Και τώρα φέρτε μας το Ευρωπαικό!!!Ολυμπιακός – Πανελευσινιακός 104-55

Πανέτοιμος δείχνει να είναι ο Ολυμπιακός, που επικράτησε του Πανελευσινιακού με το τελικό, 104 – 55. Η δυναμική του αντιπάλου και ο χαρακτήρας του αγώνα, μπορεί να μην αποτελούν μέτρο σύγκρισης ενόψει Final4, ωστόσο η διάθεση και η αγωνιστική κάτασταση, στην οποία φάνηκε να βρίσκονται οι ερυθρόλευκοι παίχτες, γεμίζουν αισιοδοξία.

11009163_1614748862094117_1186944471541636412_n

Και τώρα… Μαδρίτη! Στην τελευταία «πρόβα» του πριν το Final-4 της άλλης εβδομάδας, ο Ολυμπιακός έδειξε πιο σοβαρός από ποτέ κι έκλεισε την κανονική περίοδο της Α1 με το εμφατικό 104-55 απέναντι στον υποβιβασμένο Πανελευσινιακό.

Ο Γιάννης Σφαιρόπουλος μοίρασε το χρόνο στους παίκτες του -που προσέφεραν και θέαμα, κάτι που αποδεικνύεται και απ’ το γεγονός πως μόνο οι Ντάρντεν-Παπαπέτρου έπαιξαν πάνω από 20’.

«Καυτοί» έδειξαν ενόψει ΤΣΣΚΑ Μόσχας οι Πρίντεζης (14π.) και Σπανούλης (11π., 6 ασίστ), ενώ 14 προσέθεσε ο Σλούκας, 13 ο Αγραβάνης κι ενώ δεν αγωνίστηκε για λόγους ξεκούρασης ο Λοτζέσκι.

Ο αγώνας

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε το παιχνίδι έχοντας στη πεντάδα τους Μάντζαρη, Σπανούλη, Ντάρντεν, Πρίντεζη και Ντάνστον, με τον Μάντζαρη να μοιράζει ασίστ στους συμπαίκτες του και να εκτελεί από την περιφέρεια, κάνοντας το σκορ 9-2 στο 2′. Ο Πανελευσινιακός κατάφερε να μειώσει σε 9-8 χάρη σε τρίποντο του Σίμπσον, αλλά με τον ίδιο τρόπο απάντησε και ο Πρίντεζης (13-10) στη συνέχεια, με τον Σπανούλη με λέι-απ να “γράφει” το 15-10 στο 5′.

Το παιχνίδι στη συνέχεια απέκτησε γρήγορο ρυθμό, με τους Πειραιώτες να συνεχίζουν να ρίχνουν… βόμβες από την περιφέρεια, με τους Λαφαγιέτ και Πρίντεζη να εκτοξεύουν την διαφορά στο +12 (28-16) στο 8′. Οι ερυθρόλευκοι μετρούσαν 5/6 τρίποντα, όντας εντυπωσιακά εύστοχοι από τα 6.75 μέτρα. Το πρώτο δεκάλεπτο βρήκε τον Ολυμπιακό να προηγείται με 32-18, έχοντας για σκόρερ τους Πρίντεζη (10π) και Σπανούλη (8π), με τους παίκτες του κόουτς Σφαιρόπουλου να μπαίνουν με φόρα στο ματς, πατώντας… τέρμα το γκάζι, παίζοντας θεαματικό μπάσκετ.

11038479_10153261845015185_9153806196587337131_n

Στη δεύτερη περίοδο ο Ολυμπιακός συνέχισε να βρίσκει στόχο με τρίποντα, με τον Αγραβάνη να διαμορφώνει το 37-18. Ο Πανευλευσινιακός στη συνέχεια επιχείρησε να παίξει περισσότερο σκληρή άμυνα, κάνοντας μπόλικα φάουλ, με τον Δορκοφίκη παράλληλα να μειώνει σε 38-21 με σουτ από τα 6.75 μέτρα. Όποτε ο Χάντερ δεχόταν την μπάλα μέσα στη ρακέτα είχε καλά τελειώματα, με τον Κατσίβελη να κάνει το σκορ 44-25 στο 15′.

