ΚΑΟΔ – Ολυμπιακός 64-82

Άνετη νίκη στη Δράμα με 82-64 επί του ΚΑΟΔ πήρε ο Ολυμπιακός για την 8η αγωνιστική της Α1.

10409111_1547784145457256_2135624518571555339_n

Ο Θρύλος δεν συνάντησε καμία δυσκολία σε κανένα σημείο του αγώνα και αν δεν είχε χαλαρώσει στο τρίτο δεκάλεπτο και στο τέλος της τελευταίας περιόδου, τότε η διαφορά θα είχε πάρει αστρονομικές διαστάσεις.

Πολύ καλός ο Αγραβάνης, έδωσε πολλή ενέργεια στην ομάδα και πολύτιμους πόντους. Εξαιρετικοί, όμως, και οι Μάντζαρης, Πέτγουεϊ, Ντάνστον και Χάντερ, με τον Έλληνα γκαρντ να «πυροβολεί» έξω από τα 6,75 και τους τρεις Αμερικανούς να κάνουν «πάρτι» στον αέρα.

Ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και επέβαλλε από την αρχή τον ρυθμό του. Ξεκίνησε με σερί 7-0 και με «όπλο» την καλή άμυνα και τρίποντες «βόμβες» των Πέτγουεϊ, Μάντζαρη και τους παίκτες να συνεργάζονται εξαιρετικά στην επίθεση, «έχτισε» μία καλή διαφορά.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Θρύλος ανέβασε κι άλλο την απόδοσή του. Με σούπερ Αγραβάνη (10 πόντους, 2 τάπες, 1 ριμπάουντ σε 6:29’’ και μεγάλη ενέργεια σε άμυνα και επίθεση), η διαφορά εκτοξεύτηκε και έφτασε μέχρι και τους 27 πόντους (19-46), έπειτα από ένα επί μέρους σερί 9-0 για τον Ολυμπιακό.

Σε αυτό το πρώτο ημίχρονο, εκτός του Αγραβάνη, καλοί ήταν οι Πέτγουεϊ, Λαφαγέτ με 8 πόντους, ο Μάντζαρης με 7, ο Σπανούλης είχε 5, ενώ ο Χάντερ είχε 4 πόντους και 9 (!) ριμπάουντ.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός δεν ήταν καλός και επέτρεψε στον ΚΑΟΔ να μειώσει τη διαφορά. Οι παίκτες του Σφαιρόπουλου ξεκίνησαν με δύο τρίποντα των Πέτγουεϊ, Μάντζαρη, αλλά δεν μπήκε στο παιχνίδι και οι γηπεδούχοι μείωσαν στους 12.

Στην τέταρτη περίοδο, όμως, ο Θρύλος επανέφερε την τάξη και θα είχε ολοκληρώσει ακόμα πιο καλά το ματς, αν δεν χαλάρωνε στο φινάλε θα είχε νικήσει πολύ πιο άνετα. Ο ΚΑΟΔ ξεκίνησε με ένα 5-0, αλλά στη συνέχεια τα συνεχόμενα τρίποντα των Σλούκα, Σπανούλη, Μάντζαρη (2) έκαναν τη διαφορά. Ο Ντάνστον σημείωσε τους υπόλοιπους πέντε πόντους και κάπως έτσι ολοκληρώθηκε το παιχνίδι.

Τα δεκάλεπτα: 11-23, 25-48, 45-62, 64-82

ΚΑΟΔ: Σλαφτσάκης 13, Τρότερ 2, Τζόνσον, Γεωργάκης 2, Άτκινς 6 (1), Σπυριδωνίδης, Μισέλ 12, Ζάρας 10, Λο 4, Χρυσικόπουλος, Κολοβής.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Πέτγουεϊ 11 (3), Χάντερ 6 (12 ριμπ.), Ντάνστον 9, Σπανούλης 8 (2), Ντάρντεν, Σλούκας 8 (1), Λαφαγιέτ 8, Χριστοδούλου, Αγραβάνης 12 (2), Μάντζαρης 17 (4), Καββαδάς