Κακή εμφάνιση και πρώτη ήττα!!! Λαμποράλ – Ολυμπιακός 96-89, (κ.δ. 80-80)

Κακή εμφάνιση και πρώτη ήττα στην Ευρωλίγκα. Ο Ολυμπιακός δεν τα κατάφερε στην Ισπανία, όπου ηττήθηκε στην παράταση από τη Λαμποράλ Κούτσα με 96-89, έχοντας σε κακή βραδιά τον Βασίλη Σπανούλη, αλλά και τους περισσότερους παίκτες.

12038150_1671581079744228_1000562156602858323_n

Οι ερυθρόλευκοι προσπάθησαν στη τελευταία περίοδο της κανονικής διάρκειας του αγώνα να πάρουν τη νίκη, χάρη κυρίως στον εκπληκτικό Ματ Λοτζέσκι, ωστόσο σε ένα φινάλε “θρίλερ” αρχικά ο Β. Σπανούλης αστόχησε σε σουτ 3 πόντων κι εν συνεχεία οι διαιτητές (σωστά) δεν μέτρησαν το απίθανο “buzzer beater” του Τζέϊμς, πίσω από τη σέντρα. Έτσι, οδηγηθήκαμε στην πεντάλεπτη παράταση, όπου οι γηπεδούχοι με περισσότερες δυνάμεις και ψυχικά αποθέματα, πήραν το ροζ φύλλο αγώνα.

Στο πρώτο δεκάλεπτο, ο Ολυμπιακός μπήκε καλά και αποφασισμένος. Μάλιστα, ήταν λίγες οι στιγμές που έχασε το προβάδισμα, ωστόσο «πλήρωσε» το κακό τελευταίο δίλεπτο, όταν και έχασε το +3 με το οποίο είχε προηγηθεί δύο φορές. Το κέρδος για τον Θρύλο ήταν αναμφίβολα ο Χάντερ, ο οποίος επέστρεψε και έδειξε πως όταν είναι απόλυτα έτοιμος, θα «ανεβάσει» την ομάδα.

Οι Βάσκοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και στο δεύτερο δεκάλεπτο, όπου έφτασαν το επί μέρους σερί στο 11-0. Μάλιστα, οι κακές άμυνες ου πρωταθλητή Ελλάδας και τα τρίποντα του Μπουρούση στο τέλος, έστειλαν τη διαφορά και στο -9 για τον Ολυμπιακό. Ο Γιάννης Σφαιρόπουλος έδειχνε σε κάθε τάιμ άουτ τον εκνευρισμό του και ζητούσε από τους παίκτες του να παίξουν καλύτερη άμυνα.

Στην τρίτη περίοδο ο Λοτζέσκι ξεκίνησε δυνατά, σκόραρε τους 13 από τους πρώτους 17 πόντους του Ολυμπιακού, αλλά δεν είχε την απαιτούμενη βοήθεια. Όταν την απέκτησε, ο Ολυμπιακός έκανε ένα επί μέρους σερί 3-12 και πλησίασε μέχρι και τους τέσσερις πόντους.

Στο τέλος, ο πρωταθλητής Ελλάδας μπήκε δυνατά. Μάλιστα, προηγήθηκε με 71-72, με το καλάθι του Σπανούλη, μετά από το 15-18, και έδειχνε να είναι μέσα στο παιχνίδι. Το φινάλε ήταν συγκλονιστικό, αλλά θα μπορούσε να είχε αποφευχθεί η παράταση. Και δεν εννοούμε το εκπρόθεσμο καλάθι του Τζέιμς, αλλά την πολύ κακή επιλογή του Σπανούλη, όταν με το σκορ στο 80-80 προτίμησε να κάνει επίθεση στα 4-5 δευτερόλεπτα πριν το τέλος, με τρίποντο εκτός ισορροπίας και υπό πίεση.

Το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση, όπου ο Λοτζέσκι ξεκίνησε με καλάθι για το 80-82, ωστόσο ξέμεινε από δυνάμεις, αντικαταστάθηκε και κάπου εκεί τελείωσε το παιχνίδι. Ο Μάντζαρης το πάλεψε, σκόραρε πέντε πόντους σε αυτό το έξτρα πεντάλεπτο, αλλά ο πρωταθλητής Ελλάδας πλήρωσε τις πολύ κακές επιλογές του στην επίθεση, με τα τόσα πολλά λάθη.

Αυτή ήταν η πρώτη ήττα στην Ευρωλίγκα για τον Ολυμπιακό, μία εβδομάδα μετά τη νικηφόρα πρεμιέρα επί της Τσεντεβίτα.

Τα δεκάλεπτα: 21-18, 48-39, 69-63, 96-89

ΛΑΜΠΟΡΑΛ ΚΟΥΤΣΑ: Τζέιμς 13 (3), Ντιόπ Μ., Κοζέρ 9 (1), Πλάνινιτς 4, Χάνγκα 17 (2), Μπουρούσης 28 (2τρ., 12 ριμπ.), Μπλάζιτς 3 (1), Ντιόπ Ιλ. 2, Τιγί 4, Κανγκούρ 5 (1), Άνταμς 8 (2), Κορμπάτσο 3 (1).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Γιανγκ 5, Χάντερ 7, Παπαπέτρου, Σπανούλης 11 (9 ασ.), Στρόμπερι 7, Μιλουτίνοφ 2, Πρίντεζης 11, Αγραβάνης, Μάντζαρης 13 (3), Χάκετ 5 (1), Λοτζέσκι 28 (6/7 τρ., 7 ριμπ.), Αθηναίου.