Ο ρυθμός του αγώνα είχε πέσει, ο κόουτς Σφαιρόπουλος μοίραζε τον χρόνο συμμετοχής στους παίκτες του, με τον Ολυμπιακό να είναι αλάνθαστος, μετρώντας παράλληλα και 11 ασίστ. Οι Πειραιώτες πίεζαν περισσότερο στην άμυνα, έχοντας περιορίσει τους φιλοξενούμενους, με τον Πέτγουεϊ να καρφώνει και τον κεφάτο Αγραβάνη να φτάνει τους 9 πόντους στο ματς (54-29). Σκορ πρώτου ημιχρόνου, Ολυμπιακός – Πανελευσινιακός 54-31, με τους γηπεδούχους να είναι αρκετά άστοχοι στη δεύτερη περίοδο από την περιφέρεια (1/9, 6/15 σύνολο).

ffe

Στη τρίτη περίοδο ο Ντάνστον πήρε μπρος επιθετικά, έχοντας για συμπαραστάτη τον Πρίντεζη, ο οποίος στο 34′ ‘εκανε το σκο 64-36, φέρνοντας τον Ολυμπιακό στο +28, με τον εξαιρετικό Μάντζαρη να δίνει την 5η του ασίστ στο ματς, με τον Σπανούλη παράλληλα να μετρά 6 τελικές πάσες. Οι γηπεδούχοι είχαν κυριαρχήσει στο ματς, αλλά παρουσίαζαν μία αδυναμία στα ριμπάουντ, καθώς ο αντίπαλος είχε φτάσει ήδη τα 11 επιθετικά.

Ο Πανελευσινιακός έκανε και πάλι αρκετά φάουλ, στην προσπάθεια του να αμυνθεί, στέλνοντας συχνά στις βολές τον Ολυμπιακό, με τον Παπαπέτρου να είναι άστοχος από το συγκεκριμένο σημείο, αλλά ο Σλούκας ήταν εύστοχος, φέρνοντας την διαφορά στο +31 (69-38). Οι φιλοξενούμενοι στο τρίτο δεκάλεπτο ήταν περισσότερο ανταγωνιστικοί (19-17), αλλά το παιχνίδι είχε αποκτήσει εδώ και ώρα διαδικαστικό χαρακτήρα, με τους Πειραιώτες να προηγούνται με 73-48.

11181806_1614743892094614_6802006585984661300_n

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Σλούκας μπήκε με όρεξη στο ματς και με σερί προσπάθειες διαμόρφωσε το 77-48. Ο Ολυμπιακός έκανε ένα εντυπωσιακό 12-0 σερί, μέσα σε τρία λεπτά, παίζοντας γρήγορο μπάσκετ, με τον Πέτγουεϊ να “γράφει” το 85-48 στο 33′, εκτοξεύοντας την διαφορά στο +37. Οι Πειραιώτες έπαιζαν εξαιρετική άμυνα, επιδιώκοντας τις επαφές,  έχοντας… πνίξει τον αντίπαλο τους, ο οποίος κατάφερε να σκοράρει ύστερα από πέντε λεπτά με τον Μάρκοβιτς (85-49) με βολή.

Ο Λαφαγιέτ με τρίποντο εκτόξευσε την διαφορά στο +42 (91-49), ύστερα από την 4η ασίστ του Σλούκα, ενώ στη συνέχεια πήρε το όπλο του ο Αγραβάνης, ο οποίος με δύο σερί προσπάθειες διαμόρφωσε το 97-52, δίνοντας προβάδισμα 45 (!) πόντων στην ομάδα του. Θέμα χρόνου ήταν να φτάσει και να ξεπεράσει τους 100 πόντους στο ματς ο Ολυμπιακός, το οποίο και έγινε πράξη, με τον Κατσίβελη να ευστοχεί σε τρίποντο (102-55). Τελικό σκορ στην αναμέτρηση, Ολυμπιακός – Πανελευσινιακός 104-55, με τους ερυθρόλευκους πλέον να σκέφτονται αποκλειστικά το Final-Four. Οι γηπεδούχοι στη τελευταία περίοδο “σκότωσαν” τον αντίπαλο τους, μετρώντας σκορ 31-7.