Ιπποκράτης – Ολυμπιακός 51-83

Υγιεινό μεσημεριανό περίπατο έκανε στην Κω ο Ολυμπιακός. Η γυναικεία ομάδα μπάσκετ του Θρύλου έκανε το 8 στα 8, διαλύοντας τον ΑΣ Κώων Ιπποκράτης με 83-51, δείχνοντας την ξεκάθαρη ανωτερότητά του.

12316436_915099145192076_8876884064903588885_n

Tην 8η νίκη της σε ισάριθμες αναμετρήσεις στην Α1 πανηγύρισε η γυναικεία ομάδα του Ολυμπιακού η οποία διέλυσε με σκορ 83-51 τον Ιπποκράτη στην Κω, δείχνοντας για ακόμα μια αγωνιστική την ποιότητά τους.

Οι παίκτριες της Ελένης Καπογιάννη από την αρχή της αναμέτρησης έδειξαν τις… διαθέσεις τους και δεν άφησαν κανένα περιθώριο στην γηπεδούχο ομάδα να αμφισβητήσει την κυριαρχία τους φτάνοντας σε μια άνετη επικράτηση.

Μια από τις καλύτερες εμφανίσεις της με τη φανέλα του Ολυμπιακού πραγματοποίησε η Κριστόφερσον που σκόραρε 19 πόντους με 9/13 δίποντα, ενώ «κατέβασε» και 11 ριμπάουντ και έκανε…ό,τι ήθελε στο παρκέ έχοντας τρομερά ποσοστά. Μόλις στο 4ο λεπτό οι «ερυθρόλευκες» βρέθηκαν μπροστά στο σκορ με 4-13 με τις Τζόνσον και Κριστόφερσον να δίνουν τις πρώτες λύσεις στην επίθεση. Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με 14-23 και ο Θρύλος είχε βάλει ήδη τις βάσεις για μια ακόμα νίκη.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Θρύλος φανέρωσε την πολυφωνία που διαθέτει στην επίθεση αφού βρήκε σκορ και από τις υπόλοιπες παίκτριες και προηγήθηκε στο ημίχρονο με 27-53. Στον ίδιο ρυθμό συνέχισαν οι «ερυθρόλευκες» και στο 3ο δεκάλεπτο όπου πρωταγωνίστριες ήταν οι Χατζηνικολάου και Σταμάτη με αποτέλεσμα η διαφορά να φτάσει στους 30 πόντους στο φινάλε της περιόδου. Σε αυτά τα επίπεδα διατηρήθηκε το «ερυθρόλευκο» προβάδισμα μέχρι το φινάλε για να κλείσει με +32 υπέρ του Ολυμπιακού και το τελικό 51-83.

ΤA ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-23, 27-53, 38-68, 51-83.

ΙΠΠΟΚΡΑΤΗΣ ΚΩ (Γιάννης Παπούλης): Κασάπογλου 3, Σίντι 16 (2) , Κάμπελ 18, Δρεττάκη, Σβύνου, Σαράγια 2, Γούναρη 10 (2), Καλυμιοναρή, Κουζούκα, Ντούλα, Πατμίου 2.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ελένη Καπογιάννη): Γκοτζή, Σταμάτη 11 (1), Μπόνη 7 (1), Χατζηνικολάου 9 (1), Καλογήρου 4, Μπαλτά 6 (2), Χαλιβέρα 6 (1), Τζόνσον 10, Κοσμά 7 (1), Παπαμιχαήλ 4, Κριστόφερσον 19.