Αταλάντα – Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 2-2 – Κριστιάνο, εσύ Super STAR!!! (Vid)

Στο προηγούμενο παιχνίδι κόντρα στην Αταλάντα, ήταν αυτός που υπέγραψε την ολική ανατροπή της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ. Σε αυτό, έκανε και πάλι το καθήκον του και με ένα γκολ στις καθυστερήσεις γλίτωσε τους Κόκκινους Διαβόλους από την ήττα. Ο Πορτογάλος σούπερ σταρ με μια γκολάρα στο 90+2 ισοφάρισε για το τελικό 2-2 και κράτησε μόνος του την ομάδα του Ολε Γκούναρ Σόλσκιερ στην κορυφή του ομίλου.

Το παιχνίδι ήταν κομμένο και ραμμένο για την Αταλάντα. Προηγήθηκε δυο φορές, είχε την κατοχή της μπάλας και τις πιο ξεκάθαρες φάσεις για γκολ. Ωστόσο, ο CR7 συνέχισε να παλεύει και παράλληλα η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ απέφυγε τους μπελάδες για την πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης. Αρχικά στις καθυστερήσεις του πρώτου ημίχρονου, μετά από ωραία συνεργασία με τον Μπρούνο Φερνάντες έσβησε το προβάδισμα που είχε δώσει ο Ιλισιτς (13΄) στην Αταλάντα. Η ομάδα από το Μπέρκγαμο πήρε και πάλι το πρόβάδισμα με τον Ζαπάτα (56΄) αλλά και πάλι ο Πορτογάλος είχε την απάντηση.

H Aταλάντα και στις δυο αναμέτρησεις θα μπορούσε να πάρει κάτι παραπάνω από τα δυο παιχνιδία από την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, ωστόσο Κριστιάνο Ρονάλντο δυο φορές της έκοψε την χαρά και πλέον βρίσκεται στην τρίτη θέση του ομίλου, με 5 βαθμούς.

Από την άλλη, το σύνολο του Ολε Γκούναρ Σόλσκιερ μετά από αυτή την ισοπαλία βρίσκεται στην κορυφή του ομίλου με 7 βαθμούς, όσους έχει και η Βιγιαρεάλ, η οποία επικράτησε εύκολα με 2-0 της Γιούνγκ Μπόις, χάρη στα γκολ των Καπούε και Νταντζούμα και πλέον το μεταξύ τους παιχνίδι την επόμενη αγωνιστική πέρα από την πρόκριση θα κρίνει και την πρωτιά του ομίλου.