Λύτρωση στο 89′ και το 91′ !!! Λεβαδειακός – Ολυμπιακός 0-2

Ο Ολυμπιακός λυτρώθηκε στο τέλος με τον Λεβαδειακό στο ΟΑΚΑ και χρειάστηκαν δυο… κόντρες για να σκοράρει με Μιλιβόγεβιτς (89′) και Φορτούνη (91′) και να νικήσει 2-0.

ËÅÂÁÄÅÉÁÊÏÓ - ÏËÕÌÐÉÁÊÏÓ LEVADIAKOS - OLYMPIAKOS (SUPERLEAGUE 2015-2016)Με δύο γκολ στο 89′ και το 91′, από Μιλιβόγιεβιτς και Φορτούνη αντίστοιχα, ο Ολυμπιακός νίκησε τον Λεβαδειακό με 2-0 στο ΟΑΚΑ. Παραλίγο να γκελάρει η ομάδα του Πειραιά, που δεν έπιασε καλή απόδοση στο ματς και είχε την τύχη με το μέρος της στο φινάλε της αναμέτρησης.

Η εξυπνάδα του Λούκα Μιλιβόγιεβιτς να βάλει την κόντρα στο 89′, στην προσπάθεια να διώξει την μπάλα ο Ρομέου, αποδείχθηκε καταλυτική για τον Ολυμπιακό, που έκανε το 1-0 και γλίτωσε μία μεγάλη γκέλα στο παιχνίδι με τον Λεβαδειακό. Στο 91′ ήρθε η πινελιά του Κώστα Φορτούνη, με την μπάλα να χτυπάει και στον Τριποτσέρη, στο δεύτερο γκολ των ερυθρόλευκων. Η επικράτηση με 2-0 επί του αξιόμαχου Λεβαδειακού ήρθε πολύ δύσκολα, έξυπνα και τυχερά. Δύο στα δύο για τους Πειραιώτες στη φετινή Super League.

Ο αγώνας:

Απόλυτο αφεντικό στο παιχνίδι από τα πρώτα λεπτά ο Ολυμπιακός. Οι παίκτες του Σίλβα πήραν από το πρώτο σφύριγμα μέτρα στο γήπεδο και μαζί και την κατοχή της μπάλας. Μάλιστα, θα μπορούσαν να προηγηθούν μόλις στο 8’, αν ο Πάρντο ήταν πιο… μεγαλόκαρδος και δεν επέλεγε να τελειώσει μόνος του (ανεπιτυχώς) μια ωραία αντεπίθεση από πάσα του Φορτούνη. Ο Λεβαδειακός από την πλευρά του ήταν τελείως ακίνδυνος επιθετικά και παρέμεινε κλεισμένος στο μισό γήπεδο.

Η ίδια εικόνα συνεχίστηκε και μετά το πέρασμα του πρώτου 20λεπτου. Οι ερυθρόλευκοι αύξαναν λεπτό με το λεπτό την πίεσή τους κι έκαναν σαφές στον αντίπαλό τους πως ακόμη κι αν ξεμυτίσει θα το πληρώσει. Ο Φουρτούνης σε ρόλο «μαέστρου» ήταν ο δημιουργός κάθε φάσης της ομάδας του, όμως είτε η αστοχία, είτε τα καλά αντανακλαστικά του Τσιντώντα δεν έφεραν το γκολ. Έτσι το ημίχρονο έκλεισε με τους Βοιωτούς να μπαίνουν στα αποδυτήρια νιώθοντας τυχεροί από την διατήρηση του «μηδέν».

Πολύ καλύτερο πρόσωπο από τους παίκτες του Μάντζιου στα πρώτα λεπτά του δεύτερου 45λεπτου. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα να υποπέσει σε εύκολα λάθη ο Ολυμπιακός και να χαλάσει την καλή κυκλοφορία του. Ο Λεβαδειακός μάλιστα, έφερε πιο ψηλά τις γραμμές του ρισκάροντας -όσο μπορούσε- επιθετικά αλλά χωρίς να ανησυχήσει τον Ρομπέρτο. Οι Πειραιώτες προσπαθούσαν και με την είσοδο των Τσόρι και Σεμπά να ανοίξουν την αντίπαλη άμυνα αλλά ευκαιρίες δεν έρχονταν και η μπάλα δεν έμπαινε στην περιοχή.

Το γήπεδο άρχισε να γέρνει στο τελευταίο 20 λεπτο. Οι Βοιωτοί, που καλύπτονταν με το «Χ», έδωσαν ξανά μέτρα με τους «ερυθρόλευκους» να μην τα αφήνουν ανεκμετάλλευτα. Μάλιστα, έφτασαν πιο κοντά από ποτέ στο γκολ με τον Ντοσεβί να σημαδεύει το δοκάρι με υπέροχο πλασέ στο 81’. Τα λεπτά περνούσαν, ψυχραιμία δεν υπήρχε, ο Τσόρι ανέλαβε να βγάλει τα… κάστανα απ’ την φωτιά αλλά ατύχησε επίσης, αφού είδε την σέντρα-σουτ που επιχείρησε στο 85’ να καταλήγει στο οριζόντιο δοκάρι. Τελικά, έστω και αργά, η τύχη χαμογέλασε στον Ολυμπιακό. Από… κόντρα σε μονομαχία με τον Ρομέου, ο Μιλιβόγεβιτς έγινε λυτρωτής στο 89’ και δύο λεπτά αργότερα, ο Φορτούνης με παρόμοιο τρόπο έπειτα από σουτ (90+2’) σφράγισε τη νίκη των φιλοξενούμενων.

Λεβαδειακός (Άκης Μάντζιος): Τσιντώτας, Μιλιάζες, Ουόν, Στάθης, Τριποτσέρης, Ρομέου, Νικολάου, Μίνγκας (67’ Μάρκοβιτς), Μαχαίρας (46’ Μουλόπουλος), Μάντζιος , Γιακουμάκης (88’ Ναβάρο)

Στον πάγκο: Μοσχονάς, Μιλοσάβλιεφ, Μάγκας

Ολυμπιακός (Μάρκο Σίλβα): Ρομπέρτο, Ντα Κόστα, Σιόβας, Καμπιάσο (56’ Σεμπά) , Ντουρμάζ (71’ Ντουρμάζ), Μιλιβόγεβιτς, Ομάρ, Φορτούνης, Σαλίνο, Πάρντο (56’ Τσόρι), Χάρα