλων των εποχών) οδήγησαν την ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλο στο θρίαμβο επί των πρωτοπόρων της ισπανικής λίγκας.

O αγώνας:

Μάντζαρης, Σπανούλης, Ντάρντεν, Πέτγουεϊ και Ντάνστον άρχισαν το ματς για τον Ολυμπιακό, ενώ στον αντίποδα βρέθηκαν Γκρέιντζερ, Τούλσον, Γκριν, Κουζμίνσκας και Βάσκεθ. Οι γηπεδούχοι με ώθηση από το κοινό τους που κατέκλυσε τη «Μάρτιν Καρπένα Αρένα» ξεκίνησαν καλύτερα και προηγήθηκαν με 10-4. Οι «ερυθρόλευκοι» χρειάστηκαν ένα εξάλεπτο για να ρολάρουν και με αφετηρία την άμυνά τους να επιστρέψουν στο ματς. Ο Λοτζέσκι έδωσε σκορ από τον πάγκο και με τον Σπανούλη να ξεπερνά τον Γιασικεβίτσιους και να αναρριχάται στην τέταρτη θέση στις ασίστ στην ιστορία της Ευρωλίγκας, το δεκάλεπτο βρήκε τους φιλοξενούμενους στην πρωτοπορία (12-14).

10905988_1563136743921996_8497148443276702491_n

Λαφαγέτ και Χάντερ βοήθησαν στην επίθεση και ο Ολυμπιακός συνέχισε να έχει τον έλεγχο (17-24), ακόμη κι όταν στα μέσα της δεύτερης περιόδου ο Πέτγουεϊ φορτώθηκε με τρίτο φάουλ. Με τρίποντο του Σπανούλη οι φιλοξενούμενοι έφτασαν και στο +8 (21-29), αλλά η απόδοσή τους έπεσε στο φινάλε του ημιχρόνου, με αποτέλεσμα η διαφορά των τριών πόντων (29-32) να είναι μικρή δεδομένης της αστοχίας των Ανδαλουσιάνων που είχαν 5/29 σουτ και έμεναν στο ματς χάρη στις βολές (18/22). Έξτρα «πονοκέφαλος» για τον Γιάννη Σφαιρόπουλο ήταν το τρίτο φάουλ και από τον Ντάνστον.

Ο Ολυμπιακός συνέχισε να έχει τον έλεγχο στην τρίτη περίοδο. Ο Χάντερ έκανε το καλύτερο παιχνίδι του στην ομάδα, ο Πρίντεζης έδινε λύσεις και ο Σπανούλης ασίστ, με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι έφτασαν και πάλι στους επτά (36-43). Ο Γκρέιντζερ και ο Τόμας, ωστόσο, με προσωπικά καλάθια κρατούσαν μέσα στο «κόλπο» τη Μάλαγα, που παρότι δεν βελτίωσε σημαντικά τα ποσοστά της παρέμενε κοντά στο σκορ (45-48).

Οι Πειραιώτες μπήκαν… καμικάζι στην τέταρτη περίοδο. Το κάρφωμα του Πέτγουεϊ έδωσε το έναυσμα και μετά την τεχνική ποινή του… γκρινιάρη Πλάθα τα τρίποντα από Σλούκα και Λοτζέσκι εκτόξευσαν τη διαφορά για πρώτη φορά στους εννιά (47-56). Ο Σπανούλης με «βόμβα» από οκτώ μέτρα διατήρησε τη διαφορά (50-59), αλλά τα επιθετικά ριμπάουντ και ο Κουζμίνσκας κρατούσαν όρθια τη Μάλαγα (59-64). Το πέμπτο φάουλ του Χάντερ δεν στοίχισε στον Ολυμπιακό, καθώς ο Γκριν είχε 0/2 από τη γραμμή και ο Σπανούλης από το… σπίτι του «καθάρισε» το ματς με τρίποντο (61-69).

11881041-2y8tzwgh2zmeec9ujsxbey

Δεκάλεπτα: 12-14, 29-32, 45-48, 61-69.

Μάλαγα (Πλάθα): Βασιλειάδης 3, Τούλσον 5, Τόμας 11, Σουάρεθ 3, Γκρέιντζερ 15, Βάσκεθ 11 (10 ριμπ.), Κουζμίνσκας 12, Στέφανσον, Γκριν, Γκολούμποβιτς 1.

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Πέτγουεϊ 7 (6 ριμπ.), Χάντερ 18 (7 ριμπ.), Ντάνστον 1, Σπανούλης 11 (10 ασίστ), Σλούκας 5, Πρίντεζης 8, Μάντζαρης, Καββαδάς, Λαφαγιέτ 9, Ντάρντεν, Λοτζέσκι 10.