Ιστορικό 17 στα 17 ο Θρύλος!!! Ολυμπιακός – Λεβαδειακός 3-1

Την 17η συνεχόμενη νίκη του στο φετινό πρωτάθλημα πέτυχε ο Θρύλος, ο οποίος επικράτησε με 3-1 του Λεβαδειακού και πέτυχε ένα ανεπανάληπτο ρεκόρ. Οι παίκτες του Μάρκο Σίλβα, που ήταν καταιγιστικοί, διέλυσαν κυριολεκτικά την άμυνα των Βοιωτών και έφτασαν σε ένα ακόμα τρίποντο.

12439527_1212583222090025_4369992388136207929_n

Η μεσοεπιθετική γραμμή του Ολυμπιακού κυριάρχησε κατά κράτος στον αγωνιστικό χώρο, με τους Ιντέγε (16′), Πάρντο (42′) και Τσόρι (56′) να σκοράρουν και να γράφουν με χρυσά γράμματα τα ονόματά τους στην ιστορία του Θρύλου. Το γκολ της… τιμής για τον Λεβαδειακό πέτυχε ο Μπεν στο 88’.

Οι «ερυθρόλευκοι», οι οποίοι για πολλοστή φορά παρέδωσαν απλόχερα μαθήματα ποδοσφαίρου, βάζουν πλέον πλώρη για να καταρρίψουν και το ρεκόρ των 17 σερί επιτυχιών.

Μπήκε αποφασισμένος

Ο Θρύλος ξεκίνησε σαν… δαιμονισμένος το παιχνίδι και από το πρώτο κιόλας λεπτό της αναμέτρησης έκλεισε τον Λεβαδειακό στα καρέ του. Οι παίκτες του Μάρκο Σίλβα, που μπήκαν αποφασισμένοι για να πετύχουν την 17η σερί νίκη τους, μόλις στο 3′ έφτασαν μια ανάσα από το γκολ. Η κεφαλιά του Καμπιάσο, ωστόσο, σταμάτησε στα χέρια του Βερέμκο. Οι «ερυθρόλευκοι» όσο πέρναγε η ώρα έσφιγγαν ακόμα περισσότερο τη θηλιά στο λαιμό του Λεβαδειακού, με τους φιλοξενούμενους να «ταμπουρώνονται» στα καρέ τους.

Η υπεροχή του Θρύλου, όμως, ήταν θέμα χρόνου να μετουσιωθεί σε γκολ. Και πράγματι στο 16’ ο Ολυμπιακός άνοιξε το σκορ με τον Ιντέγε. Ο Νιγηριανός στράικερ πήρε ωραία την μπάλα από τον Φελίπε Πάρντο και σε κενή εστία έγραψε το 1-0 για τον Ολυμπιακό. Το τέρμα του Αφρικανού έδωσε ακόμα περισσότερο ώθηση στους παίκτες του Μάρκο Σίλβα, οι οποίοι «έπνιξαν» κυριολεκτικά την ομάδα της Βοιωτίας.

Μπαράζ ευκαιριών

Στο 25’ ο Καμπιάσο αν και έπιασε εξαιρετική κεφαλιά, είδε τον Βερέμκο να διώχνει την μπάλα σε κόρνερ, ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Ιντέγε δεν κατάφερε με διπλή προσπάθεια να σκοράρει, με τον Μουλόπουλο να διώχνει την μπάλα σε κόρνερ. Τεράστια ευκαιρία έχασε και ο Πάρντο στο 36’, όταν ο Ιντέγε γύρισε την μπάλα στην μεγάλη περιοχή, ο Τσόρι άφησε ωραία στον Κολομβιανό, ο οποίος ωστόσο δεν κατάφερε να κερδίσει τον Βερέμκο. Η ευκαιρία που έχασε, όμως, πείσμωσε τον Λατινοαμερικάνο άσο, ο οποίος στο 42’ κυνήγησε μια φαινομενικά χαμένη φάση, έκλεψε την μπάλα από τον πορτιέρο του Λεβαδειακού και από κοντά σε κενή εστία έκανε το 2-0. Με αυτόν τον τρόπο ο Ολυμπιακός έκλεισε ιδανικά το πρώτο ημίχρονο, στο οποίο κυριάρχησε απόλυτα στον αγωνιστικό χώρο.

Τσόρι και… 3-0

Οι «ερυθρόλευκοι» ξεκίνησαν φουριόζοι και στο δεύτερο μέρος, με τον Τσόρι στο 56’ να περνάει σαν… σταματημένο τον Βερέμκο και να «γράφει» το 3-0. Με αυτό το γκολ ο Τσόρι «σφράγισε» με τον καλύτερο δυνατό τρόπο την εξαιρετική του παρουσία στο παιχνίδι. Μετά το τέρμα του Αργεντινού μαέστρου οι παίκτες του Μάρκο Σίλβα πάτησαν… φρένο, με τον Πορτογάλο να δίνει χρόνο συμμετοχής στους Κολοβό, Μανιάτη και Σεμπά. Η εξαιρετική εμφάνιση του Θρύλου στον αγωνιστικό χώρο έστειλε στον 7ο ουρανό τους ΓΑΥΡΟΥΣ, οι οποίοι στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης αποθέωσαν τον Μάρκο Σίλβα. Στο 88′ ο Λεβαδειακός πέτυχε το γκολ της «τιμής» με τον Μπεν.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Ρομπέρτο, Μιλιβόγεβιτς, Ντα Κόστα, Τσόρι (70′ Κολοβός), Ντουρμάζ, Σιόβας, Μαζουάκου, Σαλίνο, Πάρντο (81’Σεμπά), Καμπιάσο (74’Μανιάτης), Ιντέγε

Λεβαδειακός: Βερέμκο, Μουλόπουλος, Στάθης, Μίνγκας (46’Παππάς), Γιάχιτς, Τριποτσέρης, Ντομοβίτσκι (70’Καψάσκης), Μεντί, Τσουρίκοφ (46’Μερεμπασβίλι), Μπεν, Μαχαίρας.