«Κόκκινο» το League Cup!

Ο Ολυμπιακός καθάρισε εύκολα τον ΠΑΟΚ στον τελικό του League Cup στο Ρέντη με 3-0 σετ και παρέμεινε για 3η σερί χρονιά ο τίτλος στον Πειραιά!

«Ερυθρόλευκος» βάφτηκε ο πρώτος τίτλος της φετινής χρονιάς στο βόλεϊ καθώς ο Ολυμπιακός επικράτησε εύκολα με 3-0 (25-23, 25-16, 25-21) του ΠΑΟΚ και κατέκτησε το φετινό League Cup. Οι «κόκκινοι» κυριάρχησαν πλήρως στο παιχνίδι με τους Τσούπκοβιτς, Αγκάμεζ και Άθος Κόστα να κάνουν ένα εξαιρετικό παιχνίδι, ενώ από την άλλη είδαμε έναν νευρικό ΠΑΟΚ των πολλών λαθών να αφήνεται στις ορέξεις των παιχτών του Σλόμπονταν Μπόσκαν και να γνωρίζει μια εύκολη ήττα στον τελικό.

Το ματς

Στις αρχές του πρώτου σετ ο Ολυμπιακός εκμεταλλεύτηκε τον εκνευρισμό και τα λάθη του ΠΑΟΚ και πήρε μια διαφορά 4 πόντων για το 16-12. Ο ΠΑΟΚ με ένα σερί μείωσε σε 19-18.Ο Αγκάμεζ για τον Ολυμπιακό και Νταντέ-Ανδρεάδης για τον ΠΑΟΚ έστειλαν το ματς στο 21-20. Μετά από ένα σερί από λάθος σερβίς ο Ολυμπιακός διατήρησε ένα ελαφρύ προβάδισμα απέναντι στην ομάδα της Θεσσαλονίκης. Ο Τακουρίδης μείωσε ξανά σε 24-23 για τον ΠΑΟΚ όμως ο Αγκάμεζ τελείωσε το πρώτο σετ με μπλοκ άουτ για το 1-0.

Ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά και στο δεύτερο σετ. Παρόλα αυτά ο ΠΑΟΚ με ένα μικρό σερί για λίγο τα ηνία στο 7-8 και το σετ να συνεχίζεται πόντο πόντο. Ένα σερί 6-0 όμως των ερυθρόλευκων άνοιξαν την διαφορά υπέρ του Ολυμπιακού (18-12), που δεν δυσκολεύτηκε καθόλου να εκμεταλλευτεί τον εκνευρισμό του ΠΑΟΚ και να κάνει το 2-0.

Στο τρίτο σετ ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να ξυπνήσει, με τον Σακόγλου να ανεβάζει στροφές και να ηγείται της επίθεσης του ΠΑΟΚ. Ο Άθος Κόστα ήταν παρών σε κρίσιμα σημεία, χάρισε σημαντικούς πόντους στους ερυθρόλευκους που κατάφεραν να γράψουν το 3-0 και να κατακτήσουν το League Cup.