Καλλονή-Παναθηναϊκός 1-0

v

Tην πρώτη του ήττα στο πρωτάθλημα γνώρισε ο Παναθηναϊκός ο οποίος ηττήθηκε από την Καλλονή στην Μυτιλήνη με 1-0 με τους πράσινους να έχουν κάθε δικαίωμα να διαμαρτύρονται για την διαιτησία του Σταύρου Τριτσώνη.

Ο ρέφερι της αναμέτρησης δεν απέβαλε όπως όφειλε στο 9′ τον γκολκίπερ της Καλλονής, τον Χογκ, ο οποίος ανέτρεψε εκτός περιοχής τον Κλωναρίδη που είχε βγει τετ α τετ. Βέβαια και η βοηθός κ. Κουρομπύλια θα μπορούσε να τον βοηθήσει δείχνοντας την παράβαση.

Οι πράσινοι βέβαια ήταν κακοί στην συνέχεια της αναμέτρησης και πέταξαν και πάλι ένα ημίχρονο καθώς στο δεύτερο ανέβασαν την απόδοση τους. Δεν μπόρεσαν όμως να αξιοποιήσουν κάποια από τις ευκαιρίες που έκαναν με τον Γιάννη Αναστασίου μετά το τέλος της αναμέτρησης να μιλάει για ντροπή που οι παίκτες του δεν πέτυχαν κάποιο γκολ παρά τις φάσεις που έκαναν.

Ο Παναθηναϊκός παρατάχθηκε με τον Κοτσόλη κάτω από τα γκολπόστ, στα δεξιά έπαιξε ο Μπούρμπος αριστερά ο Νάνο και στο κέντρο της άμυνας οι Κουτρουμπής, Σίλντενφελντ. Στο χώρο της μεσαίας γραμμής αγωνίστηκε ο Μέντες έχοντας δίπλα του τους Μπούι και Ζέκα και η τριάδα μπροστά ήταν οι Ατζαγκούν, Πέτριτς και Κλωναρίδης.

Από την πλευρά της η Καλλονή κατέβηκε στον αγωνιστικό χώρο με ένα 3-5-2 δίνοντας έμφαση στην άμυνα της και προσπαθώντας να χτυπήσει στην κόντρα και στις αντεπιθέσεις με τους Λεοζίνιο και Χουάνμα.

Οι πράσινοι ήταν κακοί στο πρώτο μέρος με τους Μπούι και Κουτρουμπή να είναι αρνητικοί ενώ η εν γένει παρουσία του τριφυλλιού πλην των Κλωναρίδη και Πέτριτς που έψαξε το γκολ ήταν κακή.

Στο δεύτερο ημίχρονο και με τις αλλαγές που έκανε ο Αναστασίου ο Παναθηναϊκός ανέβασε την απόδοση του αλλά σε αντίθεση με τα προηγούμενα δυο ματς δεν κατάφερε να βρει τον δρόμο προς τα δίχτυα.

Ίσως ο Καρέλης θα έπρεπε να μπει νωρίτερα στον αγωνιστικό χώρο καθώς φάνηκε σε ένα ακόμη παιχνίδι η έλλειψη του Μάρκους Μπεργκ.