Ίκαρος Χαλκίδας – Ολυμπιακός 64-87

Ο Ολυμπιακός βρήκε ρυθμό στο δεύτερο ημίχρονο, παίζοντας καλή άμυνα, κερδίζοντας τον Ίκαρο στην Χαλκίδα με σκορ 64-87.gde

ο Ολυμπιακός κέρδισε τον Ίκαρο στην Χαλκίδα με σκορ 64-87, βρίσκοντας ρυθμό στο δεύτερο ημίχρονο.Οι Πειραιώτες ήταν αποτελεσματικοί κοντά στο καλάθι (24/36δ), χάνοντας αρκετά σουτ από την περιφέρεια (8/27), κυριάρχησαν στο κομμάτι των ριμπάουντ (29-38) και είχαν θετικό πρόσημο στον συσχετισμό ασίστ/λάθη (19/14), σε αντίθεση με τους γηπεδούχους (8/15).Από τους Πρωταθλητές Ευρώπης ξεχώρισαν οι Λοτζέσκι (17π, 3/6τρ) και Ντάνστον (13π, 6/7δ, 6ρ), επέστρεψε στις καλές εμφανίσεις ο Σλούκας (14π), βοήθησε ο Κόλινς (10π), προσέφερε ο Μουν (10π, 5/5δ, 6ρ).

Που κρίθηκε το παιχνίδι

Προς το τέλος της τρίτης περιόδου ο Ολυμπιακός βρήκε ρυθμό στο παιχνίδι του, παίζοντας σκληρή άμυνα και βρίσκοντας λύσεις στην επίθεση, εκτοξεύοντας την διαφορά στο +12 (44-56), αποκτώντας ένα προβάδισμα το οποίο και διατήρησε μέχρι το τέλος.

Τα δεκάλεπτα: 19-24, 38-41, 46-58, 64-87

Ανά δεκάλεπτο: 19-24, 19-17, 8-17, 18-29

Ίκαρος Χαλκίδας (Λυκογιάννης): Στρναντ, Γκόβενς 5 (1), Άσκα 14, Σάτον 15, Γκαγκαλούδης 15 (2), Σπανός 1, Τολιόπουλος, Βουγιούκας, Μάσιτς 3, Ρίτσαρντς 11 (2), Μπέμπης.

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Μουν 10, Ντάνστον 13, Σπανούλης 10 (1), Περπέρογλου, Παπαπέτρου 2, Σλούκας 14 (3), Κόλινς 10 (1), Λοτζέσκι 17 (3), Μπέγκιτς 5, Πρίντεζης 4, Μάντζαρης, Καββαδάς 2.